18 steropeningen, zeer zwak is te noemen. Hij voegt hieraan toe dat het boogfries in de late Middeleeuwen en de vroege gotiek vaak werd toegepast, maar dan meestal met rondboogjes. De spitsboog- jes wijzen volgens Van Doorn toch meer op later tijden. Zeker geldt dit in afgele gen gebieden waar ontwikkelingen nu eenmaal later tot stand plegen te komen. Het zou ook kunnen bewijzen dat de kerk of dat deel van de kerk later is gesticht dan de genoemde jaartallen aangeven, hetgeen het meest voor de hand zou liggen. De kenmerken die de kerk op de foto vertoont, zijn die van een jongere kerk, hetgeen door diverse schrijvers is opge merkt. M.J. Burger, die een artikel schreef over torens in Zuid-Beveland, 'a merkte op dat de Bevelandse torens allemaal uit de veertiende of vijftiende eeuw stammen. Een meer nauwkeurige datering is niet eenvoudig, daar archief materiaal geheel ontbreekt. De afbraak van de kerk te Baarsdorp heeft wel indruk gemaakt In de Nieuwe Goessche Courant van 31 augustus 1880 stond het volgende: "Door kerkvoogden van de Ned. Her vormde gemeente 's-Heer Arendskerke- Baarsdorp is, na bekomen machtiging van het Provinciaal kerkbestuur, besloten het kerkgebouw te B., dat zodanig in ver val is geraakt dat aan geen herstel meer gedacht kan worden in September a.s. voor afbraak te verkopen. Deze kerk, die uit vroegere eeuwen dagtekent, werd voor de Hervormde eredienst ingewijd op de 1ste Pinksterdag 18 mei 1755. In 1869, met het plaatsen van het orgel in 's-Heer Arendskerke, werd het gebouw van enige banken ontdaan en doelloos. De toren, die aan de gemeente 's-Heer Abtskerke behoort, zal blijven staan. Eenige in de kerk aanwezige graf zerken doen denken aan de vroegere grootheid van B.; enkele daarvan bedek ken, naar het schijnt, de overblijfselen van leden van het aanzienlijk geslacht der Van Borsselen." In dezelfde krant van 7 september 1880 over het slopen van de kerk: "In 1857 onder één bestuur te 's-Heer Arendsker ke gebracht geworden, ten einde beider belangen te bevorderen, maar niet om het kerkgebouw te B. te laten verrotten en volstrekt niet om een en ander als eigendom of in vruchtgebruik uitsluitend ten behoeve van de kerk te 's-Heer Arendskerke te verbruiken; dit staat vast." Architect J. Verheul Dzn. schreef in het Bouwkundig Weekblad van 1906: "Het noodlottige besluit werd uitgevoerd om dat schilderachtige dorpskerkje van Baarsdorp, op 20 minuten gaans van 's-Heer Arendskerke gelegen, te slopen. Bestaande foto's wijzen er nog op wat een juweeltje van landelijk kerkbouw daar gesloopt is geworden, en waarom? Een foto van Baarsdorps kerkje in de consistoriekamer van 's-Heer Arendsker ke blijft tot het nageslacht van het verle den getuigen" (p. 727). In de Provinciale Zeeuwse Courant van 7 december 1963 was te lezen: "Het fraaie kerkje van Baarsdorp dat werd afgebroken, toen er steeds minder gezinnen bleven in Baarsdorp. Wat nog rest is het vervallen en verweerde muur tje rond de kerk. Met het verdwijnen van de kerk is de 'ziel' van Baarsdorp verlo ren gegaan. Wat bleef zijn de herinnerin gen." Noten 1Ministerie van Binnenlandse Zaken, afd. Kun sten en Wetenschappen 1875-1918, no. 800 ('s-Heer Abtskerke, kerk en toren). 2. Natuurlijk kwam het wel vaker voor dat een anoniem schrijven in de archieven van het ministerie van Binnenlandse Zaken terecht kwam. Zo is er uit dezelfde tijd een anoniem schrijven uit Lingen (Duitsland) over het gedenkteken van LP. van der Spiegel, raad pensionaris van Zeeland, aldaar geplaatst op het kerkhof. Nationaal Archief, Ministerie van Binnenlandse Zaken, afd. K. en W. 1875-1918, no. 92, jaar 1879, 21 november). Zie ook Frans Vos, 'Het graf van een Goese burgemeester in Duitsland', Zeeland, 2003, 12.2, p. 69-72. 3. Gemeentearchief Goes, archieven hervormde gemeente's-Heer Arendskerke 1583-1951, inv. nr. 204 en 206. 4. Notarieel archief Karseboom, verkoop roerend goed 22 september 1880; 21 oktober 1880. 5. Geerard Braam, schilder en tekenaar te Goes. Hij was de zoon van Willem Braam, die stads- tekenmeester was en lid van het eerste bestuur van de tekenschool. Geerard volgde zijn vader op in 1846 als onderwijzer aan de stadsteken- school en bleef dat tot de opheffing in 1853. Johan Boogaard, 'De Goese Tekenschool', De Spuye200153 Encyclopedie van Zeeland. 