15 dat hij verhinderd zou zijn bij de verkoop. Hij wilde kenbaar maken dat hij de ver koop slechts zou toestaan voor de som van 1.000,-. Wanneer dat bedrag niet gehaald zou worden, zou hij zich onthou den van elke volgende verantwoording. De verkoop bracht slechts 682,76 op. De koper was Anthonie Foudraine, aan nemer te Goes. In 1881 berichtten B en W van 's-Heer Abtskerke dat zij niet de muur rondom het kerkhof zouden onderhouden. Zij waren daar geen eigenaar van. De toren werd vóór of op 1 oktober 1882 afgebroken. Op 18 augustus 1882 werd Harthoorn toegestaan de zijkanten van het zuidelijk deel van het kerkhof te Baarsdorp te gebruiken, waar niet begra ven was, onder voorwaarde dat hij dat gedeelte waar de kerk gestaan had, goed in orde zou brengen. En zo ging het kerkje, dat in oorsprong de kapel zou zijn geweest van het grote slot aldaar, roemloos ten onder! Door wie is het in de inleiding vermelde document opgesteld? Wat de wijze van behandeling van de materie betreft, is mij duidelijk dat dit niet Adolph Mulder is geweest, degene die wij altijd tegenkomen wanneer een belangrijk monument als deze kerk wordt afgebroken. Zou het Adolph Mulder zijn geweest, dan zouden wij in het bezit gekomen zijn van veel saillante details, plattegronden etc. Ook hadden de officiële stukken over de voorgenomen afbraak Den Haag niet bereikt. In het dossier werden geen begeleidende stukken aangetroffen, ook geen afbeeldingen. Dan kunnen wij de vraag stellen door wie het document dan wel werd opge steld, of op wiens verzoek. Het gaat in ieder geval niet om een persoon die niets van de bouwkunst afwist. De per soon in kwestie had een verreikende belangstelling voor het monument, getui ge de moeite die hij heeft genomen om de maten precies door te geven. Ook blijkt uit de terminologie dat hij kennis had op het gebied van de oudere bouw kunst. Hij gebruikte termen als tracering, profilsteen en contrefort. Het feit dat de beschrijving in het Haagse dossier terecht is gekomen, toont aan dat het als gegeven over de gesloopte kerk belang rijk werd gevonden. Het document is belangrijk De beschrijving is des te belangrijker omdat er weinig ander materiaal voor handen is. Er is een gezicht op Baars dorp, een aquarel door G. Braam van circa 1870/' waarop de kerk onvolledig staat vanwege de bomenrij op de voor grond. Voorts is er de reeds genoemde foto van Bauer uit 1880. Naar deze foto In de kerk van Baarsdorp lag een kleine zerk uit 1515 van C. Symons. Na de sloop van de kerk is deze zerk overgebracht naar 's-Heer Arendskerke en daar onder de toren geplaatst. (Gemeentearchief Goes) is een tekening gemaakt door J. Tram per. Van Tramper zijn geen bijzonderhe den bekend, behalve dat hij "een soort gelijke tekening heeft gemaakt van het eveneens afgebroken kerkje van Sinoutskerke, gesigneerd J. Tramper 1922. Tramper kan het kerkje in Baars dorp nooit gezien hebben. Hij zal zijn tekening gemaakt hebben naar een foto die vlak voor de afbraak in Baarsdorp gemaakt is. Die foto heeft altijd gehan gen in de consistoriekamer van de kerk van 's-Heer Arendskerke."6 De kerk in de literatuur Er wordt in de literatuur niet uitvoerig aandacht aan de kerk besteed wat het bouwkundig aspect betreft. Wat vooral ter sprake komt, is de relatie met het geslacht Van Borssele van Baarsdorp en de veronderstelde oorsprong als 'slot kapel' door degenen die over de voorma lige kerk schrijven. Zij repeteren eikaars uitspraken meermalen. Dit kunnen wij constateren naar aanleiding van hetgeen hierover in de kronieken vermeld wordt.'' De enige die een kritische noot plaatst, is C. Dekker, die twijfelde aan de juist heid van het stichtingsjaar 1232. Aparte aandacht verdient het onderzoek van P.A. Harthoorn, Baarsdorp. Heerlijk heid. Poeldorp. Monument: de geschie denis van een gehucht in de gemeente Borsele.B Hij besteedt veel aandacht aan de bewoners van Baarsdorp, maar brengt ook de kerk ter sprake. Latere geschiedenis van de kerk na de dertiende eeuw Over de geschiedenis van de al of niet dertiende-eeuwse oorsprong van de kerk is weinig bekend. Er lagen twee grafste nen, volgens de Voorlopige lijst van monumenten uit 1922. Ten eerste een kleine zerk uit 1515 van C. Symons.6 Na de sloop van de kerk is deze zerk onder de toren van 's-Heer Arendskerke geplaatst. Ten tweede een zerk met merk van het familiegraf van Meeuwse, secretaris van Baarsdorp 1656, die na de sloop in het zuidelijk kerkportaal werd geplaatst. De ambachtsheren Van Borssele van Baarsdorp bereikten in het eerste kwart van de vijftiende eeuw een hoogtepunt van macht en aanzien met als middel punt hun huis te Baarsdorp. Even buiten de kasteelmuren stond de kerk die, naar men zegt, dienst deed als slotkapel. In de zestiende eeuw stierf het geslacht Van Baarsdorp uit door gebrek aan man nelijke nakomelingen.'0 Daarna ging het ambacht geleidelijk in handen van ande re families over. Eind zeventiende eeuw noemde Smalle- gange het dorp en heerlijkheid "voor maels schoon en groot, maar nu zeer vermindert, waeraen van outs een heer lijk kasteel heeft gelegen dat tegenwoor dig gants is vernietigt." Hartshoom brengt de zeventiende- en achttiende-eeuwse kerkrekeningen ter sprake. Hij zegt dat Baarsdorp nooit een eigen predikant heeft gehad nadat het protestantisme in 1578 zijn intrede deed." Het kerkje werd in opdracht van de ambachtsheren in 1744 geschikt gemaakt voor de protestantse eredienst. Een nieuwe preekstoel en een zitbank voor de ambachtsheren met het wapen van Baarsdorp ('s Heere Zitting) werden gemaakt. Architect J. Verheul restaureerde in 1906 de kerk van 's-Heer Arendskerke. Hij trof daar aan een herenbank uit 1759 met

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2005 | | pagina 15