14 zijn nu de mensen "van die excessieve ende onnutte onkosten der Papisterie vrij zijn." De inmiddels aangestelde grafdel ver zal de penningen ophalen en aan de predikant afdragen die hiervan een register zal bijhouden. Door het beleg was de handel stil komen te liggen en heerst er enorme armoede in de stad. De situatie wordt nog verer gerd door het uitbreken van de pest, die vooral onder het schamel volk toeslaat. In de notulen van 31 maart valt over de armen te lezen dat, "die niet alleen met grote hopen voor de kerkdeur zaten, deerlijk schreyden en jammerden, ja ook sommige van honger vergingen," maar dat zij ook dagelijks naar de huizen van de predikant en de ouderlingen gaan met het verzoek om bijstand. Om te voorkomen dat de zaak uit de hand loopt, worden door de consistorie vier "provisionele diaconen" gekozen. Zij die nen de ontvangen aalmoezen uit te delen totdat er "ordinaire diaconen" zijn verkozen. Een week later wordt beslist een diaconie te vormen. Er melden zich echter geen geschikte personen. Men hoopt nu dat onder degenen die zich aangemeld hebben om belijdenis te doen, enige personen van aanzien zijn die aangezocht kunnen worden voor dia kenen. Mocht dit niet zo zijn dan zal men nog een maand a zes weken wachten met de verkiezing. Dit kan ten eerste omdat het volk het iets beter heeft en ten tweede omdat men nog 'vrome broeders' uit Engeland verwacht. Op 5 juni is het dan zover. Er worden zes diakenen ver kozen. Het stadsbestuur wijst eveneens zes armmeesters aan die samen met de diakenen de armen zonder enig onder scheid moeten verzorgen. Het allereerste plan was om een kerken raad te vormen bestaande uit twaalf ouderlingen en twaalf diakenen en de stad te verdelen in twaalf wijken. Dit blijkt te ambitieus. Op 26 augustus worden er negen ouderlingen bevestigd en ander halve maand later wordt de stad verdeeld in drie wijken, Abdij, Westmonster en Noordmonster. Het aantal diakenen blijft zes. De kerkgebouwen Na de overgang van Middelburg naar Oranje wordt de Noordmonsterkerk meteen 'gereinigd', dat wil zeggen alta ren en beelden worden verwijderd. De kerkenraad is echter niet tevreden over de opschoning en besluit in de eerste vergadering zich tot de stadsregering te wenden met het verzoek de "Noordmon ster tempel al beter wierd gereinigt om des Heeren dienst wel te doen en nie- mant te scandalizeren ook naar uitwijze van Godes Woord." Men wil het doksaal, de "groten balcke" en de trap naar het orgel - zodat er een einde komt aan het orgelspel - verwijderen. Uit onderzoek van de stadsmetselaar blijkt dat het kerk gebouw geen schade zal oplopen bij ver wijdering van doksaal en grote balk. De overheid vindt het prima als de trap naar het orgel wordt weggehaald maar raadt ten sterkste af om het doksaal te verwij deren onder het motto dat men er later spijt van zal krijgen. Ondertussen heb ben verschillende organisten verzocht of zij het orgel mogen bespelen, met de belofte dat zij voor en na de sermoenen uitsluitend psalmen zullen spelen. D'Hoorne laat de kerkenraad weten dat zijns inziens het orgelspel "nergens toe anders dient dan om 't volck te doen ver geten wat zij gehoort hebben." De ker kenraad neemt, ondanks het bezwaar van het stadsbestuur, het besluit zowel het doksaal, de balk als de trap naar het orgel af te breken en de preekstoel te verplaatsen naar de noordoostviering- pijler, hoek transept koor. Hier had het inmiddels afgebroken sacramentshuisje gestaan. Het koor zal, nadat de traptre den hiernaartoe zijn hersteld, worden gebruikt voor alle acta: trouwen, schuld belijdenis, avondmaal en "andere open bare dingen van de gemeente". Direct na de overgang van Middelburg is Casper van der Heyden, predikant bij de gemeente van uitgeweken 'Nederlan ders'te Frankenthal in de Paltz, door de Prins van Oranje benoemd tot predikant te Middelburg. Zijn komst naar Middel burg laat tot half juli op zich wachten daar hij op kosten van de Staten van Zeeland afgevaardigd is naar de Synode van Zuid-Holland te Dordrecht. De ker kenraad wil, als er twee predikanten zijn, graag de beschikking hebben over twee kerkgebouwen. Zij vraagt de stadsrege ring of de Westmonsterkerk in gereed heid gebracht kan worden. Ondanks her haalde verzoeken is deze kerk nog niet gereinigd als Van der Heyden in Middel burg arriveert "wijl men in overleg was dien af te breken en een schoon markt veld te maken." Toch wordt ook deze kerk 'gezuiverd' want op 29 augustus wordt besloten zondags om zeven uur in de Westmonster te preken. De kerk ver keert in een slechte staat van onder houd. De stadsregering wordt verzocht met het koudeseizoen op komst de gla zen bij de preekstoel te maken of dicht te metselen. Lang is deze kerk niet in gebruik gebleven. Het stadsbestuur besluit februari 1575 de kerk te verkopen voor sloop. Ondanks een gezamenlijk protest op 12 maart van velen, onder andere de kerkelijke gemeente, gaat de sloop gewoon door. Ter vervanging krijgt de gereformeerde gemeente de Abdij kerk toegewezen. Het beleg van Middelburg, 1572-1574. De geuzenvloot ligt voor de haven. Op de markt de Westmonsterkerk. (Z.A., Z.G., Z.I., III 38)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2005 | | pagina 14