6. Vriendelijke mededeling van de heer P.A. Hart- hoorn. 7. De heerlijkheid Baarsdorp en/of het kerkge bouw worden onder andere genoemd in de vol gende bronnen: - M. Smallegange, Cronyk van Zeeland, 1696, p. 399-400. "Wolphart van Borsselen was de eerste Heer van Baarsdorp. Hij overleed in 1232." - J. ab Utrecht Dresselhuis, Wandelingen door Zuid en Noord Beveland in den ouden tijd, 1832, p. 31"De nog aanwezige kerk was oor spronkelijk de slotkapel, doch heeft niets merkwaardigs. Hare inwijding moet tussen 1232 en 1234 hebben plaats gevonden, want Wolfert van Borssele van Baarsdorp, die in 1232 stierf, werd nog te Hoedekenskerke begraven, doch zijn zoon en naamgenoot, die in 1234 ontsliep, reeds te Baarsdorp," - A.J. van der Aa, Aardrijkskundig Woorden boek der Nederlanden, 1840, p. 25. "Men heeft er (Baarsdorp) een vervallen kerk, die oor spronkelijk tot slotkapel diende en lussen 1232 en 1234 moet ingewijd zijn, want Wolfert van Borsele van Baarsdorp, die in 1232 stierf, werd nog in Hoedekenskerke begraven, maar zijn zoon en naamgenoot, welk in 1234 ontsliep, reeds te Baarsdorp." - M. F. Lantsheer en F. Nagtglas, Zelandia lllu- strata; verzameling van kaarten, portretten, pla ten enz., betreffende de oudheid en de geschiedenis van Zeeland, toebehoorende aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen, 1880. "De vervallen kerk van Baarsdorp, volgens een aantekening van Mr. S. de Wind schijnt de slotkapel te zijn geweest. Tussen 1232 en 1234 gesticht." - Tentoonstelling Zeeuwse monumenten, 1893. De Stuers merkte op dat de kerk vermoedelijk vroeger een hofkapel is geweest, omstreeks 1232 ingewijd, doch de latere bouw schijnt uit de vijftiende eeuw te zijn. - Op Arends vleugels 1583-1983. 400 jaar Her vormde gemeente 's-Heer Arendskerke, 1983, p. 13. "De kerk van Baarsdorp was in het begin van de 13de eeuw gebouwd. Een geschied schrijver uit de 17de eeuw vermeldt, dat er in de kerk van B. een grafsteen zou liggen van Wolfert van Borsselen uit 1234. Ook wordt de naam van Jacoba van Beieren wel genoemd in verband met het stichten van die kerk." - A.I.J.H. Schellart, Slotkapellen in Nederland, 1984, p. 9. Schellart noemt de slotkapel Baars dorp, daterend uit 1234. - Encyclopedie van Zeeland, deel 11982, p. 82. De kerk, oorspronkelijk slotkapel, is gesticht tussen 1232 en 1234. - C. Dekker, Zuid-Beveland: de historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middeleeuwen, 1971, voetnoot p. 345. Volgens Dekker werd de kerk in de der tiende eeuw nog niet vermeld. - L.J. Abel man, De Middeleeuwse dorpskerken van Zuid en Noord Beveland, 1983, p. 46. De parochie Baarland was vóór 1234 gesticht. Het koor was rechthoekig gesloten (eerste helft of begin veertiende eeuw). Toren H-vormig grond vlak, ingesnoerde spits (tweede helft veertiende eeuw). Schip tegen de toren gebouwd. Vier tra veeën (eind veertiende eeuw). - J. de Ruiter, Nisse en 's Heer Abtskerke in oude ansichten, 1985. "Op de daar (Goese Archief) aanwezige tekening van de kerk te Baarsdorp van J. Tramper werd 1332 als bouw jaar opgegeven, kennelijk een drukfout, maar in feite was de drukker wellicht niet zo ver mis." -RA. Harthoorn, Baarsdorp, Heerlijkheid, Poel dorp, Monument: de geschiedenis van een gehucht in de gemeente Borsele, 1986. De suggestie dat het kerkje van Baarsdorp oor spronkelijk de slotkapel van het kasteel te Baarsdorp geweest is, kan waar zijn maar is evenmin bewezen. Harthoorn merkt op dat er eigenlijk niets defini tief over het kerkje te melden is tot het begin van de veertiende eeuw. Het duurt tot het begin van de vijftiende eeuw voor er meer informatie over deze kerk te vinden is en dan nog spora disch. Het gebouw was toen in gebruik en er bleek zich een Maria-altaar te bevinden. 8. Canterbury, 1986/Goes Heemkundige Kring De Bevelanden, 1989. 9. Cornelis Simonsz., wiens zerk in het kerkje gelegen heeft, heeft de heer Hartshoorn kun nen identificeren; hij was waarschijnlijk de zoon

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2005 | | pagina 18