Steden aan de Schelde 4 reeds vermeld, is een deel van het stuc werk van de omlijsting van een van de ramen bij het orgel naar beneden geval len, waarbij aan enkele kerkbanken onherstelbare schade is aangebracht. Voor het herstel van het stucwerk is een aanzienlijk bedrag nodig, dat momenteel zowel bij de stichting als bij de Plaatse lijke Commissie niet voorhanden is. De Vrienden, inmiddels meer dan vier honderd, hebben in het afgelopen jaar bewezen niet alleen met woorden de Nieuwe Kerk te ondersteunen. De ver nieuwing van de verwarming, na vijftien jaar hoogstnoodzakelijk maar door de hoge kosten 8.000,-) steeds uitge steld, is volledig door hen betaald. Ook hebben de Vrienden ervoor gezorgd dat de Nieuwe Kerk sinds oktober 2004 beschikt over een eigen vleugel, waar mee de kerk nog aantrekkelijker is geworden voor muziekgezelschappen, kooruitvoeringen en cd-opnames. Voor deze (financiële) bijdragen is de Plaatse lijke Commissie de Vrienden van de Nieuwe Kerk dan ook erg dankbaar. Inmiddels dient zich weer een nieuwe investering aan. De geluidsinstallatie, daterend uit 1982, is hoognodig aan ver vanging toe. Wie wel eens in de Nieuwe Kerk is geweest, kent de prachtige akoestiek van de kerk. Deze akoestiek MARLEEN TON Zaterdag 4 juni vertrokken wij vanuit Vlis- singen, Middelburg en Goes, met chauf feur Piet aan het stuur, naar het Land van Vlaanderen. Niet wachten voor de boot, maar door de Westerscheldetunnel naarTerneuzen. Bij het nieuwe bussta tion aldaar stapten nog vijf gasten in de bus. Toen maar afwachten of de brug open was. En ja hoor, toch nog in de rij? Nee, de chauffeur reed de route langs het Kanaal van Terneuzen naar Gent, zodat we via Sas van Gent de weg ver volgden naar Zelzate. Op weg naar Dendermonde, stad aan de Dender en de Schelde, en bekend van de Vier Heemskinderen. De zonen van Aymon, Heer van Dendermonde, - Rit- zorgt ervoor dat het monumentale Kam en van der Meulen-orgel landelijke bekendheid geniet. Maar aan die gewel dige akoestiek kleeft ook een groot nadeel: sprekers zijn in de kerk moeilijk te verstaan. Nu de huidige installatie ern- Het stucwerk van de omlijsting van het raam is naar beneden gekomen. stige mankementen gaat vertonen, heeft de Plaatselijke Commissie enkele des kundigen om advies gevraagd. Uit de ontvangen adviezen blijkt dat een nieu we, computergestuurde geluidsinstallatie de spraakverstaanbaarheid in de kerk behoorlijk zal verbeteren. Proefopstellin gen van gespecialiseerde bedrijven heb ben deze vermoedens inmiddels beves saert, Writsaert, Adelaert en Reinout - bonden de strijd aan tegen Karei de Grote. Reinout en het paard Ros Beiaard versloegen regelmatig de legers van keizer Karei. De smeekbeden van de moeder brachten een ommekeer. Ros Beiaard werd uitgeleverd, maar het dier kon geen afscheid nemen van Reinout. Toen deze hem toch verliet, verdronk het Ros Beiaard in de rivier. De stad Den dermonde houdt deze geschiedenis levendig. Om de tien jaar wordt de :Ommeganck van het Ros Beiaard' gevierd met een grote stoet. Dan zingen ze natuurlijk ook het Beiaardlied. Op veel plaatsen in de stad staan beelden van de Vier Heemskinderen te paard. tigd. De door deze bedrijven geoffreerde systemen gaan echter het budget van de Nieuwe Kerk ver te boven. Daarom is de Plaatselijke Commissie op zoek naar sponsoren en subsidiegevers die hun naam (en hun middelen) willen verbin den aan deze waardevolle investering. De Plaatselijke Commissie heeft er het volste vertrouwen in dat nog dit jaar een nieuw, geavanceerd geluidssysteem in gebruik kan worden genomen. Net zoals vorig jaar is er ook nu weer een zomertentoonstelling georganiseerd die bemensd werd door onze vrijwilli gers. Met dagelijkse orgelbespelingen en een aantal orgelconcerten bezochten opnieuw talrijke mensen de Nieuwe Kerk. Onder hen uiteraard vele toeristen, die blijk gaven van hun waardering. Daarmee wordt de belangrijkste doelstel ling van de Plaatselijke Commissie ver wezenlijkt: de kerk openstellen, er moet leven zijn in de kerk! Samenvattend mag worden geconclu deerd dat, hoewel er nog steeds zorgen zijn, er van alles aan wordt gedaan de Nieuwe Kerk in Zierikzee als een van de parels aan de kroon van deze eeuwen oude stad te laten schitteren. A. Koster is lid van de Plaatselijke Commissie Zierik zee. Het welkom in Dendermonde was heel bijzonder. We hoorden sirenes loeien en dachten nog aan brand, maar het was de stoet van oude en nieuwe brandweer wagens. Brandweerdag! Voor het stadhuis ontmoetten we onze gidsen. Enthousiast vertelden ze ons over het stadhuis, toen namen ze ons mee naar de Onze-Lieve-Vrouwekerk. Deze kerk heeft een complexe bouwge schiedenis. Het is begonnen als romaan- se kerk en later vervangen door een gotische kerk. Het kreeg de vorm van een latijns kruis, een mooi voorbeeld van de Scheldegotiek. Later werden steeds nieuwe elementen aan de kerk toege voegd. In 1911 kwam er een houten torenspits op. In 1940 werd de spits getroffen door een stormwind en niet opnieuw gebouwd. In de kerk bezichtigden we het romaans doopvont van Doornikse steen uit de twaalfde eeuw. De gids vertelde ons heel boeiend over de bijbelse figuren die het doopvont sieren. In de kerk hangen kostbare schilderijen De zomerexcursie naar Dendermonde en Oudenaarde

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2005 | | pagina 4