17 van de consistorie met inbegrip van de funderingen dienden gesloopt te worden, evenals de houten vloeren met vloerlig gers en ondergelegen stenen vloer in de consistorie. De bekapping van de kerk stond ook op de slooplijst. De stenen en glas-in-loodramen met Frans monu mentenglas. De Bouw- en Restauratie Commissie van de N.H. Kerk schreef op 17 juli 1956 aan de kerkenraad dat er geen doopvont en Avondmaalstafel op de ingediende voor het harmonium en reparatie van de lichtkroon; fa. Zwager te Ermelo voor de tafel. Consistorie Toen de restauratie van toren en kerk op De vrijstaande toren is rechtgezet. Onder de bestaande ramen van de zuidgevel ontdekte men een smaller profiel. Op die basis is een nieuw raam ontworpen. Rechts een gedeelte van de gerestaureerde consistorie. (Collectie Rijksdienst voorde Monumentenzorg te Zeist, 1954) vloer in de kerk moest opgenomen wor den en zou vervangen worden door rode en blauwe vloertegels. De wanden van de noord- en de zuidgevel zouden afge- bikt worden. Bij het timmerwerk hoorde een nieuwe bekapping van eikenhout. Voor het gedeelte tegen de toren werd een orgelgaanderij gemaakt, met twee dorische kolommen van eikenhout. De preekstoel met klankbord zou schoonge maakt worden. Op het "koor' kwamen aan elke zijde vijf zitplaatsen, met daar boven een luifel. Langs de wanden van het verhoogde koor zou een lambrise ring, hoog 2,25 meter, van geprofileerde deeltjes en lijstwerk worden aange bracht. In het schip zouden 95 zitplaat sen komen. Kerk en consistorie kregen een leiendak van blauwe Engelse leien plattegrond voorkwamen. Op de begro ting van kosten d.d. 29 oktober 1957 komt de Avondmaalstafel wel voor. De hele lijst, opgesteld door Van Beveren, geeft de prijzen van de volgende interi euronderdelen: 114 zitplaatsen a 50,- per plaats; Avondmaalstafel 450,-; 15 stoelen 330,-; psalmborden 150.-; 45 nf' houten vloer 450,-; verwarming 10.000,-; gehoorinstallatie 2.000,-: orgel 18.000,-; stoffering en inrichting consistorie ƒ2.000,-. De totale kosten werden begroot op 185.000,-. Er werd een model in klei gemaakt voor twee gesneden panelen in de orgelgaan derij. Ten slotte nog een paar namen van leveranciers: A.L. Bakker te Burgh de stoelen, vloerbedekking, gordijnen en tafellaken; Fa. Vreeken te Bodegraven gang kwam, werd het eerst de consisto rie afgebroken. Men vond een heenko men in een woonbarak, daarna ging men terug naar de gerestaureerde con sistorie waarin een behoorlijk kerken raadkamertje was. In de consistorie is een zogenaamd rond venster in de oostgevel aangebracht, in de oude consistorie was dat een boog raam; het oude was wel veel mooier. Er is iets uit de voorgeschiedenis van dit deel van de kerk bekend. Zoals op Schouwen-Duiveland wel meer voor kwam. had men in de negentiende eeuw de school ook aan de kerk vastgebouwd. In 1912 is een nieuwe school gebouwd, die voor een deel nog op een van de opgenomen afbeeldingen bij de ingang van de kerk te zien is. Op een andere

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2006 | | pagina 21