Inhoud Ten geleide 2 Stichting Oude Zeeuwse Kerken Secretariaat: P.W. van Seters, Boulevard Bankert 198a, 4382 AC Vlissingen, telefoon 0118-413693, e-mail stozpwvs@zeelandnet.nl Postbanknummer 99692 t.n.v. Stg. Oude Zeeuwse Kerken, Randduinhof 14374 EW Zoutelande. Hier op over te maken de bijdragen van de donateurs en betaling van de deelnemers aan de excursies. Ook mutaties van het donateursbestand worden hier ver werkt. E-mail adengilia@zeelandnet.nl DAGELIJKS BESTUUR: Mevr. A.C. de Bruijn, Vee re, voorzitster P.W. van Seters, Vlissingen, 1e secretaris vacature, 2e secretaris M. Kievit, Middelburg, penningmeester A.J.M. Raaijmakers, Zoutelande, 2e penningmeester en donateursbestand Mr. K.P.T.G. Flos, Middelburg L. de Putter, Vlissingen ALGEMEEN BESTUUR: Leden dagelijks bestuur (zie boven) J.P. van den Ameele, Terneuzen L.E. Blikman, Zierikzee H. Boone. Kats J.C. Gabriëlse, Westkapelle A. Geertse, 's-Gravenpolder H. ter Keurs, Kats S.C. de Koeijer, 's-Gravenpolder G.J. Lepoeter, Kapelle H. Lucieer, Waterlandkerkje Mevr. M.W. Meerman-van der Markt, Vlissingen A.H. Rietveld, Baarland J. Triou, Waterlandkerkje Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg ADVISEUR: Ir. J.D. Poley, Nisse REDACTIECOMMISSIE: M. van Doorn, Goes G.J. Lepoeter, Kapelle H. Uil, Zierikzee Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg EINDREDACTIE Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Hammarskjóld- laan 41, 4334 EM Middelburg, tel. 0118-627908 Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, Middelburg, tel. 0118-637488 (kantooruren). Een overzicht staat in Bulletin nr. 37. De prijs is 1,20 per stuk. het laatst uitgekomen nummer 2,50. Ringban den a 4,60 kunt u ook bestellen bij het secretariaat. Pag. 31 drs. H.F. van Henwijnen en G.J. Lepoeter Een Rotterdamse architect, Jan Verheul Dzn. (1860- 1948) (ill. div. bronnen) Pag. 141 M.van Doorn Herbestemming gereformeerde kerk te Nieuwdorp Pag. 171 M.van Doorn Bouwkundige onderwej Foto frontpagina: set restauratie van de schift! van een van de trekbalken irTR te Kapelle. (Foto T. Lepoeter-Boes, 2002) Dit nummer van het bulletin kan in full colour verschijnen door de financiële bijdragen van de volgende instanties: - Architectenbureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft te Middelburg; - Bouwgroep Peters BV te Middelburg; - Franse Schilders- en Afwerkings- bedrijf BV te Kwadendamme. Nieuwe Kerk, Zierikzee Er is onvoldoende geld om het ingedien de tienjaren-onderhoudsplan te financie ren. Daarom zal in overleg met de archi tect een ander, veel soberder plan wor den ingediend. Dit is vanzelfsprekend geen goede oplossing, maar op korte termijn is er geen andere mogelijkheid. Hervormde kerk, Baarland In Baarland wordt om de andere week een dienst gehouden in onze kerk. Inmiddels heeft de gereformeerde gemeente van Baarland besloten hun eigen kerk te sluiten, onder andere omdat de verwarming in een slechte staat verkeert. Vanaf 1 oktober zullen er voortaan elke zondag in onze kerk geza menlijke diensten van de hervormde en de gereformeerde gemeente van Baar land worden gehouden. Het bestuur van onze stichting wil graag zijn medewer king verlenen aan deze oplossing. Bij het kappen van struiken en andere begroeiing kwam een waterputhuisje te voorschijn. Dit huisje is al te zien op de kadastertekening van 1848 en dus een monumentje. Het staat tegen de kerk naast de ingang. Er wordt eerst een historisch onderzoek uitgevoerd. Daarna zal in overleg met de gemeente Borsele en de inwoners van Baarland nagegaan worden hoe dit ver der aangepakt moet worden. Restauratie is namelijk nodig. Voor de komst van de waterleiding was het bezit van een regenbak een nood zaak omdat waterputten veelal brak of zout water gaven. Het grote kerkdak was een leverancier van water voor de dorps bewoners. flervormde kerk, Hoofdplaat *in 2007/'08 komen er rijksgelden voor de restauratie van de kerk. Er worden nu nieuwe, aangepaste begrotingen yl*!■i-; Het waterputhuisje naast de ingang van de kerk te Baarland. gemaakt en een bouwvergunning aange vraagd. Onze eigen inbreng is echter nog niet rond. Hiervoor moet de komen de tijd actie gevoerd worden. Het dak van de kerk verkeert in een zeer slechte staat. Hervormde kerk, Waterlandkerkje De restauratie van de ramen is bijna klaar. In de consistorie is een keuken blokje geplaatst en het toilet is ver nieuwd. Vrijwilligers hebben plafond en muren gewit en ander werk gedaan. De komende jaren wordt verder gewerkt aan het tienjaren-onderhoudsplan. Hervormde kerk, Kats De toren, die tegen de kerk staat, is juridisch eigendom van onze stichting. De burgerlijke gemeente heeft altijd het onderhoud voor haar rekening genomen. De gemeente wil dit formeel vastleggen en wij dragen de toren in eigendom over aan de gemeente Noord-Beveland. De notariële akten hiervoor worden opge maakt. Het bestuur

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2003 | | pagina 2