Kapelle. Restauratiewerk aan de gewelfschilderingen. (Foto T. Lepoeter-Boes, 2002) Kapelle. De beschildering van de trekbalken in het schip van de kerk in oude luister hersteld. (Foto T. Lepoeter- Boes, 2002) Architect Verheul werd pas later geïnfor meerd. Onder leiding van president-kerkvoogd D.J. van der Have werden gedurende de jaren 1900-1905 in Kapelle de muren en de zwaar gehavende ramen van de zij beuken in fasen gerestaureerd. Het werk werd opgedragen aan architect Verheul. Van groot belang hierbij was het in origi nele staat terugbrengen van de vrijwel geheel verdwenen laatgotische stenen venstertraceringen. Verheul werd opge dragen om de ontwerpen hiervoor ter goedkeuring voor te leggen aan dr. P.J.H. Cuijpers te Roermond, die de supervisie had. Een zeer sprekend voorbeeld van de (vermeende) te geringe deskundigheid van Verheul is te vinden in de onenig heid over de noodzakelijke restauratie van de gotische koorbanken. Hiervoor citeren we uit de aan de president-kerk voogd gerichte brief van Verheul van 26 januari 1900: "...moet ik U tot mijn spijt beginnen mede te deelen dat ik onaan genaam getroffen werd toen ik daaruit vernam dat Uw laatste advies omtrent de restauratie van den Goth, bank, kwam van Victor de Stuers. Ik vermeen de toch - wanneer er ooit sprake zou zijn dat die bank gerestaureerd zou wor den - ik in de eerste plaats daarvoor geraadpleegd zou worden. Ik vermeende toch dat ik nu al op het gebied van res- taureeren genoegzaam bekend gewor den was..."29 De koorbanken werden voor het noodzakelijke werk hieraan per spoor naar het atelier van Cuijpers in Roermond vervoerd. Wemeldinge, 1898 De kerk van Wemeldinge was tegen het einde van de negentiende eeuw zwaar in verval geraakt, zodanig dat de kerkvoog den er geen raad mee wisten. Ze wor stelden met de vraag of het niet het beste was om de kerk af te breken en in het dorp een op de behoefte aangepast nieuw gebouw neer te zetten. De kerk stond naar de mening van velen ook wel erg excentrisch, een reden te meer om afbraak te overwegen. Het was J. Verheul Dzn. aan wie in deze fase van de geschiedenis van de Wemel- dingse kerk een sleutelrol was toebe deeld. Zijn werk in Kapelle werd met respect bekeken en leidde tot de vraag of hij voor advies naar Wemeldinge wilde komen. Op 26 mei 1897 was het zover en, zoals hij schreef: "Bij mijn eerste bezoek aan de kerk te Wemeldinge trof mij dadelijk de vervallen toestand van

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2003 | | pagina 8