3 beginnen. De subsidies van de overheid zijn goedgekeurd en er zijn ook bedra gen door sponsors en stichtingen toege zegd. Daarnaast zullen wij ook een eigen bijdrage moeten geven uit de reserve. Er wordt gezocht naar een nieuwe bestemming voor het historische gebouw na de restauratie. Hervormde kerk, Waterlandkerkje Er worden regelmatig kerkdiensten (15), concerten, tentoonstellingen en open dagen voor het publiek gehouden. De afwikkeling van het tienjarenonderhouds- plan verloopt naar wens. De consistorie is opgeknapt en er is een bijdrage ont vangen van de plaatselijke Rabobank voor een geluidsinstallatie. De toren op de kerk behoeft onderhoud. Hierover wordt met de gemeente Sluis overlegd. De gebruiksvergunning is ontvangen. Sinds enige jaren is deze kerk uit 1674 eigendom van de Stichting Oude Zeeuw se Kerken. De hervormde gemeente van Waterland kerkje (inmiddels gefuseerd met de Samen-op-Weggemeente van Schoon- dijke) kon het onderhoud van dit monu mentale kerkje niet meer opbrengen. De kerk onderbrengen bij de Stichting Oude Zeeuwse Kerken was dus een goede oplossing. Deze stichting heeft met de RDMZ en een architectenbureau een tienjarenplan gemaakt om de kerk (aan de buitenzijde) op te knappen en te onderhouden. De binnenwerkzaamheden zijn voor rekening van de plaatselijke commissie. We worden gesponsord door een aantal stichtingen: Maurits van Kattendijke- fonds, Stichting Amsterdam, Gravin van Bylandtfonds, Stichting Den Haag, Stich ting TBI Fonds Ammerzoden, Frans Mor telsmans, Stichting Axel en Stichting Cul tuurfonds Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te Hoevelaken. Recentelijk heeft het Rabo Steunfonds ons nog een schenking gedaan, om onder andere een geluidsinstallatie en extra verlichting aan te schaffen om zo nog beter aan de wensen van exposanten, kunstenaars en muzikanten te voldoen. Een enthousiaste groep mensen uit het dorp, de Plaatselijke Commissie samen met het bestuur van de Stichting Oude Zeeuwse kerken, probeert de kerk te behouden voor het dorp. Een keer in de maand en op feestdagen wordt de kerk nog gebruikt voor een kerkdienst, daarnaast worden er nog trouw- en rouwdiensten gehouden. Ook organiseert de plaatselijke werk groep activiteiten. Zo houden enkele dames uit het dorp in de zomer de kerk een aantal middagen open voor toeristen en andere belangstellenden en zij verko pen dan hun zelfgemaakte handwerkjes. De hervormde kerk in Waterlandkerkje, met het beeld van dominee Stuerbout. (Foto W.A. de Houck) Er worden ook andere dingen te koop aangeboden, zoals kaarsen met afbeel ding van de kerk; Kerkjewijn, een lekkere rode wijn met een afbeelding van de kerk op het etiket. En sinds afgelopen zomer is er een fietsroute in de streek te rijden, ongeveer dertig kilometer, met als begin- en eindpunt de kerk. Verder was er de afgelopen twee jaren op zeven 'zomerse zaterdagen' werk van kunstenaars uit het dorp te bekijken in de kerk. Deze zomer was er onder ande re werk te zien van een schilderes en een tweetal fotografes die foto's van de streek hadden gemaakt (één ervan met zelfgemaakte gedichten erbij) en er was een orchideeënverzameling tentoonge steld. Weer een ander exposeerde met door haar als kraamcadeau geschilderde stoeltjes. Een plaatselijke houtbewerker, die zelfs z'n zelfgemaakte houten kano van ongeveer vijf meter lang naar binnen Donateursbestand per 1 januari Donateurs 'normaal' Donateurs 'voor het leven' Donateurs zonder bulletin Totaal donateurs Gratis toezending bulletin had gekregen, liet ook erg mooie werk stukken zien, zoals een eettafel en een design-stoel. En op een andere zaterdag stelde de jeugd van Waterlandkerkje hun tekeningen, schilderijen en andere werk jes uit hun lagereschooltijd ten toon, wat er ook erg leuk uitzag. Die zaterdagen zorgen wij als werkgroep ervoor dat er koffie of thee met wat lek kers te koop is voor het goede doel, namelijk het kleine onderhoud van de kerk en de aanschaf van wat spullen die nodig zijn om de kerk te exploiteren. Deze zaterdagen waren een groot suc ces, dus voor de zomer van 2005 heb ben we alweer kunstenaars benaderd. Ook leent het kerkje zich door de goede akoestiek uitstekend voor concerten die ook geregeld plaatsvinden. Vooral de wat kleinere gezelschappen komen het best tot hun recht aangezien het maar een klein kerkje is. Er kunnen ca. 120 perso nen binnen. Het is veel werk deze kerk te onderhou den, maar de één schildert de consisto rie, de ander zorgt dat het klein onder houd in en om de kerk gedaan wordt en weer een ander naait de gordijnen en kleedjes voor op de tafeltjes. Kortom, vele handen maken licht werk. Zo proberen we deze kerk nog lang voor de inwoners van Waterlandkerkje, belangstellenden uit de streek en toeris ten te behouden. Een bijdrage van T. Tazelaar, lid van de plaatselijke commissie Waterlandkerkje Hervormde kerk, Kats (http://people.zeelandnet.nl/heelgoed/) Er vinden regelmatig kerkdiensten (25) plaats. De kerk wordt tevens gebruikt als trouwzaal door de gemeente Noord- Beveland (12). Het aangebouwde vereni gingsgebouw (Nieuw Zeelandhuis) wordt verhuurd voor allerlei activiteiten. Het is 118 keer verhuurd geweest aan vaste en andere gebruikers. Donateurs Zoals uit onderstaand overzicht blijkt, loopt ons donateurbestand langzaam terug. De minimumbijdrage is 22,- (per 1 januari 2005). Het bestuur 01 2002 2003 2004 2005 11 511 485 477 463 21 21 18 18 21 1 1 2 2 1 33 533 505 497 485 14 15 18 18 16

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2005 | | pagina 3