Inhoud Ten geleide 2 xg^BIBüO^ /SQjew. EXJ>\ Stichting Oude Zeeuwse Kerken Secretariaat: P.W. van Seters, Boulevard Bankert 198a, 4382 AC Vlissingen, tel. 0118-413693, e-mail stozpwvs zeelandnet.nl DAGELIJKS BESTUUR: Mevr. A.C. de Bruijn, Veere, voorzitster RW. van Seters, Vlissingen, 1e secretaris, J. Maliepaard, Middelburg, 2e secretaris M. Kievit, Middelburg, 1e penningmeester A.L. van Noord, Goes, 2e penningmeester Mr. K.RT.G. Flos, Middelburg L. de Putter, Vlissingen DONATEURSADMINISTRATIE: Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Post bus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, e-mail ae.bijdevaate@scez.nl, giro 99692 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg (nieuwe donateurs, opzeggingen, adreswijzigingen, betalingen excursies) ALGEMEEN BESTUUR: Leden dagelijks bestuur (zie boven) J.P. van den Ameele, Terneuzen H. Boone, Kats J.C. Gabrièlse, Westkapelle A. Geertse, 's-Gravenpolder H. ter Keurs, Kats S.C. de Koeijer, 's-Gravenpolder G.J. Lepoeter, Kapelle H. Lucieer, Waterlandkerkje Mevr. M.W. Meerman-van der Markt, Vlissingen A.H. Rietveld, Baarland J.Triou, Waterlandkerkje Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg ADVISEUR: E.J. Brans REDACTIECOMMISSIE: M. van Doorn, Goes G.J. Lepoeter, Kapelle H. Uil, Zierikzee Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg EINDREDACTIE: Mevr. drs. I.H.Vogel-Wessels Boer, Hammarskjöld- laan 41, 4334 EM Middelburg, tel. 0118-627908. Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, Middelburg, tel. 0118-637488 (kantooruren). De prijs is 1,20 per stuk, het laatst uitgekomen num mer 2,50. Pag. 4 G.J. Lepoeter De lutherse kerk te Groede (illustraties uit diverse bronnen) Pag. 131 I.H. Vogel-Wessels Boer De gereformeerde gemeente te Middelburg in 1574 (illustraties Z.A., Z.G., Z.l.) Pag. 171 I.H. Vogel-Wessels Boer Aagtekerke en Vrouwenpolder: preekstoel gemaakt door Marijnus Pietersen (illustratie Z.A., Z.G., Z.l.) Pag. 201 M. van Doorn Bouwkundige onderwerpen; het klinkstel en andere historische deursluitingen Frontpag.: Een van de voor de lutherse kerk te Groe de geplaatste stoeppalen. (Coll. H. Middendorp) In het afgelopen jaar zijn er geen gebou wen overgenomen; vanwege de financië le situatie zijn wij hierin zeer terughou dend geworden. Er zijn wel gesprekken gevoerd en inlichtingen verstrekt over de mogelijkheden en onmogelijkheden voor het gebruik van kerkgebouwen. Zoals elke eigenaar van historische gebouwen weet, is het een probleem om hiervoor een passend gebruik te vinden; wij sla gen hier maar ten dele in. Daarnaast is het bijna onmogelijk om een sluitende exploitatie te krijgen, ondanks het vele werk dat door vrijwilligers wordt verricht. In het algemeen kan gesteld worden dat wij naast de subsidies van de overheid onvoldoende eigen middelen hebben om het onderhoud te betalen. De 'bruids schat' die wordt meegegeven bij over dracht moet hiervoor worden gebruikt, en deze bron raakt langzaam uitgeput. De bestuursleden werken thuis. De ver gaderingen van het dagelijks bestuur worden gehouden ten kantore van be stuurslid mr. Flos. De vergaderingen van het algemeen bestuur worden wisselend in de eigen kerkgebouwen gehouden. Er zijn twee nieuwe bestuursleden benoemd die het werk van de eerste penningmeester en de secretaris in het komende jaar zullen overnemen. Een deel van de administratie, waaronder de donateursadministratie, wordt verzorgd door de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) te Middelburg. SCEZ ont vangt hiervoor subsidie van de provincie. Het bulletin, dat in principe tweemaal per jaar uitkomt, wordt gedrukt bij ADZ te Vlissingen. De redactieleden zijn vrijwilli gers. In het Ten geleide in deze bulletins worden de donateurs en andere lezers geïnformeerd over de gang van zaken bij onze stichting. Voor de excursies (voor eigen rekening) is nog belangstelling. Regelmatig nemen nieuwe donateurs hieraan deel, maar de aanmeldingen lopen terug. Wij willen ook op deze plaats met grote nadruk alle vrijwilligers danken voor hun inzet en onze donateurs voor hun bijdrage. Nieuwe Kerk, Zierikzee (http://www.nieuwekerkzierikzee.nl) De kerk wordt regelmatig verhuurd voor onder andere (orgel)concerten en ten toonstellingen. Er vinden geen geregelde kerkdiensten meer plaats. De leden van de Plaatselijke Commissie werken hard om activiteiten te krijgen in de kerk en zijn daar in 2004 goed in geslaagd met een mooi resultaat. De Nieuwe Kerk te Zierikzee, met het Kam en van der Meulen-orgel, is een bezit dat onze toch wel arme stichting zorgen geeft. In 2004 is er flinke schade ontstaan onder het raam bij het orgel en de kosten van herstel gaan onze geld middelen te boven. We zoeken naar oplossingen. Ook zijn er lekkages die hersteld moeten worden. Het lopende tienjarenonderhoudsplan behoeft revisie en wij zullen voor 2006 en daarna aan vullende plannen indienen in het kader van de nieuwe BRIM-regeling. Aan de invulling van de gebruiksvergun ning wordt de laatste hand gelegd. Hervormde kerk, Baarland Er worden wekelijks kerkdiensten gehou den en in de zomer enkele orgelconcer ten en open dagen voor de toeristen. Individuele en groepsbezichtiging op afspraak is mogelijk. De jaarlijkse rom melmarkt is steeds een succes voor de organisatoren en de bezoekers. Er is een actie gestart om gelden in te zame len voor de restauratie van het histori sche regenbakhuisje tegen de kerk. De gebruiksvergunning is ontvangen. Hervormde kerk, Hoofdplaat De kerk wordt bijna niet meer gebruikt voor kerkdiensten. In de zomer wordt de kerk opengesteld voor toeristen en ande re bezoekers. We hopen in 2005 met de restauratie van dak en muren te kunnen Opvallend in het interieur van de kerk van Hoofd plaat zijn de houten kandelaars op de banken. Op de vrouwenbanken, in het midden van de kerk, kan delaars met ronde voet; op de mannenbanken, langs de zijmuren, kandelaars met rechthoekige voet.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2005 | | pagina 2