15 minstens 1,25 meter uit het lood in de richting van de kerk. Wanneer de toren scheef is gegaan en of hij ooit recht heeft gestaan weet niemand. Tijdens de ingebruikneming van de kerk op 17 juli 1958 beweerde architect Van Beveren dat de toren in het grijs verleden ook al scheef gestaan heeft en toen waar schijnlijk van de kerk af. Men zou hem toen geheel afgebroken hebben en er toen voor het eventueel weer achterover gaan een wig ingemetseld hebben - welke nog aanwezig is - en daarop de toren min of meer scheef opgebouwd hebben in de richting van de kerk. Om verder scheefgaan en eventueel omval len te verhinderen had men in het verle den twee zware balken op de trekbalken der kerk bevestigd en daarop schuin tegen de toren twee balken omhoog."'5 Bij het scheefgaan drukte de toren de kap en de voor- en achtergevel van de kerk in dezelfde richting weg. Er is een foto gemaakt in de tijd dat het water door het Schelphoekgat dagelijks tweemaal in- en uitstroomde. Wij zien de scheve stand van de toren, de vorm van de ramen en aan de consistorie de zogenaamde visbank. Tijdens de vloed stond er een meter water in de kerk. Medio 1953 werd de dijk gedicht en het eiland drooggemalen. Het eiland was ruim negen maanden door de zee over spoeld. Toren na de Ramp Op 16 januari 1954 berichtten B&W van Serooskerke aan de Middelburgse archi tect Van Beveren dat de toren op aanwij zing van Monumentenzorg kon worden gerestaureerd.16 Ter voorkoming van ongelukken werd een uitgebreid stutsys- teem opgesteld. Na het afbikken van de pleisterlaag kon een nauwkeurig onder zoek plaatshebben. Ook heeft men de fundering van de toren blootgelegd. Toen bleek het won derbaarlijke dat de diepste lagen water pas lagen. De toren werd los van de kerk gemaakt. De leibedekking zou geheel vernieuwd moeten worden. Iemand heeft verscheidene dagen op de steiger door gebracht om de zogenoemde spiegels (de eerdergenoemde blindvensters in de tweede geleding van de toren) in kaart te brengen voordat het bovenste deel afge broken zou worden. Zodoende had men bij de herbouw de beschikking over kar tonnen modellen. Het was niet de bedoe ling de toren geheel recht te zetten. De Provinciale Zeeuwse Courant wijdde een apart artikel aan de gebeurtenis van het meer rechtzetten van de toren.'7 Begroting Op de begroting treffen wij onder ande ren posten aan als: het raam boven de deur weer te openen, evenals zijn tegen- De zijkanten van de toreningang waren nog goed, maar onder het westvenster was alles totaal verteerd. Op 12 september 1955 kwam bij B&W het plan tot financiering van de kosten van de restauratie ter sprake waarbij Exterieur naar het zuidwesten. Aan de rechterzijde de oude openbare lagere school. (Collectie Rijksdienst voor de Monumentenzorg, september 1954) hanger aan de kerkkant, en beide ramen met glas in lood te voorzien en het aan schaffen van nieuwe buitendeuren. Voorts zal de oostgevel twee nieuwe steunberen krijgen en zal er een nieuwe eiken open spiltrap van 38 treden wor den gemaakt. Ook zullen er nieuwe klankborden worden aangebracht. gewezen werd op de zeer kleine gemeente met 175 inwoners die door de stormvloedramp reeds zeer zwaar getroffen was. Daarop kwam het bericht dat de rijkssubsidie werd toegestaan voor de toren. De toren is tot zijn oude hoogte weer opgebouwd met het sierlijke profiel van

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2006 | | pagina 19