11 De in 1749 afgebrande Oostkerk is rechts onder de bocht van de Dokhaven te zien. (Z.A., Z.G., Z.I., I, 385) preses dominee Somer af. Uit de kerken- rekening valt af te leiden dat Somer inderdaad in Den Haag is geweest. Voor de gemaakte kosten ontving hij 7:12.5 Of het verzoek is ingewilligd, vermeldt de historie niet. Spoedig daarna schijnt besloten te zijn een nieuwe kerk te bou wen. Op 25 juni verzocht namelijk een deputatie van de kerkenraad dringend aan de stadsregering of de nieuwe kerk in de "oude stadt" gebouwd mocht wor den ter ontlasting van de Sint Jacobs- kerk.6 Het stadsbestuur besliste anders. De kerk zal in de "nieuwe stad" verrijzen. Daarna zwijgen de acta over de bouw, om in 1654 de opening van de kerk te melden.7 Opdrachtgever voor de bouw was het stadsbestuur dat uit zijn midden een commissie samenstelde die met de uit voering van de bouwplannen belast werd. Helaas is in 1809 bij het bombar dement van Vlissingen het stadsarchief grotendeels verloren gegaan zodat er slechts zeer summiere gegevens over de bouw voorhanden zijn. Als plaats voor de kerk werd gekozen voor een "verheeven standtplaats" in het nieuwe oostelijke stadsdeel op de krui sing Dokhaven-Onderstraat. Een strate gisch punt want wanneer Vlissingen vanaf de zeezijde werd benaderd, lag de kerk in het verlengde van de ingang van de Nieuwe Haven. Vanwege de ligging in het oostelijk deel van de stad kreeg de kerk de naam Oostersche of Oostkerk. De commissie ging voortvarend te werk. Of er een architect werd aangetrokken voor een ontwerp is onbekend. Wel bekend is dat op 9 juli 1650 de aanbe steding van het graven van de funde ringssleuven plaatsvond.8 In april 1651 kon het metselwerk al worden aanbe steed en het volgende jaar het schalie- werk en het loodgieterswerk. Naast de kerk werden nog een grote regenbak, een consistorie en een kos terswoning gebouwd en rond het aan grenzende kerkhof werd een muur opge trokken. Na een bouwtijd van vier jaar wijdde dominee Johannes van de Brande op 29 maart 1654 de kerk in met een preek over Colossenzen 1 9.9 De Oostkerk te Vlissingen en die te Middelburg Als ontwerp was in Vlissingen gekozen voor een traditionele hallenkerk, met een inwendige oppervlakte van circa 23 bij 25 meter. Het lijkt bijna een kopie van de Kleine of Middelkerk te Vlissingen. Wel met dit verschil dat deze voor de Engel se gemeente in 1593 voltooide kerk in eerste instantie bestond uit één beuk. Wegens ruimtegebrek werd hij in 1626 vergroot met een even grote en hoge beuk. De afmetingen van deze kerk waren inwendig circa 21 bij 24,5 meter. In het midden van deze kerk stonden vier arduinstenen zuilen waarop de twee daken en het daktorentje rustten.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2004 | | pagina 11