18 I afbeelding staan zelfs beide scholen. De meest rechtse is de oude school die in 1837 zestig leerlingen had. De schuine aanbouw op de voorgrond werd er veel later tegenaan gezet. Achter de dubbele deur met aanplakbiljet was de brandspuit dat een consistoriekamer gebouwd zou zijn op de plaats van het afgebroken koor in de achttiende eeuw, overigens zonder bronvermelding waarop dit gege ven is gebaseerd.15 Interieur naar het westen na de restauratie. Voor het raam in de toren is het nieuwe orgel geplaatst; op de galerij de in hout gesneden panelen. In het tweede travee zijn de dichtgemetselde poortjes te zien. (Collectie Rijksdienst voorde Monumentenzorg te Zeist, 1977) gestald en onder het afdakje ernaast bevond zich de visbank. Men heeft in 1912 de oude school niet afgebroken maar aan de kerkelijke gemeente ver kocht, die haar inrichtte als consistorie en bergplaats voor kolen en dergelijke. Voordien was de kerk niet in het bezit van een consistorie. In tegenstelling met het voorgaande wordt ook wel beweerd Het schip In de zijgevel van de kerk is een poortje voor de dag gekomen, tevoren onzicht baar. Het was weggemetseld en dichtge- streken. In de andere zijgevel bleek een zelfde poortje te zitten. Na de restauratie zijn ze weer dichtgemetseld, maar van binnen en van buiten is de vorm - toog - zichtbaar gebleven. De bedoeling was oorspronkelijk de ramen met twee flauwe boogjes te maken, in de geest van de ramen die er vóór de Ramp zaten. Nu ontdekte men dat zich onder de bestaande ramen een smaller profiel bevond, zelfs de ingekap- te gleuf voor het glas in lood was zicht baar. Op deze basis heeft men een nieuw raam ontworpen, mogelijk een oud profiel. Na het verwijderen van de pleisterlaag in het interieur kwam het een en ander voor de dag. Onder het tweede raam bevonden zich de poortjes. Die heeft men gereconstrueerd, met het gevolg dat het bovengelegen raam kleiner - korter van afmeting - moest worden en ook is geweest. Het is een simpele boog van stenen. De mooie steunberen zijn opvallend. De topgevel van het kerkdak is hoger en spitser dan het oude. De ramen zijn aan merkelijk hoger en smaller dan de oude. De spits der ramen komt zeer dicht onder de muurplaat. Eerst dacht men dat het licht minder zou worden, maar dat blijkt toch niet het geval te zijn. Toen de ramen afgewerkt waren, lag de spits van het raam kort onder de muur plaat: daar liggen maar een paar lagen steen tussen. Ook de ruimte tussen de ramen is klein. Daarom is de muur in zijn onderlinge samenhang zeer zwak. Van daar dat over de gehele lengte een gewapend-betonnen muurplaat boven de ramen in de gevel is aangebracht. Tus sen de ramen staat wel een steunbeer, Op deze foto uit de jaren twintig van de vorige eeuw is het aangebouwde schooltje afgebeeld. (Collectie gemeentearchief Schouwen-Duiveland) maar die geeft het bovenste deel van de muur geen stevigheid. De zuidelijke zijgevel is niet een muur van ruim een halve meter dik doch twee maal eensteensmuren van moppen, waartussen een grote ruimte grotendeels opgevuld met puin, dus een soort spouwmuur maar niet met dat doel ge bouwd. In de goot boven de boogramen

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2006 | | pagina 22