16 om de schoolmeesters op het hart te binden dat zij de kinderen in de catechis mus moeten onderwijzen. In een volgende vergadering komt de toename van het aantal wederdopers "die Poortersnering deden, zonder Gilde niet alleen het gewone volk zich schuldig maakt aan dronkenschap blijkt uit de vol gende zaak. Marcus de la Palma, ouder ling, komt niet meer in de vergaderingen en vanwege openbare dronkenschap mag hij niet deelnemen aan het Avond- Tekening uit de achttiende eeuw van de in 1575 afgebroken West- monsterkerk. (Z.A., Z.G., Z.I., II 582) De Nieuwe Kerk werd in 1575 in ge bruik genomen voor de gereformeerde godsdienstoefeningen. (Z.A., Z.G., Z.I., II 548) te obidieeren of den Prins of stad te sweren" aan de orde. "Uit vreese oft op zijn Munstersche mochte toegaan" wordt de stadsregering gewaarschuwd en ver zocht alle inwoners van de stad een eed te laten afleggen. Enige weken later ont staat er lichte paniek na ontvangst van een brief uit Engeland. Daar zouden op koninklijk bevel alle wederdopers die geen lid waren van de gemeente worden verbannen. Volgens de consistorie van de Duitse kerken in Engeland zullen zij met schepen vol naar Walcheren komen. De predikant gaat met de brief naar bur gemeester De Jonge en verzoekt hem dringend de magistraat erop te laten toe zien "dattet ons geen Munstsche morde- rie uitquame, maar dat zij zo met de ede, als met andere middelen defecte be dwongen." De stadsregering belooft hen de eed te laten afleggen. Het actaboek als chronique scandaleuse Naast alle organisatorische zaken heeft de kerkenraad zijn handen vol om de gemeente op het rechte pad te houden. Talloos zijn de mensen die openbare schuldbelijdenis doen of uitgesloten wor den van het Avondmaal vanwege onder andere overspel of dronkenschap. Dat maal. Men zit met deze kwestie behoor lijk in zijn maag. Gelukkig wordt De la Palma door de prins benoemd in de admiraliteit te Vlissingen en kan de zaak aldus worden opgelost. In de kerk zal een verklaring worden voorgelezen waarin staat dat De la Palma door zijn benoeming niet in Middelburg kan blijven wonen en zijn ouderlingschap opgeeft. Moeilijk heeft de kerkenraad het ook met een man die aan de Franse predikant verteld heeft dat de Nederduitse consis torie het goed vindt dat een jonge man die een oudere vrouw heeft een jonge bijzit neemt om zijn lusten te bevredigen. Het laatste voorbeeld betreft de apothe ker Gregorius Gillisz. die door de kerken raad wordt gedagvaard omdat hij op zijn eigen bruiloft heeft gedanst. Zijn verweer luidt als volgt. Hij had enige speellieden ingehuurd om psalmen te spelen om God te loven. Buiten zijn wil om dansten de jongelui en ging hij, meegesleept door de melodie, ook dansen. Als straf moet hij deze "ijdele glorie en schanda leuze daad" openlijk in de kerk bekennen. Besluit Bij het lezen van het actaboek wordt dui delijk dat in ruim een jaar tijd een enorme prestatie is geleverd en dan voornamelijk door Geleijn Jansz. d'Hoorne en de pro visionele ouderlingen. Want als Casper van der Heyden in Middelburg komt, is de Noordmonsterkerk ingericht, een lid maten-, begrafenis- en doopregister opgezet, zijn diakenen verkozen en een koster, grafdelver en een ziekenbezoeker aangesteld. Daarnaast is D'Hoorne zowel preses als secretaris van de ker kenraad. Het eerste actaboek van Mid delburg is dan ook door hem geschreven en eindigt na zijn overlijden op 26 juli 1575. J. Kuipers (eindredactie), De onderkant van de Markt. De Westmonsterkerk van Middelburg in archeologie en historie, Abcoude 2000. F. Nagtglas, De algemene kerkeraad der Neder- duitsch-Hervormde gemeente te Middelburg van 1574-1860. Met eene inleiding en aantekeningen, Middelburg 1860. C. Rooze-Stouthamer, Hervorming in Zeeland (ca. 1520-1572), Goes 1996. R Sijnke en T. van Gent, Geestelijken, regenten en kooplieden. Middelburg in de 20ste eeuw, Zaltbom- mel 1994. I.H. Vogel-Wessels Boer, 'De Sint-Pieterskerk in Mid delburg', in: Zeeland, tijdschrift van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen, jrg. 8, no. 4 (1999). Zeeuws Archief, Acta en Handelingen ende beslui ten die in den Consistorie der Gereformeerde kerke Christi in Middelburg, aanwinst 1961.25.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2005 | | pagina 16