De gereformeerde gemeente in Middelburg in 1574 13 I.H. VOGEL-WESSELS BOER Inleiding Bij het bombardement van Middelburg in 1940 is het archief van de hervormde gemeente van Middelburg verloren ge gaan. Gelukkig is een achttiende-eeuws afschrift van het eerste actaboek, dat ruim een jaar bestrijkt, bewaard geble ven. Blijkens dit afschrift, vervaardigd door de Middelburgse predikant Adr. van 's Gravenzande, is op 8 maart 1574 de eerste consistorievergadering van de 'Gereformeerde kerke Christi in Middel burg' gehouden door de predikant Geleijn Jansz. d'Hoorne en vier 'provisionele' ouderlingen. Er moet ontzettend veel gedaan worden, zoals het instellen van een kerkenraad, het inrichten van kerk gebouwen, het bepalen van de vorm van de kerkdiensten en de omgang met 'papen' en wederdopers. Met het verstrij ken van het jaar zijn vele zaken geregeld en krijgt de handhaving van de kerkelijke tucht steeds meer aandacht. Aan het einde is het actaboek dan ook een ware chronique scandaleuse. De Beeldenstorm te Middelburg Vanuit Vlaanderen slaat in de zestiende eeuw de hervormingsbeweging over naar Zeeland. Uit het actaboek is op te maken dat omstreeks 1559 in Middel burg een gereformeerde gemeente werd gevormd. Geleijn Jansz. d'Hoorne schrijft hier namelijk in dat hij "ordinaris minister der kercke Christi te Middelburg [is] van over vijftien jaere." Over het wel en wee van deze gemeente is nauwelijks iets bekend. In 1561 is er sprake van een "ecclesiola" en zegt D'Hoorne, die ook de Vlissingse gemeente leidt, toe de Middelburgers bij te staan bij de verdere uitbouw van de gemeente. De eerste grote bijeenkomst van gereformeerden op Walcheren, waaraan ook Middelburg deelneemt, vindt plaats in 1566 in de duinen te Dishoek. Men wil echter meer: de katholieke kerken voor eigen gebruik. Daartoe moeten deze wel eerst worden ontdaan van de beelden. De kerkenraad van Middelburg bereidt deze actie goed voor. Er worden zelfs mensen ingehuurd voor het breken van de beelden. Om alles ordelijk te laten verlopen wordt een Geleijn Jansz. d'Hoorne, de eerste predikant van Middelburg. (Zeeuws Archief. Zeeuws Genootschap, Zelandia lllustrata, IV 602) reglement opgesteld waar men zich strikt aan dient te houden. Zo mogen er geen kerkgoederen ontvreemd worden en geen geestelijken of burgers van de stad mishandeld worden. De van Vlaanderen naar Zeeland overgeslagen beelden storm begint te Middelburg op donder dag 22 augustus 1566. Na in de Abdij kerk en de Westmonsterkerk flink te heb ben huisgehouden, trekken de beelden stormers naar de Sint-Pieterskerk en de kloosterkerken. In eerste instantie heeft de kerkenraad de actie in de hand. In de loop van de dag wordt dit steeds minder, maar het doel is bereikt. Alle missen worden opgeschort. De kerken zijn ont daan van hun beelden en kunnen inge richt worden voor de gereformeerde diensten. Zaterdagmorgen 24 mei gaat Geleijn Jansz. d'Hoorne voor in de eer ste gereformeerde kerkdienst in de Westmonsterkerk. Zaterdagmiddag en zondagmorgen en -middag preekt hij nogmaals in deze kerk. De landvoogdes, Margaretha van Parma, bepaalt op 25 augustus dat in de parochiekerken alleen missen gehouden mogen worden en dat de hervormden hun diensten buiten de steden moeten houden. Waarschijnlijk is daarna de Westmonsterkerk gesloten. De Middelburgse gemeente krijgt enkele weken later de beschikking over het pak huis van Antonio de Villiers, net buiten de Zuiddampoort. Deze situatie duurt niet lang. Alva komt naar de Nederlan den en afgevaardigden van de Raad van Beroerten worden naar Middelburg gestuurd om de beeldenstormers te straffen. Vele gereformeerden vluchten, maar het protestantisme leeft onder gronds door. Men houdt in het geheim bijeenkomsten. Aan deze situatie komt een einde in 1574. De overgang van Middelburg in 1574 De stad Middelburg wordt in 1572 door de prinsgezinden belegerd omdat zij trouw is gebleven aan de Spaanse koning. Na een beleg van bijna twee jaar is Middelburg door voedsel- en geldge brek genoodzaakt de onderhandelingen met de Prins van Oranje te openen. De Spaanse bevelhebber Mondragon geeft zich op 18 februari over aan de prins. Alle priesters, kanunniken en kloosterlin gen moeten de stad verlaten. Op 28 februari wordt de eerste protestantse eredienst in de 'gezuiverde' Noordmon- sterkerk (Sint-Pieterskerk) gehouden. De kerkenraad Na het nieuws dat Middelburg zich over gegeven heeft, keert Geleijn Jansz. d'Hoorne terug uit Norwich waar hij zijn toevlucht had gezocht. Hij gaat direct aan het werk om de nieuwe gemeente gestalte te geven. Samen met vier door hem aangestelde ouderlingen houdt hij op 8 maart 1574 de eerste consistorie vergadering. Besloten wordt, vanwege het vele werk, twee keer per week con sistorie te houden. De gereformeerde gemeente groeit snel, onder andere door terugkeer van uitge weken Middelburgers. Een van de eerste besluiten van de kerkenraad is dan ook de aanleg van een lidmatenregister om inzicht in de gemeente te krijgen. Al snel blijkt het noodzakelijk ook een doopregis ter aan te leggen. De situatie is te onover zichtelijk. Vaak weet men niet wiens kind gedoopt wordt. Daarom wordt bepaald dat de vader bij de doop van zijn kind aanwezig moet zijn en aan de dienst doende ouderling een briefje overhandigt met de namen van het te dopen kind, de vader en de getuigen. Tevens zal er een begrafenisregister worden aangelegd. Aangezien men vanouds gewend was begrafenispenningen te betalen, zal men die blijven innen. Dit moet geen probleem

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2005 | | pagina 13