9 worden onderhouden speciale aandacht. Getuige een inscriptie op de middelste van deze kronen hangen ze daar vanaf 1765. Ze zijn toen aan de kerk geschon ken door "Mr. Willem Nijssen en Johanna van der Nisse, Heer en Vrouw van Weer den etc."2 Door de inzet van een groep van zo'n vijftien vrijwilligers ondergaan de kroon luchters en kandelaars in Waarde twee maal per jaar de volgende behandeling: - demonteren van de kronen en kande laars; - onderdompelen in karnemelk (plm. een half uur); - schuren met middelgrof metselzand; - goed afspoelen in warm water (er mag geen karnemelk achterblijven); - poetsen met fijn geel zand; - opnieuw goed afspoelen in warm water (er mag geen karnemelk en zand achterblijven); - afdrogen en poetsen/opwrijven met zachte droge doeken (er komt geen poetsmiddel aan te pas); - terugplaatsen van de kronen en kan delaars. Sedert mensenheugenis is dit in Waarde de gebruikelijke werkwijze. Omwille van het in stand houden van de traditie is er alles voor te zeggen om het zo te blijven doen. Letten we echter op het behoud op lange termijn, dan is dit niet de meest doeltreffende manier van het in goede staat houden van het koperwerk. Telkens wordt er een minuscuul laagje messing verwijderd. Ook het frequent demonteren en weer in elkaar zetten van de kroon luchters geeft wrijving en op die plaatsen ook slijtage. In dit licht bezien zou een vakkundige en duurzame behandeling de voorkeur verdienen. Een beslissing hierover is aan de verantwoordelijke mensen in Waarde. Over de geschiedenis van de kerk te Waarde is een artikel opgenomen in bul letin nummer 37 van augustus 1996. Met dank voor de verstrekte informatie aan Brink van Keulen b.v., Oud-Hol landse Kopergieterij te Haarlem. Noten 1 De naam geelkoper is in feite misleidend omdat messing bestaat uit een legering van koper en zink (met een zinkgehalte van 30 tot 40 pro cent). 2 Mr. Willem Nijssen was leenman van Zeeland Bewesten Schelde, rentmeester der exploiten van Vlaanderen en rekenmeester van de Kamer Zeeland van de West Indische Compag nie. Door zijn huwelijk met Johanna van der Nisse, de oudste dochter van Gilles Cornelis van der Nisse, was hij in het bezit gekomen van de ambachtsheerlijke rechten van Waarde. Gilles Cornelis van der Nisse was een klein zoon van de in 1657 in Goes doodgeschoten Gilles van der Nisse, tot wiens nagedachtenis aan de kerk van Waarde een grafkapel werd aangebouwd. Willem Nijssen en Johanna van der Nisse zijn na hun overlijden in de grafkelder onder de kapel bijgezet. De foto's bij dit artikel zijn van T. Lepoeter-Boes. Het plaatsen van nieuwe kaarsen nadat de kroon weer in elkaar is gezet. Poetsen met fijn zand. Gereed voor montage na het poetsen. De bol van de middelste kroon met daarop de inscriptie ter herinnering aan mr. Willem Nijssen en zijn echtgenote.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2004 | | pagina 9