16 I kerkgebouw. Dat dit voor sommigen zwaar viel, valt te begrijpen, zeker als je de geschiedenis van de gereformeerde kerk in Nieuwdorp wat beter kent. Toen daartoe eenmaal was besloten, moest een volgende keuze worden gemaakt, namelijk wat te doen met het overbodig geraakte gebouw: slopen of zoeken naar een zinvolle herbestemming. De keuze viel al snel op behoud, vanwege de emotionele waarde die door de Nieuw- dorpers, zeker het gereformeerde deel ervan, aan het gebouw werd toegekend. Maar ook vond men dat met het verdwij nen van het kerkgebouw het hart uit het dorp zou worden weggesneden en een baken tot in de verre omgeving verloren zou gaan. Behoud is zinvol maar dan moet er wel een passende, kostendekkende bestem ming worden gevonden en dat valt niet mee voor een zo onderhoudsgevoelig gebouw met toren. Wellicht zou, zoals dat ook wel in verge lijkbare situaties voorkomt, het onder brengen van woonappartementen in de kerk tot de mogelijkheden kunnen beho ren. De burgerlijke gemeente onder steunde de wens tot behoud en toonde zich bereid een wooncontingent hiervoor beschikbaar te stellen. Het architectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hooft maakte een financieel haalbaar plan voor appartementen in de kerk, waarvan de plantekening hierbij, naast de tekening van de bestaande toe stand, is weergegeven. Door het metse len van vier woningscheidende muren konden vijf wooneenheden worden gere aliseerd, ieder van buitenaf bereikbaar. Voor de toegang werden de vensters aan de zuidwestzijde benut, waartoe een ingreep in het uiterlijk noodzakelijk was. Toen deze inbreuk in de vensterpartij eenmaal gemaakt was, werd de gele genheid benut om tevens boven elke deurpartij een volgens de bouwverorde ning noodzakelijke buitenruimte in de vorm van een balkonnetje te maken. Jammer dat de inbreuk aan de zuidwest gevel moest plaatsvinden, omdat deze gevel het meest in het oog valt, maar uit het oogpunt van privacy en vanwege het gemak van een balkon op het zuiden is deze zijde uiteraard veruit te verkiezen. Aan het begin van dit artikel is gezegd dat ook bij herbestemming in architecto nische zin het streven moet zijn om het inwendige in het uitwendige te weerspie gelen. Bij invulling met appartementen is dat uiteraard in mindere mate mogelijk. Jammer dat er straks binnen niets meer van de oorspronkelijke ruimtelijkheid valt waar te nemen. Plannen maken is noodzakelijk en goed, maar het is uiteraard de bedoeling dat zij ook worden gerealiseerd. Woningbouw corporaties die werden benaderd haak ten af, uit angst met een verliesgevend project te worden geconfronteerd. Uitein delijk heeft projectontwikkelaar Van Gar deren en Dekker, een kantoor dat meer spraakmakende projecten ontwikkelt, de uitdaging aanvaard. Hulde daarvoor! Omdat het project afwijkt van de bepalin gen in het bestemmingsplan, loopt op dit moment een zogenoemde artikel-19-pro- cedure. Zodra deze is afgerond, zal de bouw worden aangevangen. De bevolking van Nieuwdorp kan met dit mooie initiatief worden gefeliciteerd. Met dank aan: - Gemeentearchief Goes voor het ter inzage geven van het boekwerkje De Burgerlijke en Kerkelijke geschiedenis van 's-Heer Arendskerke door A. de Smit; - H. Ruissen voor zijn informatie over plan en de recente geschiedenis van Nieuwdorp; - het architectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hooft voor het beschikbaar stel len van de bestektekeningen.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2003 | | pagina 16