Ten geleide 2 Stichting Oude Zeeuwse Kerken Secretariaat: P.W. van Seters, Boulevard Bankert 198a, 4382 AC Vlissingen. tel. 0118-413693, e-mail stozpwvs zeelandnet.nl. DAGELIJKS BESTUUR: Mevr. A.C. de Bruijn, Veere, voorzitster RW. van Seters, Vlissingen, 1 e secretaris, J. Maliepaard, Middelburg, 2e secretaris A.L. van Noord, Goes, penningmeester Mr. K.P.T.G. Flos. Middelburg L. de Putter. Vlissingen DONATEURSADMINISTRATIE: (nieuwe donateurs, opzeggingen, adreswijzigingen, betalingen excursies) Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Postbus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, giro 99692 t.n.v. Stg. Oude Zeeuw se Kerken, Middelburg, e-mail ae.bijdevaate@scez.nl ALGEMEEN BESTUUR: Leden dagelijks bestuur (zie boven) J.P. van den Ameele, Terneuzen H. Boone. Kats J.C. Gabriëlse, Westkapelle A. Geertse, 's-Gravenpolder H. ter Keurs, Kats S.C. de Koeijer, 's-Gravenpolder A. Koster, Zierikzee G.J. Lepoeter, Kapelle H. Lucieer. Waterlandkerkje Mevr. M.W. Meerman-van der Markt. Vlissingen A.H. Rietveld, Baarland J. Triou, Waterlandkerkje P.F. Vleugel, Zierikzee Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg ADVISEUR: E.J. Brans REDACTIECOMMISSIE: M. van Doorn, Goes G.J. Lepoeter, Kapelle H. Uil, Zierikzee Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg EINDREDACTIE: Mevr. drs. I.H.Vogel-Wessels Boer, Hammarskjöld- laan 41, 4334 EM Middelburg, tel. 0118-627908. Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr K.P.T.G. Flos, Dam 73, Middelburg, tel. 0118-637488 (kantooruren). De prijs is 1,20 per stuk, het jongste nummer 2,50. Vergadering algemeen bestuur Op de vergadering van het algemeen bestuur op 23 mei 2005 te Baarland kwam een groot aantal punten aan de orde. Hieronder volgen de belangrijkste. Financieel jaarverslag 2004 Rinus Kievit geeft een toelichting op zijn veertiende en laatste financieel jaarver slag voor onze stichting. De exploitatie van de gebouwen van de stichting over de afgelopen drie jaar vertoont een negatief beeld. Deze negatieve resulta ten komen ten laste van de reserves van de dochterstichtingen. Voor alle kerken is een verhoging van de baten dringend nodig. Aan de passieve zijde van de balans staan de reserves en de voorzie ningen. Totaalbedrag 232.370,-, waar van 144.391,- algemene reserve. Na een periode van veertien jaar waarin hij zich zeer bekwaam en met grote ijver heeft ingezet, namen wij afscheid van Rinus Kievit als onze eerste penning meester. Het bestuur bedankt Rinus voor zijn werk voor de Stichting Oude Zeeuw se Kerken en zijn prettige collegialiteit. Hervormde kerk, Hoofdplaat In de agenda voor deze vergadering is uitvoerig uiteengezet waarom wij het kerkgebouw moeten afstoten. Het vol gende voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Aangaan van een lening van 50.000 bij de gemeente Sluis, rentevrij en voor maximaal zeven jaar. De lening af te los- Inhoud Pag. 31 A. Koster De Nieuwe Kerk van Zierikzee Pag. 4 Marleen Ton Steden aan de Schelde. De zomerexcursie naar Dendermonde'eo ■"""jviSfc bibuot^s bew.ex. Pag. 61 Huib Uil 600 jaar christelijke gemeente Serooskerke (Schouwen) (ill. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland) Pag. 81 Huub Mombers 750 jaar keramische dakpannen (ill van auteur) Pag. 121 G. Sophia van Holthe tot Echten Het verloren gegane middeleeuwse kerkgebouw van Baarsdorp (ill. Gemeentearchief Goes) Pag. 18 M.van Doorn Bouwkundige onderwerpen; het pannendak Frontpagina: Foto uit 1880 door C.W. Bauer van de kerk te Baarsdorp vanuit het zuidwesten. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia lllustrata, li 1469) sen door de koper. In onze reserve komt dan een verplichting van 50.000,-. Voor het restaureren van het casco is voldoende dekking. Verkoop van het gebouw onder nog nader te bepalen voorwaarden. Het gebouw is een monument en wijzigingen zijn alleen in het interieur mogelijk, maar liefst zo weinig mogelijk. Nieuwe Kerk, Zierikzee De Plaatselijke Commissie en leden van het dagelijks bestuur zullen samen een planning maken voor het onderhoud dat de komende jaren verwacht wordt. We moeten alle zeilen bij gaan zetten om geldmiddelen binnen te halen. Afwachten helpt niet en sponsors benaderen vraagt tijd, geduld en een goede planning en motivatie. Na de zomervakantie gaan we dit behandelen. De exploitatie van de kerk verloopt goed. Vorig jaar was er een mooi resultaat en ook dit jaar verwacht men een goed resultaat. Deze resultaten zijn helaas niet voldoende om de grote onderhouds kosten voor de komende jaren op te vangen. Hervormde kerk, Baarland De kerk vertoont vochtplekken binnen en buiten. Hieraan wordt de komende tijd aandacht geschonken via het onder houdsbudget. Met de restauratie van het regenbak huisje kan pas begonnen worden als negentig procent van de kosten is toege zegd of betaald door derden (sponsors e.a.). De rommelmarkt bracht 1.570 - netto op. In de zomermaanden is de kerk een aantal dagen open voor bezichtiging. Hervormde kerk, Kats De verhuur verloopt redelijk. De muren aan de binnenzijde van de kerk vertonen flinke vochtplekken. Er zijn geslaagde proeven genomen met een speciale mortel. In het najaar wordt een bazaar gehouden om gelden in te zamelen om deze vochtplekken te gaan behandelen. Hervormde kerk, Waterlandkerkje Het gebouw is in een goede staat. Met de toren zijn er problemen ten aanzien van het onderhoud. Dit was steeds een

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2005 | | pagina 2