gi >51gt dïjr 8tai> en K11 lyeiïtï, van Vm sslnghvn j/$ó 12 De Oostkerk kreeg aan de Onderstraat twee topgevels, terwijl de Middelkerk schilddaken had. De kerkenraad te Middelburg wendde zich eveneens in 1644 tot de stadsrege ring voor de bouw van een kerk.10 Al in 1646 werd een perceel aan het einde van de Schuitvlotstraat aangewezen. Dit terrein lag precies in de as van het havenkanaal. De Haagse architect en beeldhouwer Bartholomeus Fransz. Drijfhout maakte een ontwerp voor een koepelkerk en in 1646 werd een begin gemaakt met de funderingen van de kerk. Door allerlei tegenslagen, zoals het overlijden van Drijfhout waarna Arent van 's Gravenzande werd aangetrokken, en financiële perikelen kon de Middel burgse Oostkerk eerst in 1667 ingewijd worden. Niet alleen de vorm van de kerken in Vlissingen en Middelburg verschilde, maar ook het kostenplaatje. De Vlissing- se kerk kostte 13.93311 en de Middel burgse 59.182.12 Wel werden beide kerken in de nieuwe uitleg van respectie velijk Vlissingen en Middelburg gebouwd en kregen ze de naam Oostkerk. Aan beide kerken werkte Thomas de Cock mee. De Cock was een vooraan staand ambachtsman uit Middelburg. Het Middelbugse stadsbestuur benoemde hem in 1653 tot stadsmetselaar terwijl hij al sinds een jaar de functie van stads- fabriek bekleedde. Overigens werd hij zes jaar later min of meer op staande voet ontslagen omdat de maten van door hem geleverd steenhouwwerk voor de Oostkerk te Middelburg niet klopten. Voor de kerk te Vlissingen leverde Tho mas de Cock voor 410 de pilaren en de "poorte".'3 Financiën Om de bouw van de kerk te Vlissingen te financieren, was er voor een bedrag van 9.100 aan obligaties tegen een interest van vijf procent uitgegeven.14 De stad stond garant. Al in 1663 werd de interest teruggebracht tot tweeënhalf procent en nog weer later tot twee. De rest van de gelden was bijeenge bracht door giften. Zo had de kerkenraad op 9 april 1650 besloten dat de predi-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2004 | | pagina 12