22 heel kleurrijk. Een gouden keper op een blauwe ondergrond met drie witte tulpen op groene stelen. Hij was de aannemer van de kerk en beheerde ook de finan ciën van Biervliet. Lieven de Vriend" was landbouwer in de Oranjepolder en hij laat zich afbeelden in zijn beroep: een landman met een paard dat de Waalse ploeg trekt. De wapens van Willem Leendertsen Blaeucamer13, Jan Olyslager14 en griffier Remy Launyns15 gingen in de loop van de negentiende eeuw verloren. Tijdens de restauratie vond ik in april 2003 grote stukken dik paars glas onder dit raam aan de buitenzijde van het gebouw, die zeer waarschijnlijk opvulling van de ver loren gegane stukken raam van deze drie personen zijn geweest. Bij de res tauratie van 1948 zijn de vermoedelijk oorspronkelijke wapens van Olyslager (een grijze oliepers) en Launyns her plaatst en van Willem Leendertsen Blaeucamer16 is een grijs handmerk, ont worpen op een gele ondergrond. Het getekende handmerk vertoont echter wel een paar opmerkelijke verschillen met dat op het raam. De leeuw met erectie in het stadswapen is net zo'n schalks element als de vlinder en de twee insecten in het Zeelandia- raam. Ze typeren de speelse periode in het begin van de jonge Republiek. De ramen in de loop der eeuwen Vóór het plaatsen van de ramen in 1660 en 1661 leverde Maarten Willemoot zes horden af om de ramen tegen beschadi gingen te beschermen. Nu zaten er in de vorige stenen kerk, opgeleverd in 1623, ook ramen. Het gebouw stond op onge veer dezelfde plek als de huidige kerk. Rentmeester Richard de Gomme vroeg in 1627, toen de ramen ingewaaid waren en gerepareerd moesten worden, "iser- draat 't welck met cleijnen kosten zoude connen gedaan worden".17 De Gecom mitteerde Raden van Zeeland oordeel den echter anders en beslisten "dese te doen becleeden met grouwen teenen maar anders niet".18 Kort daarop leverde Bartholomeus Jansen, stroverkoper uit Vlissingen, zes horden van witte tenen ten behoeve van de kerkglazen in Bier vliet.19 De gebrandschilderde ramen bevonden zich aan de oostkant van de kerk, waar ook het binnenkerkhof lag. Het buiten kerkhof was buiten de vesting, het oude kerkhof van de Sint-Nicolaasparochie. Dat was in gebruik als het goedkoopste. De middenklasse was het binnenkerkhof, dat tot ca. 1820 in gebruik bleef. In de kerk vonden ook begrafenissen plaats. De gebrandschilderde ramen lagen dus niet aan de straatkant en ondervonden weinig schade van vandalisme. Behalve het Biervlietraam, dat het dichtst bij de Het wapen van Jan Olyslager, een grijze oliepers, ging in de negentiende eeuw verloren. Bij de restau ratie van 1948 werd het herplaatst. (Foto S. Hage- meier) Kerkstraat was. Een afdoende bescher ming was het aanbrengen van horden. In 1668 leverde Meerten Willemse zes nieuwe horden voor tien pond.20 Elk gebrandschilderd raam had twee gevlochten tenen horden, waardoor het licht spaarzaam naar binnen viel. De horden, die vrij zwaar waren, hingen aan stevige nagels, die de plaatselijke smid op zijn aanbeeld maakte. De levensduur, zo valt uit de bestellingen op te maken, is ongeveer zeven jaar. Zeer waarschijn lijk viel het vervangen van de horden samen met de periodieke opknapbeurt, om de zeven jaar. De laatst bekende levering van horden was op 28 septem ber 1741 toen Lieven Akkerdaas (Mid delburg) 0.13.4 Vlaams voor één horde ontving, die veertien dagen tevoren was geleverd. De baleinen aan de geschilder de ramen werden toen eveneens vervan gen.2' Na ca. 1750 ontbreken de uitga ven voor deze horden. In de zomer van 2003 bracht glazenier Stef Hagemeier uit Tilburg, die de ramen uiterst licht restaureerde, ter bescher ming een buitenbeglazing aan. De oudst bekende restauratie is van 1770, toen de kerkenraad de burgerlijke gemeente financiële hulp vroeg om de ramen te herstellen. De kerkenraad meldde dat het zeer koud in de kerk was vanwege het ontbreken van talrijke ruiten in de ramen en dat die nodig gerestau reerd dienden te worden. Bovendien was het uurwerk stuk. De magistraat ging niet op de klachten in.22 Ruim een eeuw later, op 8 januari 1875, ontvingen burgemeester en wethouders een brandbrief van de rijksadviseurs met de mededeling dat de ramen met de ondergang werden bedreigd.23 Zo ontbra ken er in totaal vijftig ruiten. Elk raam bevat 250 ruiten. In de zomer van 1875 diende de Roermondse glazenier F. Nicolas een begroting in van in totaal 1008,-, waarvan 810,- voor het "bij schilderen en bijbranden" van de ontbre kende ruitjes. Ruim twee jaar later beoordeelden de rijksadviseurs de ramen en meldden de minister van Bin nenlandse Zaken dat de restauratie goed geslaagd was. Dat was mede het gevolg van de naspeuringen van de archivaris van Zeeland, J.R van Visvliet. Hij was het trouwens geweest, die de verkeerde voornaam van De la Palma doorgaf. Nicolas gebruikte wel een ande re a ter onderscheiding van de door hem aangebrachte letter. De kerkmeesters van Biervliet hadden ook weinig informa tie kunnen geven, zodat het niet gemak kelijk was geweest te bepalen wat de voorstelling van de ramen was. Toch stel den de adviseurs in hun brief dat de gla zenier de twee vernieuwde ruitjes in het onderste deel van het Wapen van Zee land niet van matglas had voorzien, zoals de overige banden in het wapen, zodat deze fout gecorrigeerd diende te worden. In het middelste raam vonden de adviseurs dat het portret van Willem III, wat de gelaatstrekken aanging, wei nig overeenkwam met de werkelijkheid. Ook de groene sjerp was minder geluk kig gekozen, terwijl de kleur van de engeltjes vrij donker was en van één daaronder de benen veel lichter waren. Ook het Biervlietraam ontsnapte niet aan de aandacht van de adviseurs. Drie wapens werden door kleurloos glas ver vangen omdat de wapens of oorspronke lijke afbeeldingen ontbraken. Mochten die later boven water komen dan konden die alsnog geplaatst worden, maar erger was dat een aangebrachte slagschaduw veel te donker was geschilderd. Voor Nicolas was het geen probleem. Toen de adviseurs hem van hun bevin dingen op de hoogte brachten, was hij onmiddellijk bereid de gebreken te ver-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2003 | | pagina 22