11 samen met de lutherse gemeenten van Bergen op Zoom, Middelburg en Vlissin- gen werd uitgegeven. Na de oorlog werd sterke behoefte gevoeld aan contact met de andere evangelisch-lutherse gemeen ten in Zeeland. Vanaf september 1946 leidde dat tot het organiseren van gemeenschappelijke gemeentedagen. Het einde van de zelfstandige gemeente Toen per 1 april 1976 predikant mevrouw ds. M.P. Stol met emeritaat ging, bete kende dit in feite het einde van een tijd perk. De voortgaande terugloop van het aantal leden, onder andere veroorzaakt door vermenging met hervormden, was de belangrijkste oorzaak van het daarna moeten ontberen van een eigen predi kant. In 1979 bedroeg het aantal leden van de gemeente 69, alsmede 50 doop leden, verspreid wonende over het ker kelijk gebied dat toen uitgebreid was tot geheel Zeeuws-Vlaanderen. De jaren daarna zou het ledental alleen maar ver der dalen. Onder druk van de omstandigheden besloten de kerkenraden van de lutherse gemeenten te Middelburg, Vlissingen en Groede in 1988 om met ingang van 1 januari 1989 tot één gemeente te fuse ren. Door de achteruitgang van het aan tal leden was het niet goed meer moge lijk om alle bestuurlijke taken zelf te ver vullen. Het werd een streekgemeente met als centrale plaats Middelburg. In 1990 bedroeg het gezamenlijk zielental van de nieuw gevormde gemeente 376. De goede samenwerking met de her vormde gemeente in Groede, waarvan al voor de Tweede Wereldoorlog sprake was, is ook na 1 januari 1989 besten digd. In de hervormde kerk te Groede wordt nu jaarlijks een zevental lutherse diensten gehouden, met als voorganger een lutherse predikant. Deze diensten vinden plaats in de even maanden en op Witte Donderdag. Eén lid van de lutherse kerkenraad te Middelburg - afkomstig uit de voormalige gemeente te Groede - is als afgevaardigde tevens lid van de ker kenraad van de hervormde gemeente te Groede. Het aantal lutheranen in Zeeuws-Vlaan- deren is ondertussen gedaald tot circa 25 belijdende leden en circa 25 doople den. Een nieuwe levensfase voor het kerkgebouw Op 30 november 1991 kwam het door de inzet van enkele zeer betrokken mensen tot de oprichting van de Stichting Monu- mentenbehoud Groede, met als hoofd doel het behoud en de restauratie van het kerkgebouw. In alle opzichten een welhaast onmogelijke opgave. De kerk stond leeg en verlaten en was er slecht De toegang van de bovenverdieping is tijdens de laatste restauratie mogelijk gemaakt door het aan brengen van een vaste trap. (Coll. H. Middendorp) aan toe, het benodigde geld lag niet op straat en welke nuttige bestemming zou ervoor gevonden kunnen worden? Veel vragen en hoogstens vage antwoorden. Het heeft de initiatiefnemers er niet van weerhouden om voortvarend aan het werk te gaan. Veel geduld, moeite en inventiviteit heeft het gedurende een aantal jaren gekost om de financiering voor elkaar te krijgen. Op 1 oktober 1997 was het zover dat op basis van de gemaakte plannen de voorbereiding op het werkelijke restauratiewerk kon begin nen. Het resultaat mag er zijn. Onder lei ding van het architectenbureau Rothui zen Van Doorn 't Hooft heeft Leenhouts' Aannemingsbedrijf als hoofdaannemer het werk uitgevoerd. De in november 1998 opgemaakte eindafrekening beliep een bedrag van 1.330.500,-. Wie nu de kerk binnenstapt wordt bevan gen door het licht dat door de hoge ramen naar binnen valt. De relatief kleine, sobere ruimte lijkt een stuk groter dan voorheen. Dit komt in belangrijke mate doordat de lange houten banken zijn weggehaald en elke opsmuk in de kerk ontbreekt. De enige versierselen vormen nu nog de verlichting en de preekstoel. Ook de avondmaalstafel is in de kerk aanwezig gebleven. Vooral het op zijn plaats laten van de preekstoel, geflan keerd door de psalm- en gezangborden, met daarop de jaartallen 1742 (het begin van de bouw) en 1998 (het jaar van de laatste restauratie), is een goede keus geweest. Het maakt een uitstekende indruk op de opmerkzame bezoeker. Het gevoel van ruimte wordt versterkt door het hoge houten plafond, dat na een grondige behandeling een hemels blauwe kleur heeft gekregen. Deze oor- De nestkastjes voor de gierzwaluwen boven in de kerk. (Foto G. Prang)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2005 | | pagina 11