14 onder de grond mochten gevonden wor den en die niet aan de verkoper of voor het blote oog zichtbaar waren, zoals zer ken en dingen van bijzondere waarde, zouden aan de kerkvoogdij blijven beho ren.' Er werd dus alle voorzorg in acht geno men ten aanzien van het verleden. Verkoop in het openbaar Kort daarop kwam de goedkeuring tot sloop en verkoop van de kerk, onder de voorwaarde dat de verkoop in het open baar zou geschieden. Dit gebeurde op 22 september 1880. De dag tevoren ontvingen de kerkvoog den een brief van G.C. Schilham, arts en voorzitter van het College van notabelen. Bijlage Kerk te Baarsdorp Zeeland, September 1880 De kerk te Baarsdorp, een gehucht 1V2 uur zuid-westelijk van Goes, zou oor spronkelijk eene hofkapel, en circa 1232-'34 zijn gebouwd. De tegenwoor dige plattegrond der kerk is zeer een voudig. Het schip der kerk heeft den vorm van een rechthoek (9,32 m. breed - 17,00 m. lengte inwendig), is aan weerszijden ingesloten door een muur met zes con- treforten, en omsluit tevens den qua- draatvormigen toren aan de westzijde (toren 4,30 m. lengte - 4,70 m. breedte uitwendig). Aan de oostzijde bevindt zich een triomphboog welke toegang geeft tot een smaller, ook rechthoekvor- mig choor (6,80 m. breed -10,25 m. lengte inwendig). De noordelijke muur van het choor is uit de vijftiende eeuw en bestaat uit een kolom met twee daarop rustende spaar- bogen met late profilering, en doet ver moeden dat men in de vijftiende eeuw aan de noordelijke choormuur een kapel bijgebouwd heeft. Deze bestaat echter niet meer, en deze kolom met spaarbogen zijn door een muur toege- metseld. De geheele kerk en toren is van bak steen opgetrokken, met uitzondering der hoekstukken der plinten aan de contreforten, de kleine lijst (cordon band) welke de geheele kerk onder de vensters omloopt, en de profileringen der versnijdingen der contreforten. De contreforten aan het schip welke met de plint zich driemaal versnijden, loopt in dezelfde breedte tot onder de goot; de plint alleen wordt breeder. De vensters staan regelmatig tusschen de contreforten en hebben eene een voudige profileering, binnen en buiten een schuine kant welke een profilsteen insluiten. De profilsteen diende vroeger als post voor de traceering welke nu echter ont breekt. Nu omsluit dien profilsteen een houten kozijn met ijzere roeden, natuurlijk van lateren tijd. Aan de noordzijde van het choor is het eerste, tweede en vierde venster van uit den toren, aan de zuidzijde het vierde venster alleen digtgemetseld, en zijn nu nisschen, daar het gedeelte tusschen den profilsteen alleen is digtgemaakt. Aan de noordzijde bevindt zich in de eerste travee, in de zuidzijde in de tweede travee een deuropening. Deze deuropeningen zijn eenvoudig geprofi leerd, alleen met een schuinen kant, boven de deur bevindt zich, buiten zijne ellipsvormige afsluiting, noch eene spitsboog met eenvoudige traceering, beiden echter zijn tot versiering aange bracht. De muurplaat der kerk ligt circa 6,80 m. boven de vloer der kerk, het schip is met een spitsboogig houten gewelf gedekt, waarvan echter de planken ont breken. Het choorgedeelte is van denzelfden tijd. De contreforten versnijden zich met de plint mede, viermalen. Ook loopt den contrefort niet in zijn volle breedte tot aan de goot door. Aan het choor is noch in de tweede (er zijn slechts twee traveeën) travee een gedeelte van het oude venster zicht baar, aan zijne profilering (kraal met twee hollen). Overigens zijn de vensters aan de zuidzijde vervangen door twee openingen met luiken, het venster aan de oostzijde is kleiner gemaakt en met een modern venster ontsierd, aan de noordzijde zijn eveneens twee openin gen met luiken aangebracht en dat gedeelte wat tusschen de spaarbogen en kolommen is aangebracht. De zuide lijke muur van het choor inwendig, bezit onder de muurplaat nog een lijst van spitsboogjes, en beneden onder de vensteropeningen nog nissen welke de bouw van 1232-1234 bevestigen. De muurplaat ligt op gelijke hoogte als in de kerk (het schip), een moderne kap dekt het choor, en de nok van het choor ligt ongeveer 0,90 m. onder de nok van het schip. Aldaar, waar de nok van schip en choor elkander snijden is de muur boven de triomphboog doorgemetseld tot boven het dak en vangt de beide daken op. Boven de nokken gaat de muur over in een 8 kant gedeelte wat met, oorspron kelijk tot het ontvangen van een ooye- vaarsnest is ingericht. Den toren welke wel 0,50 a 0,60 m. naar het westen overhelt rust geheel en al op zijne noordelijke en zuidelijke muur. Deze beide muren dik 1,35 m. worden op een hoogte van ruim door een tongewelf een weinig spits boog verbonden. Het zou alzoo een poort vormen van 4 m. doorsneden, zoo niet in het midden een muur was aangebracht, welke een deur met een daarboven gelegen ven ster bevatte. Boven het tongewelf bevindt zich een vierkante ruimte met venster aan de noord-, zuid- en westzijde, een digtge- metselde opening bevindt zich aan de oostzijde welke toegang gaf boven het houten gewelf in het schip der kerk. In diezelfde ruimte bevindt zich een klok zonder letters of eenig merkwaar dig teeken. Boven die ruimte wordt den toren door een helm gedekt die op de vierkante ruimte staande in het acht kant overgaat.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2005 | | pagina 14