De Nieuwe Kerk te Zierikzee 4 L. E. BLIKMAN Het bezit van een kerk geeft tegenwoor dig niet meer het machtsgevoel dat het vroeger waarschijnlijk gaf. Vroeger werd de status van een stad vaak afgemeten aan de grootte van de kerk. Wat dat be treft deed Zierikzee volop mee. De oppervlakte van de basiliek deed ver moeden dat hier veel voorname en rijke mensen woonden die zich een graf in de kerk konden veroorloven. De Sint Lie- vensmonsterkerk kon zich als zodanig financieel goed redden. In die tijd was het natuurlijk ook gebruikelijk dat de leden van de kerk 'vrijgevig' waren ten opzichte van de parochie. Toen de oude kerk, zeer waarschijnlijk als gevolg van onvoorzichtigheid van loodgieters, was afgebrand, werd de hui dige kerk op dezelfde plaats gebouwd. Na de brand van 1832 was het geen gemakkelijke opgave voor de hervormde gemeente om voldoende financiële mid delen beschikbaar te krijgen. Na heel veel vijven en zessen werd ten slotte de Nieuwe Kerk gesticht, een zogenoemde neoclassicistische zaalkerk. Een monu mentaal gebouw met aan de oostzijde, de voorkant, een kolossaal portiek met Toscaanse zuilen onder fronton. De Zie- rikzeese kerk is wel een van de mooiste en machtigste voorbeelden van deze bouwstijl. De terugloop van het kerkbezoek is niet nieuw. Ook 35 jaar geleden bleek al dat kerkelijke gemeenten niet in staat waren grote kerkgebouwen te onderhouden. De Nieuwe Kerk werd door de hervormde gemeente verlaten omdat de gemeente voldoende plaats kon vinden in de Gast- huiskerk. Doordat er niet meer gekerkt werd verloor de Nieuwe Kerk snel zijn waardigheid en het grote verval begon. Vogels nestelden in het orgel en waar schijnlijk ook in de hoeken van de kerk. Dit verval was een doorn in het oog van veel mensen en toen de inmiddels opge richte Stichting Oude Zeeuwse Kerken de kerk wilde overnemen was dat zo geregeld met de hervormde gemeente van Zierikzee. Voor het symbolische bedrag van een gulden wisselde de kerk van eigenaar. Het grote restauratiewerk kon gaan beginnen. Door de inzet van het bestuur van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken De voorzijde van de Nieuwe Kerk te Zierikzee. en van de plaatselijke commissie werden veel plannen gesmeed en doorgespro ken met de gemeente en het nationaal restauratiefonds. Vrijwel iedereen was overtuigd van het feit dat deze kerk niet verder mocht verpauperen en daardoor kan de restauratie als zeer succesvol worden omschreven, ledereen werkte mee om de kerk hersteld te krijgen, het nationaal restauratiefonds, de provincie, de gemeente en tal van organisaties die bijdragen leveren bij restauraties deden dat ook voor dit gebouw. De totale investering bedroeg ongeveer vijf miljoen gulden en nadat de kerk was gerestaureerd, werd een paar jaar later het orgel ook nog eens onderhanden genomen. Al met al is er zo'n slordige zes miljoen geïnvesteerd in dit gebouw. Als je een dergelijke investering afzet tegen het huidige gebruik is de verhou ding aardig zoek, maar omdat het een historisch gebouw betreft is dit verant woord geweest. Aangezien de kerk nu in een redelijke staat van onderhoud ver keert, is het niet zo dat er op de lauwe ren gerust kan gaan worden. Een derge lijk gebouw vraagt voortdurend onder houd. Het tienjarig onderhoudsplan van 1993 loopt dit jaar af en inmiddels is er een nieuw plan gemaakt. De totale investering beloopt grofweg 450 duizend euro en daarvan moet de Stichting zelf 194 duizend euro opbren gen. De euro's die nodig zijn voor het onderhoud aan de binnenkant van het gebouw zijn hierbij nog niet meegere kend. Voorlopig lijkt dit een haast onhaal bare opgave. De centrale overheid trekt zich steeds meer terug bij dit soort onderhoud waardoor de eigenaar opge zadeld wordt met grote investeringen. De overheid doet dit deels uit geldgebrek, maar anderzijds ook uit beleidsmatige overwegingen. Zij wil dat historische gebouwen zoveel mogelijk weer een gebruiksfunctie krijgen voor de samenle ving waardoor de investeringen die gedaan moeten worden om dergelijke gebouwen te behouden beter verant woord zijn. Nu de gemeente Schouwen-Duiveland uiteindelijk besloten heeft de Nieuwe Kerk niet te betrekken bij de plannen voor een theater, is de kans om het gebouw tot in lengte van dagen te behouden voor algemeen gebruik een stuk verder van ons afgekomen. Een theatervoorziening was in het rijtje van denkbare alternatieven misschien nog niet eens de slechtste optie geweest. Alle inspanningen die de plaatselijke commissie zich getroost om de kerk te verhuren zijn slechts een druppel op een gloeiende plaat. Ook de Stichting Vrien den van de Nieuwe Kerk, die is opgericht uit een actiegroep die geen theater wil de, is er tot nu toe nauwelijks in ge slaagd om geld te verzamelen. De plan nen zijn weliswaar interessant, maar de centrale vraag is of al de inspanningen werkelijk tot een kassucces zullen lei den. De Nieuwe Kerk in Zierikzee is een van de inmiddels vele kerken waar op-/uit- voeringen van allerlei aard worden gege ven. De koek moet dus verdeeld worden en hierbij moet bedacht worden dat we in een samenleving leven van nauwelijks 35 duizend mensen. Dit is te weinig om zonder forse hulp van buitenaf een der gelijk monument in stand te houden met het huidige gebruik. De vraag is of een intensiever gebruik mogelijk is en de daaraan gekoppelde vraag moet dan ook zijn: levert dit extra geld op? Al met al een zorgelijke situatie voor de Nieuwe Kerk in Zierikzee. L.E. Blikman is voorzitter van de plaatselijke com missie.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2003 | | pagina 8