15 Weg-gemeente zou een van de kerkge bouwen zijn functie verliezen. De gereformeerde kerk ligt centraal in het dorp, een situatie die in het middel eeuwse Zeeuwse dorp niet voorkomt. Men verwacht daar eerder een hervorm de kerk. Nieuwdorp is echter niet van middeleeuwse oorsprong, het dorp is ontstaan in de achttiende eeuw toen er sprake was van een sterke aanwas van westelijk Zuid-Beveland door opeenvol gende inpolderingen, de zogenaamde Kraayertpolders. In 1812 kende de bebouwing van de West-Kraayertpolder, het 'Nieuwe Dorp', met daarbij de ver spreide bebouwing in de polder, in totaal zestig woningen. Het protestantse deel van de bevolking ging in het nabijgele gen, op circa vijf kilometer afstand gele gen dorp 's-Heerenhoek ter kerke. De behoefte aan afscheiding van de Hervormde Kerk deed zich in de jaren dertig van de negentiende eeuw vooral in Nieuwdorp in sterke mate gelden. Met name ds. Budding uit Biggekerke, een van de felste voorvechters van de Afscheiding, hield er vaak diensten. De Hervormde Kerk verleende daartoe uiter aard de faciliteiten niet, zodat de bijeen komsten bij particulieren in onder andere boerderijen of in de dorpsherberg plaats vonden. A. de Smit heeft daarover in het zeer lezenswaardige boekwerkje De burgerlijke en kerkelijke geschiedenis van 's-Heer Arendskerke geschreven. Het Nieuwe Dorp viel oorspronkelijk onder 's-Heer Arendskerke en in dit arti kel wordt uit het boekje geciteerd. Bijeenkomsten van meer dan twintig per sonen waren in die tijd verboden zonder een vooraf van overheidswege verkregen vergunning. Dat leverde straffen op, en reden te meer om te streven naar een eigen gebouw. Onder koning Willem I lukte dit niet, maar koning Willem II ver leende uiteindelijk in 1839 toestemming tot de bouw van een kerkgebouw in het hart van het dorp. Als locatie werd geko zen voor het plein dat tegenwoordig de Ring heet, een betrekkelijk ruim plein met een vate, qua afmetingen te verge lijken met het dorpsplein van Nisse, aan één zijde begrensd door een dijk en aan de andere zijden door woonhuizen. Men kon van de burgerlijke gemeente twee honderd vierkante meter aan de oost zijde van het plein kopen. Daarop werd een bescheiden kerk van acht bij zestien meter gebouwd, met een goothoogte van vierenhalve meter. Zo ontstond, geheel in strijd met de situatie in andere Zuid-Bevelandse dorpen, een gerefor Boven: begane grond, bestaand. Daaronder: begane grond, nieuw. meerd kerkgebouw midden in het dorp. Het aantal zitplaatsen in de kerk is schrijver van dit artikel niet bekend, maar omdat de oude kerk te klein was gewor den werd in 1868 begonnen met de bouw van een nieuwe kerk, die in 1869 werd opgeleverd. De afmetingen bedroe gen "16 el lang, 11 el breed en 6 el hoog". Uit de maatvoering op de opme- tingstekening valt op te maken dat een el gelijk werd gesteld aan een meter. In 1904 werd de oude consistorie afge broken en werd de kerk met vijf meter verlengd. Aan de zijkant van de kerk werd een nieuwe consistorie met verga derlokaal gebouwd. De aldus ontstane situatie is tot vandaag de dag blijven bestaan. Of er een architect aan het ont werp van de kerk te pas is gekomen, is mij niet bekend. Naast het positieve van de kerk in het dorpshart staat het gegeven dat de ruim telijke kwaliteit van het plein daardoor, zeker na de diverse uitbreidingen, aan waarde verloor, om maar niet te spreken van het verlies aan wooncomfort voor de bewoners aan de oostzijde van het plein, die gelijk waren verstoken van zon en uitzicht. In onze huidige inspraakmaat schappij zou het plan waarschijnlijk niet zijn doorgegaan. Ook de Hervormde gemeente in Nieuw dorp had vanaf het begin van de twintig ste eeuw het verlangen om te komen tot een eigen kerkgebouw. Uiteindelijk werd deze wens gehonoreerd in 1918 toen buiten de kern, westelijk van de inmid dels jammer genoeg geslechte dijk een kerk werd gebouwd, naar een ontwerp van de bekende architect Van der Kloot Meijburg, wiens eerste kerkontwerp het was. Van der Kloot Meijburg heeft ook vele kerkrestauraties op zijn naam staan, onder andere die van de Grote Kerk in Goes in het tweede decennium van de vorige eeuw. Slopen of herbestemmen? Eind jaren negentig, toen werd besloten om als Samen-op-Weg-kerk verder te gaan, werd aanvankelijk in beide gebou wen beurtelings de kerkdienst gehou den. Uiteindelijk moest worden gekozen welk gebouw dienst zou blijven doen. Vanwege zijn veel betere technische staat viel de keuze op het hervormde

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2003 | | pagina 15