750 jaar keramische dakpannen r^J v* kanten en voorgangers, zodat we heden ten dage zijn uitgekomen bij nummer 38 in de persoon van dr. G. Bos. De gemeente van Serooskerke bleef klein. Maar tussen bergen en dalen bleef zij tot heden in stand. De kerk werd na de watersnoodramp hersteld nadat nog even afbraak had gedreigd en anno 2005 mag Gods Woord hier nog elke zondag worden gehoord en verkondigd. Daarmee plaatst deze gemeente zich niet alleen in de traditie van haar voor gangers, maar heeft zij ook de opdracht aanvaard die Christus Zelf aan Zijn gemeente heeft opgelegd en die we vin den in de laatste verzen van het Evange lie van Mattheüs: "Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Gaat dan henen, onderwijst alle de volkeren, dezelve dopende in den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes. lerende hen onderhouden alles wat ik u geboden heb. En zie. Ik ben met ulieden alle de dagen tot de voleinding der wereld. Amen." Huib Uil is gemeentearchivaris van Schouwen- Duiveland. Deze inleiding werd uitgesproken op zaterdagavond 25 juni 2005 in de her vormde kerk te Serooskerke ter gelegen heid van 600 jaar christelijke gemeente. Een artikel van de hand van mevr. ir. G.S. van Holthe tot Echten over het kerk gebouw wordt opgenomen in het volgen de bulletin. P.M Grijpmk, Register op de parochiën, alta ren, vicarieën en de bedienaars zooals die voorkomen in de middeleeuwse rekeningen van den officiaal des aartsdekens van den Utrecht sen dom. deel 1, Amsterdam 1914, Scaldia, 76. Deze en de voorgaande bijbeltekst zijn ont leend aan de zogenaamde Deux-aes-Bijbel. Met dank aan de heer J. Haalboom, Gerefor meerde Bijbelstichting te Leerdam. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Classis Schouwen-Duiveland, inv.nr 1Zeeuws Archief, Staten van Zeeland, inv.nrs. 471-486. Resolu ties Gecommitteerde Raden; Rekenkamer van Zeeland, Acquitten geestelijke goederen Schouwen-Duiveland, inv.nrs 27582 en 27682. HUUB MOMBERS De geschiedenis van de dakpan in de Nederlanden is inmiddels ongeveer 750 jaar oud. Op de tijdschaal is dat nog relatief jong, want de Etrusken, de vroe gere bewoners van het huidige Italië, gebruikten dakpannen al sinds 800 vóór Christus en uit opgravingen is gebleken dat de Chinezen zo'n drieduizend jaar geleden de techniek van het bakken van klei voor dakpannen en stenen al ken den. De Romeinen Merkwaardig hierin is dat de Romeinen in de eerste eeuw na Christus in ons land al steen- en pannenovens bouwden om hun producten te stoken, dus de kennis was wel aanwezig. Opgravingen onder andere te Berg en Dal (Holdeurn) brachten vele vondsten van stenen en dakpannen aan de oppervlakte. Toen de Romeinen onze streek in de vijfde eeuw verlieten is deze kennis verloren gegaan en het heeft tot circa 1300 geduurd eer deze techniek weer werd toegepast. Harde en weke daken Aan het eind van de dertiende eeuw, rond 1280, verschijnen in ons land de eerste zogenaamde 'harde' daken. Hier mee worden daken bedoeld die gedekt zijn met keramische, dus van klei gebak ken daktegels of dakpannen. Een andere, ook harde dakbedekking was uiteraard het leien dak, maar dit werd alleen toegepast op kerken, kloos ters en kastelen; zij bezaten immers vol doende kapitaal en connecties met andere gebiedsdelen voor de levering van dit materiaal. Natuurleien werden toen, en nu nog steeds, gewonnen uit zogenoemde leigroeven in onder andere Duitsland, Frankrijk en Engeland. Dat neemt niet weg dat er geen kerk of klooster met riet werd gedekt, want het is bekend dat op het platteland buiten de stedelijke bebouwing nog menige kerk met riet of stro gedekt werd. Die noemen we 'weke' daken. In de steden was het gebruik van harde daken in het begin ook een bijzonder heid want het merendeel van nieuwbouw gebeurde altijd nog met het traditionele riet- of strodak. Het gebruik van houten planken (schindelen) of leem kwam ook nogal eens voor. We onderscheiden dus harde daken en weke daken. Daktegels en golfpannen Om de regelmatig terugkerende stads branden tegen te gaan kondigden de stadsbesturen wel verordeningen af, zogenoemde stadskeuren, dat er niet De ontwikkeling van de dakpan in Nederland Holle en bolle dakpannen, 14de en 15de eeuw. K HF. Quackpan, tweede helft 15de eeuw Holle dakpan (later oud-holle dakpan), 16 eeuw.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2005 | | pagina 8