De Nieuwe Kerk van Zierikzee 3 zaak van de gemeente. Op dit moment is de gemeente Sluis bezig aan een voorstel hoe ze dit in de toekomst willen gaan doen. Er zijn meer kerken waarvan de toren eigendom is van de kerk maar de burgerlijke gemeente het onderhoud en dergelijke verzorgt. Het is zaak om nu al bij de politiek (gemeenteraadsleden) te informeren respectievelijk te vragen hier aandacht aan te besteden. Actie door de Plaatselijke Commissie in eerste instantie. Deze zomer zijn er zeven zaterdagen 'Kunst in de kerk'. De belangstelling van de dorpsbewoners valt tegen, maar men blijft positief. Excursie donateurs naar Oudenaarde en Dendermonde, 4 juni Hiervoor waren net voldoende aanmel dingen. Na de zomervakantie zullen wij met de excursieleiding evalueren of we zo door moeten gaan of dat wij een andere werkwijze gaan zoeken. Waren er enkele jaren geleden nog wachtlijsten, nu zijn de aanmeldingen minder gewor den. In de praktijk is er een aantal vaste deelnemers aan onze excursies die als prettig worden ervaren. De excursiecom missie vindt steeds interessante plaat sen en onderwerpen, maar het moet financieel wel uitkomen. Wilt u hieraan aandacht schenken, en als u voorstellen of ideeën heeft, kunt u deze kenbaar maken aan de excursieleiding tijdens de excursies of in een brief of e-mail naar de secretaris. Deze zal dan voor door zending zorgen. Zie ook het verslag van de excursie naar Dendermonde in dit bulletin. Het bestuur Ringbanden bulletin Voor het fraai opbergen van de bulletins van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken kunnen ringbanden worden aangeschaft. Deze kosten 10,-, inclusief verzend kosten. Wie in het bezit wil komen van een of meer ringbanden, gelieve het ver schuldigde bedrag over te maken op rekeningnummer 81.09.56.888 ten name van de Stichting Nieuwe Kerk Zierikzee. Graag bij de overschrijving vermelden: "ringband" en uw adres. Daarna volgt toezending per post. In bulletin nr. 50 (april 2003) schreef de heer Blikman een bijdrage over de Nieu we Kerk te Zierikzee. Het algehele toe komstbeeld van de kerk omschreef hij toen als zeer zorgelijk. Enerzijds vond dit zijn oorzaak in het geringe (betaalde) gebruik van de kerk, anderzijds in de hoge kosten van onderhoud in de komende jaren. De geuite zorgen waren niet geheel onterecht. De Nieuwe Kerk is voor de Stichting Oude Zeeuwse Kerken een prestigieus bezit, maar ook een die de nodige onkosten met zich brengt. Een kolossaal gebouw als de Nieuwe Kerk brengt nu eenmaal met zich mee dat ook de onderhoudsuitgaven navenant hoog zijn. Datzelfde geldt voor de verzeke ringspremies en de energiekosten. Maar hoge kosten kunnen nooit een reden zijn om de moed te laten zakken. Tegenover hoge kosten dienen dan hoge inkomsten te worden gegenereerd, waardoor de exploitatie quitte draait of, liever nog, sluit met een positief saldo. Het ontbreken van een duidelijke toe komstvisie en de teleurstelling over de afgeketste plannen om de Nieuwe Kerk om te bouwen tot theater was voor de Plaatselijke Commissie eind 2003 reden om - op twee personen na - af te tre den. Zoals bekend, is er begin 2004 een bijna geheel nieuwe Plaatselijke Commissie aangetreden in Zierikzee. Een frisse groep mensen, die met elkaar hebben afgesproken de schouders eronder te zetten en op een constructieve manier te zoeken naar mogelijkheden om de kerk beter te laten renderen:'Zij worden daar bij gesteund door de Stichting Vrienden Nieuwe Kerk Zierikzee, in'2002 opge richt om deze Rerk te steunen, en ge vormd uit de per-spnen die zich hebben beijverd om het behoud"van het kerkge bouw in zijn huidige vorm. De resultaten van alle inspanningen mogen er inmiddels zijn. Over 2004 werd een aanzienlijk positief resultaat behaald door de Plaatselijke Commissie, waarbij tevens de verhuuromzet met maar liefst vijftig procent is gestegen. In samenhang met allerlei andere activiteiten kijkt de Plaatselijke Commissie dan ook met gepaste trots terug op 2004 en met goede moed vooruit naar de toekomst. Voor 2005 ziet het er op dit moment opnieuw bijzonder goed uit, met weder om een aanzienlijke omzet- en resultaat stijging in het vooruitzicht. De verhuur- agenda van de Nieuwe Kerk is voor 2005 goed gevuld, met 189 verhuurda- gen en -avonden wordt een record gebroken. Het huidige succes heeft uiter aard ook een keerzijde, want het brengt allerlei praktische problemen met zich mee. Zo dienen er op voorschrift van de brandweer bij elke verhuur van de kerk ten minste twee beheerders aanwezig te zijn. Bovendien moeten er bij aanwezig heid van meer dan 150 mensen zelfs vier beheerders aanwezig zijn in de kerk, bij elke uitgang één beheerder, om in geval van nood de ontruiming van de kerk in goede banen te leiden. Dit vergt veel van onze creativiteit bij het samen stellen van dienstroosters, waarbij voor komen moet worden dat er te vaak een beroep wordt gedaan op dezelfde vrijwil ligers. Tot nu toe heeft de Plaatselijke Commissie echter nimmer tevergeefs een beroep gedaan op de nog steeds groeiende groep vrijwilligers. Verder worden er door het toenemende gebruik van de Nieuwe Kerk ook ander soortige huurders aangetrokken, met hun eigen wensen en behoeften. Zo heeft de Stichting Vrienden Nieuwe Kerk in april en mei 2005 een bevrijdingsfesti val georganiseerd, met diverse concer ten. Het slotconcert, uitgevoerd door Carel Kraayenhof en zijn orkest, bracht een enorme organisatie met zich mee en de kerk onderging daarvoor een comple te metamorfose. Een complete licht- en geluidsinstallatie met podiumvoorziening werd in de kerk opgesteld, waarbij de kerk werd omgetoverd tot een echte con certzaal. Het mooie van dit alles is, dat hierdoor de potentie van de Nieuwe Kerk goed zichtbaar werd. Een ander positief punt is dat door de organisatie van het bevrijdingsfestival extra verhuurinkomsten voor de Nieuwe Kerk zijn gegenereerd, waarmee de Plaatselijke Commissie uiteraard zeer verheugd is. De onderhoudstoestand van het interieur van de kerk baart wel de nodige zorgen. Zoals in een van de eerdere bulletins

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2005 | | pagina 3