Stichting Oude Zeeuwse Kerken Inhoud Ten geleide 2 Secretariaat: P.W. van Seters, Boulevard Bankert 198a, 4382 AC Vlissingen, tel. 0118-413693, e-mail stozpwvs@zeelandnet.nl. DAGELIJKS BESTUUR: Voorzitter, vacature RW. van Seters, Vlissingen, 1e secretaris, J. Maliepaard, Middelburg, 2e secretaris A.L. van Noord, Goes, penningmeester Mr. K.P.T.G. Flos, Middelburg A.J.C.M. Vermunt, Koudekerke DONATEURSADMINISTRATIE: (nieuwe donateurs, opzeggingen, adreswijzigingen, betalingen excursies) Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Postbus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, giro 99692 t.n.v. Stg. Oude Zeeuw se Kerken, Middelburg, e-mail ae.bijdevaate@scez.nl ALGEMEEN BESTUUR: Leden dagelijks bestuur (zie boven) J.P. van den Ameele, Terneuzen H. Boone, Kats J.C. Gabriëlse, Westkapelle A. Geertse, 's-Gravenpolder H. ter Keurs, Kats S.C. de Koeijer, 's-Gravenpolder A. Koster, Zierikzee G.J. Lepoeter, Kapelle Mevr. M. Buijsse, Waterlandkerkje Mevr, M.W. Meerman-van der Markt, Vlissingen A.H. Rietveld, Baarland J.Triou, Waterlandkerkje P.F. Vleugel, Zierikzee Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg ADVISEUR: E.J. Brans REDACTIECOMMISSIE: M. van Doorn, Goes G.J. Lepoeter, Kapelle H. Uil, Zierikzee Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg EINDREDACTIE: Mevr. drs. I.H.Vogel-Wessels Boer, Hammarskjöld- laan 41, 4334 EM Middelburg, tel. 0118-627908. Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, Middelburg, tel. 0118-637488 (kantooruren). De prijs is 1,20 per stuk, het jongste nummer 2,50. Pag. 31 David Koren Noodklok luidt voor Zeeuwse kerken. Een pleidooi voor meer samenwerking tussen burgerlijke en ker kelijke gemeenten Pag. 81 C.P.G. de Koning De Willibrorduskerk in Oud-Vossemeer (ill. auteur) Pag. 131 G. Sophia van Holthe tot Echten Het kerkgebouw van de hervormde gemeente Se- rooskerke op Schouwen. Een vijftiende-eeuws kerk je (ill. Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist) Frontpagina: N.H. kerk te Serooskerke, Schouwen. Hier zou het oude interieur worden hersteld zoals het er vóór de Watersnoodramp heeft uitgezien. Dit gold ook voor de zitplaatsen in het amfitheater tegen de westzijde. Op de westmuur zijn de scheuren zichtbaar die veroorzaakt zijn door de druk van de toren op het schip. Datum opname: september 1954. (Foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist) Het bestuur is verheugd dat met het resultaat over 2005 een einde is geko men aan een jarenlange reeks van negatieve exploitatie-uitkomsten. Dit is voor een groot deel te danken aan de inspanningen van de vele vrijwilligers die ons werk steunen. Een bijzonder woord van dank aan de leden van de plaatse lijke commissies is op zijn plaats. Het bestuur werd vele malen benaderd door kerkbesturen met het verzoek om informatie en ondersteuning. In het afge lopen jaar zijn er geen gebouwen over genomen; gezien de financiële situatie zijn wij hierin zeer terughoudend gewor den. Zoals elke eigenaar van oude histo rische gebouwen weet, is het een pro bleem om voor deze gebouwen een pas send gebruik te vinden. Wij slagen hier maar ten dele in. Daarnaast is het moei lijk om een sluitende exploitatie te bewerkstelligen, ondanks het vele werk van onze vrijwilligers. In het algemeen kan gesteld worden dat wij naast de subsidies van de overheid onvoldoende eigen middelen genereren om het onderhoud te betalen. De 'bruids schat' die wordt meegegeven bij over dracht moet hiervoor worden gebruikt, en deze bron raakt langzaam uitgeput. De bestuursleden werken thuis. De ver gaderingen van het dagelijks bestuur worden gehouden ten kantore van het bestuurslid mr. Flos. De vergaderingen van het algemeen bestuur zijn afwisse lend in een van de eigen kerkgebouwen. In het afgelopen jaar zijn afgetreden: de voorzitter, mevrouw A.C. de Bruijn, en de heren L. de Putter en H. Lucier. Mevrouw M. Buijsse en de heer A.J.C.M. Vermunt zijn gekozen als nieuwe bestuursleden. Het Bulletin, dat in principe tweemaal per jaar uitkomt, wordt gedrukt bij ADZ te Vlissingen en de redactieleden zijn vrijwilligers. In het Ten geleide in deze bulletins worden de donateurs en andere lezers geïnformeerd over de gang van zaken bij onze stichting. Voor de excursies (voor eigen rekening) loopt de belangstelling terug. Wij hebben een enquête gehouden om de oorzaak te vinden. Dit is echter niet zo duidelijk; opmerkingen als: hoge leeftijd, druk met ander werk, er zijn vele excursies van andere verenigingen en dergelijke kwa men op de lijst voor. In het algemeen vindt men één excursie per jaar voldoen de. In het komend bulletin wordt de uit komst van de enquête nader uitgewerkt. Nieuwe kerk Zierikzee (http://www.nieuwekerkzierikzee.nl) Orgelconcerten, concerten, verhuur en tentoonstellingen zijn de activiteiten die in het gebouw plaatsvinden. De kerk wordt niet meer gebruikt voor geregelde kerkdiensten. De leden van de plaatse lijke commissie werken hard om activitei ten te krijgen in de kerk en zijn daar in 2005 nog beter in geslaagd dan in 2004 (zie hiervoor het financiële verslag over 2005). De Stichting Vrienden Nieuwe Kerk Zierikzee heeft een bijdrage ver leend van in totaal 6.000 ten behoeve van de vernieuwing van de verwarming van de kerk. In het boekjaar 2004 is 2.945 verwerkt; in het jaar 2005 is de resterende 3.155 ontvangen en in de exploitatierekening verwerkt. In verband met de ophanden zijnde wijzi ging in de subsidieregeling op onder houd en de beperkte budgetten die hier voor beschikbaar zijn, is in 2005 een aanvraag ingediend voor de subsidiëring van een aanvullende restauratie. Ver wacht wordt dat er de eerste jaren geen geldmiddelen beschikbaar komen van de overheid. Hervormde kerk Baarland Er worden wekelijks kerkdiensten gehou den, en enkele orgelconcerten en open dagen voor de toeristen in de zomer. Individuele en groepsbezichtiging op af spraak zijn mogelijk. De acties om gel den in te zamelen voor de restauratie van het historische regenbakhuisje verlo pen goed. In 2005 is een bijdrage van 750 ontvangen van de Stichting M.A.O.C. van Bylandt. Hervormde kerk Hoofdplaat Op 9 november 2005 is de definitieve beschikking ontvangen van de RDMZ waarin de maximale rijkssubsidie voor de restauratie van het kerkgebouw wordt vastgesteld op 70 procent van de subsi diabele restauratiekosten ad 596.292. Ter zake van de verkoop van het kerkge bouw is op 5 december 2005 een over eenkomst getekend, waarbij op hoofd lijnen het volgende is bepaald. Met koper

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2006 | | pagina 6