16 het wapen van Baarsdorp, die met die tijd niets gemeen had dan het wapentje en het plankje waarop het jaartal stond. Dit interieuronderdeel uit het kerkje van Baarsdorp was vermoedelijk tevoren uit de oude kerk van Baarsdorp hierheen gebracht. De bank bleek totaal versleten in 1906 en werd daarom op dezelfde plaats vervangen door een kopie van de daartegenover staande herenbank, die uitnemend gerestaureerd of vernieuwd was door de firma Cuypers te Roer mond. De nu aanwezige herenbank is dus slechts een herinnering aan de vroe gere, die daarmee niets meer gemeen heeft dan het wapentje van Baarsdorp en het plankje en de plaats waar de vroegere zich in de kerk van 's-Heer Arendskerke bevond.12 Verdere onderde len van het interieur van de Baarsdorpse kerk zijn niet bekend. Hoewel het gebouwtje weinig gebruikt werd, is er veel tijd en geld besteed aan het onderhoud ervan. Dat het kerkje in de negentiende eeuw bouwvallig gewor den was, is zeker niet te wijten aan ver waarlozing in voorgaande eeuwen. Ramen en daken werden regelmatig onderhouden, zo meldde Harthoorn.13 De Revolutie, die met één slag zo veel deed verdwijnen wat eeuwenlang had bestaan, liet ook de rechten van de ambachtsheren niet onaangetast. In 1795 werden ze geheel afgeschaft, maar in 1814 en volgende jaren, hoewel slechts voor een gedeelte, weer hersteld. Het spreekt vanzelf dat de positie van de ambachtsheren van invloed is geweest op het kerkje van Baarsdorp. In het midden van de negentiende eeuw telde het gehucht slechts zeven huizen, nadien gereduceerd tot vier huisgezin nen. In welk opzicht heeft het document onze kennis van de in 1880 gesloopte kerk vermeerderd? a. Allereerst de maten. De beschrijving geeft andere en, naar ik aanneem, pre ciezere maten van de kerk in de platte grond en de hoogte van de aanzet van de muurplaat.14 Bovendien de nokhoog- ten van het koor en het schip. Op enkele punten wordt een detail vermeld, zoals een lijst van spitsboogjes. b. De eventuele aanwezigheid van een vijftiende-eeuwse kapel aan de noord zijde van het koor, waarvoor het muur werk ter plekke een wijziging heeft ondergaan. De enige die de latere bouw uit de vijftiende eeuw noemde, was De Stuers. Zou hij de beschrijving gezien hebben? c. Er is geen speciale aandacht gegeven aan de toren. De toren had een aan de westzijde geopend torenportaal, een bij zonderheid die in Zeeland, maar ook in Vlaanderen, vaker voorkomt. De toren helde 50 a 60 centimeter naar het wes ten. d. De stenen van de kerk. De gehele kerk was in baksteen opgetrokken, met uitzondering van de hoekstukken van de plinten aan de contreforten en de kleine cordonband, die onder de vensters omliep, en de profileringen der versnij dingen van de contreforten. Op de foto uit 1880 is te zien dat de contreforten van koor en schip verschillend van opbouw waren. De deuropeningen Wij nemen aan dat de toegang in de westtoren eveneens die tot het kerkje was. Er waren nog twee andere toegan gen, waarvan een in de zuidgevel, twee de travee, en een in de noordgevel in het eerste travee.'5

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2005 | | pagina 16