6 Rondleiding Voorzien van al deze achtergrondinfor matie werden we door pastoor Van Buij- tenen door de kerk rondgeleid. Bij bin nenkomst wordt men overweldigd door de ruimte, en het licht dat van boven bin nenvalt waardoor het oog vanzelf omhoog wordt getrokken. Maar ook het interieur van de kerk vertelt uitbundig en beeldend het Verhaal dat in en door de kerk verteld wordt. Met als hoogtepunt het hoogaltaar. Het Cuypers-altaar Kinderen noemen dat altaar wel een kerkje in de kerk. Het vormt samen met de glas-in-loodramen van het koor één geheel. Veel van wat in de bijbel en in de kerkgeschiedenis wijst naar het offer van Christus wordt in dit altaar laagsgewijs verbeeld. Het altaarblad, de 'mensa', als teken van het Nieuwe Testament (ver bond), wordt gedragen door zeven figu ren uit het Oude Testament. In het mid den de priester Melchisedek, met aan weerszijden twee personen die vooruit wijzen naar het offer van Christus: Abel en Izaak. Daarnaast Mozes en Aaron en op de hoeken twee koningen: David en Salomo. In het altaarblad zijn, zoals gebruikelijk, vijf kruisjes gegraveerd, ver wijzend naar de kruiswonden van Chris tus. In het blad zijn ook de relikwieën van de martelaren ingelegd. Boven het altaarblad bevindt zich in het midden de tabernakel; op de deur daar van een tafereel uit het boek Apocalyps: de Openbaringen van Johannes. In het midden het Lam als geslacht (Openba ringen 5 6). Daar omheen medaillons van de vier dieren zoals die beschreven worden in Openbaringen 4 6 en 7. De leeuw, de stier, het derde dier met het gelaat als van een mens, en de adelaar. Deze dieren symboliseren ook de evan gelisten zoals wij die vaak tegenkomen in kerkgebouwen en op grafstenen. De tabernakeldeur wordt geflankeerd door afbeeldingen van de vier grote profeten Jesaja, Jeremia, Ezechiël en Daniël. In de laag daarboven zijn twee taferelen uit het evangelie te zien, links de bruiloft te Kana en rechts de wonderbare brood vermenigvuldiging, verwijzend naar brood en wijn. Op dezelfde hoogte vin den we, aan de zijkanten met hun rug naar het altaar als waren het lijfwachten, links de apostel Petrus, hier wél met het boek en de sleutels van het Koninkrijk, en rechts de apostel Paulus, met het tweesnijdend zwaard van het Woord maar ook met het Boek ten teken van Het Cuypersaltaar van 1896 in de Sint Petruskerk te Oislerwijk. (Foto uit: C. van Buijtenen, Een kerk met een hart) zijn leraarschap. Hoger in de toren van het Cuypers-altaar vinden we twee mar telaren: de heilige Lucia en Joannes van Oisterwijk. Deze twee komen ook weer terug in de glasramen van het koor boven het altaar. Nog hoger in de toren zien we de vier kerkvaders Ambrosius, Augustinus, Hiëronymus en Gregorius. Kortom, het kerkgebouw, inclusief het interieur, is een prachtig kunstwerk van

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2004 | | pagina 6