Herbestemming gereformeerde kerk te Nieuwdorp 14 M. VAN DOORN Het komt de laatste decennia vaker dan in het verleden voor dat kerkgebouwen overbodig worden wat betreft hun oor spronkelijke functie. Belangrijkste oorza ken daarvan zijn in de naoorlogse tijd de secularisatie van de samenleving en de leegloop van binnensteden. Vrij recent is daar nog bijgekomen het samengaan van hervormden en gereformeerden in de 'Samen-op-Weg'-gemeenten, waarbij dan in de meeste gevallen een van de kerkgebouwen voor de Dienst van het Woord overbodig wordt. In sommige gevallen komt het voor dat kerkgebou wen hun functie verliezen doordat ze plaats moeten maken voor meer aan zienlijke en grotere gebouwen, zoals dat bijvoorbeeld bij de Gereformeerde Gemeenten wel voorkomt. Een recent voorbeeld daarvan vond plaats in het dorp Borssele. Voor kerkgebouwen die dus hun oor spronkelijke bestemming verliezen blij ven er dan twee mogelijkheden open, te weten sloop of hergebruik voor meer of minder profane doeleinden. Een kerkge bouw leent zich in principe vanwege zijn specifieke opzet slecht voor hergebruik en de onderhoudskosten zijn hoog, zodat sloop, vanuit de economische hoek bekeken, voor de hand ligt. Er is echter meer. Er is een aantal, vaak maatschappelijke redenen te noemen waardoor behoud wel zinvol of zelfs noodzakelijk is, omdat de kerk een beeldbepalend element is, een be schermd monument van cultuur-histori sche waarde of een herkenningsteken in stad, dorp of landschap, om maar niet te spreken van de emotionele waarde die vaak aan het kerkgebouw wordt toege kend: vaak voltrekken zich er de voor velen essentiële gebeurtenissen in een mensenleven, zoals doop, huwelijk en uitvaart. Ondanks het voornoemde is behoud niet altijd logisch of vanzelfsprekend. Dege nen die zich met architectuur bezighou den, hebben meestal als grondbeginsel dat het inwendige van een bouwwerk het uitwendige moet weerspiegelen, dus voor wat betreft kerkgebouwen streven naar de vaak imposante ruimtelijkheid. Mooi is een herbestemming als concert ruimte, expositiehal of congrescentrum, zoals bijvoorbeeld de Grote Kerk in Goes of de jammer genoeg tijdelijke bestemming als multifunctioneel wijkge- bouw van de Hasseltse kerk in het cen trum van Tilburg, waarin een veelheid van functies bij elkaar komen en waarin men zichzelf met hard werken en samen aanpakken kan bedruipen. Een dergelijke bestemming valt wellicht in een grotere stad een enkele keer te verwezenlijken, maar meer dan ook niet. Dan is het zoeken naar andere functies, waarbij de uiterlijke verschijningsvorm behouden blijft maar het inwendige met allerlei in principe aan het kerkgebouw wezensvreemde functies wordt ingevuld. Dat wordt tegenwoordig algemeen geac cepteerd mits het maatschappelijk maar niet als kwetsend wordt ervaren. Vaak komen uit de samenleving en in het bijzonder uit kringen van voormalige eigenaren/gebruikers uit piëteitsoverwe- gingen bezwaren tegen hergebruik als voor bestemming bijvoorbeeld een disco theek of een supermarkt, zoals recente lijk nog in een Brabantse stad, wordt gekozen. Uiteindelijk mondt hergebruik toch meestal uit in woonbestemming, omdat de vraag naar woonruimte groot is en deze bestemming algemeen aan vaardbaar wordt geacht. Een gereformeerde kerk in het dorpshart De vraag over het al of niet herbestem- men, en op welke wijze, deed zich ook voor in Nieuwdorp, gelegen in het weste lijk deel van Zuid-Beveland. Het dorp kent een Nederlands-hervormd en een gereformeerd kerkgebouw. Door het besluit om te komen tot een Samen-op- Links: westgevel, bestaand en nieuw. Hieronder: zuidgevel, nieuw.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2003 | | pagina 14