Het verloren gegane middeleeuwse kerkgebouw van Baarsdorp 12 G. SOPHIA VAN HOLTHE TOT ECHTEN Inleiding In het Nationaal Archief in Den Haag bevindt zich een anonieme beschrijving van de kerk te Baarsdorp.' Zoals de lezer bekend is, heb ik mij voor vele Zeeuwse kerkgebouwen geïnteresseerd. Dit kleine middeleeuwse gebouwtje trok mijn aandacht omdat in de archieven noch in de literatuur over deze beschrij ving gesproken wordt. Het is merkwaar dig dat de beschrijver kennelijk onbe kend wenste te blijven.51 Voor de tekst van dit door mij aangetroffen document uit 1880 verwijs ik hierbij naar de bijlage (zie pag. 14). Wat is de aanleiding tot het schrijven van dit document geweest? In 1880 was er geen uitzicht op redding van het gebouw. Er zijn daartoe ook geen pogingen in het werk gesteld. Op last van de kerkvoog den werd vlak voor de afbraak nog een afbeelding gemaakt door de fotograaf C.W. Bauer uit Middelburg (zie de front pagina van dit bulletin). Er was geen eigen kerkelijke en geen eigen burgerlijke gemeente. In 1857 waren de eigendommen van de kerk te Baarsdorp en die van de kerk te 's-Heer Arendskerke onder één administratie gebracht, onder voorwaarde dat in geval van toeneming van het zielenaantal te Baarsdorp deze regeling weer zou wor den opgeheven. De sloop van de kerk De notulen van de vergaderingen van het college van kerkvoogden en van kerkvoogden en notabelen van 's-Heer Arendskerke lichten ons in over de gang van zaken.3 Op 26 januari 1880 deden de kerkvoogden van 's-Heer Arendsker ke het voorstel tot afbraak en verkoop van hun kerkgebouw in Baarsdorp. Reeds in 1867 hadden de kerkvoogden aan het Provinciaal College van Toezicht over de kerkelijke administratie bij de Hervormden in Zeeland om machtiging tot afbraak van de kerk te Baarsdorp gevraagd. Van het gebouw werd geen gebruik meer gemaakt. Het stond doel loos en werd steeds bouwvalliger. Het Provinciaal College had de kerkvoogden daarop verzocht de zaak voorlopig maar te laten rusten. Ondanks herhaald aandringen op de vergaderingen van de kerkvoogden om deze kwestie te regelen, gebeurde er niets. Dit was de reden Johan Pieter Idus Buteux in te schakelen. Hij was de aangewezen figuur als voormalig burge meester van 's-Heer Arendskerke en 's- Heer Abtskerke, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en tevens lid van het Provinciaal College van Toezicht. Hem werd gevraagd om raad en voorlichting en zijn invloedrijke medewerking in deze kwestie. De kerkvoogden wilden een machtiging om hun plan tot uitvoering te kunnen brengen. Buteux adviseerde om een goede toe lichting van het besluit tot afbraak te geven. Het gebouw was bouwvallig en grote uitgaven om het in stand te houden zouden volgens hem niet gerechtvaar digd zijn. Daarenboven bestond er waar- De zuidgevel (links) en de westgevel van de kerk van Baarsdorp. opgemeten en getekend naar de foto van C.W. E r uit 1880 door W.A. Harthoorn, 1983.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2005 | | pagina 12