10 Kloetinge. Beschildering van het gewelf in de travee tussen de toren en het schip. (Foto H.F. van Herwijnen, 2001) 's-Heer Arendskerke. Beschildering van het gewelf. (Foto H.F. van Herwijnen, 2001) de nok van een nieuw zadeldak van het schip vlak onder de omloop van de toren zijn gekomen. Aangezien een dergelijke aanbouw tegen de toren onaanvaard baar was, koos Verheul voor het aan brengen van een kap met een plat bovenstuk. De kap met het platte dak is - al of niet terecht - het mikpunt van kritiek gewor den. Maar had het anders gekund? Ver heul heeft er zelf ook nauwelijks raad mee geweten. Hij beschreef het in 1898 uitgevoerde werk in een artikel in het Bouwkundig Tijdschrift. Hierin verzweeg hij de platte kap en ook tussen de bij het artikel gevoegde tekeningen ontbreekt ieder spoor van dit fenomeen. Dit kan geen toeval zijn.31 Kloetinge, 1899 Kritiek of niet, het werk van architect Verheul aan kerken in deze regio kreeg opnieuw en binnen zeer korte tijd een vervolg. De kerkvoogden van de kerk te Kloetinge stelden zich in het najaar van 1898 op de hoogte van de resultaten van zijn inspanningen in de kerken van Kapelle en Wemeldinge en besloten om zijn advies in te winnen betreffende het herstel van de constructie van de bekap ping met bijbehorende werkzaamheden aan daken, goten en loodwerk en het aanbrengen van een volledig nieuwe gewelfbeschieting. Evenals in Kapelle hadden de kerkvoogden in Kloetinge er voor gekozen om architect J.H. Hannink, van wiens adviezen ze een reeks van jaren gebruik hadden gemaakt, terzijde te schuiven. De aanbesteding van het werk volgens het door Verheul opgemaakte bestek vond plaats op 12 december 1898. De aannemer Joh. Dekker te Kloetinge voer de het werk in 1899 uit voor een bedrag van 3.350,-,32 's-Heer Arendskerke, 1906 In de notulen van de vergadering van kerkvoogden en notabelen van 17 augustus 1905 lezen we: "Hierna herin nert de voorzitter er de leden aan, dat zij op inspectiereizen de kerken te Kapelle en Wemeldinge bezocht hebben en getroffen waren door hare prachtige res tauratie. Ook ons kerkgebouw, zoo ver volgt hij, heeft dringend restauratie noodig; het is een oud en schoon ge bouw, dat door ons in goeden staat dient onderhouden te worden..." Het werd een prachtig karwei voor archi tect Verheul. Een algehele restauratie, bouwtechnisch niet complex zoals in Wemeldinge, welwillende kerkvoogden die geen enkel commentaar hadden, niet op zijn voorstellen en ook niet op de kos ten. "...terwijl wij voor dit werk zeker den dank zullen oogsten van tijdgenoot en nageslacht," aldus president-kerkvoogd M. van Iwaarden. De aanbesteding vond plaats op basis van het in november 1905 gereed ge maakte bestek. Het werk werd gegund aan aannemer J. van der Poel te 's-Heer- Arendskerke. De herenbanken en de lange zijbanken werden op het atelier van Cuijpers in Roermond gerestau reerd. De totale kosten van de restaura tie beliepen 14.540,20. Op zondag 16

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2003 | | pagina 10