4 Ontkerkelijking De belangrijkste bedreiging voor de instandhouding van kerken is de ontker kelijking. Dit proces is in Zeeland minder snel verlopen dan in de rest van het land. De mate van kerkelijkheid ligt in Vitaliteit en draagvlak Naast de ontkerkelijking speelt ook de vitaliteit van de verschillende geloofsge meenschappen een rol. Deze vitaliteit wordt voor een groot deel bepaald door de vrijwilligers. Die zijn belangrijk voor draagvlak in de eigen geloofsgemeen schap is van belang (intern draagvlak), maar ook het draagvlak bij de bevolking, het lokale bestuur en het bedrijfsleven (extern draagvlak). Uit diverse voorbeel den blijkt dat kerken die in hun nederzet- Boven: bonte schilderingen door J. Colette uit 195CF51 in de rooms-katholieke St. Petrus- en Pauluskerk te Vogelwaarde-Boschkapelle. Deze kerk kent gelukkig nog een trouwe schare kerk gangers, maar toch speelt er een probleem. Vogelwaarde kent door de specifieke geschiedenis van het dorp twee grote katholieke kerken. De vraag is of op termijn beide kerken open kunnen blijven. Links: de hervormde kerk in IJzendijke heefl ondanks de beperkte groep gelovigen - het meren deel van de bevolking in IJzendijke is rooms-katholiek - een zeer groot draagvlak in de samen leving verworven. Daarnaast is het kerkbestuur zeer actief, waarbij vele activiteiten bijdragen aan een gezonde financiële boekhouding. Zeeland dan ook nog altijd hoger dan het landelijk gemiddelde. Desondanks zullen er de komende periode in Zeeland meer dan ooit kerken aan de eredienst onttrokken worden. Het aantal kerkleden neemt immers ook hier steeds meer af en minder leden betekent minder inkom sten. Hierdoor zullen veel kerkgenoot schappen moeten interen op het eigen vermogen, totdat de bodem is bereikt en de kerk gesloten moet worden. Het relatief hoge geboortecijfer in de na oorlogse jaren onder met name rooms- katholieken en gereformeerden heeft de ontkerkelijking in Zeeland lange tijd kun nen maskeren. Dat geldt ook voor de gewoontegelovigen waarmee vooral de rooms-katholieke kerk te maken heeft. De fusie van de Nederlandse hervormde kerk met de gereformeerde en lutherse kerken tot de Protestantse Kerk in Nederland zal niet kunnen voorkomen dat ook veel protestantse kerken zullen moeten sluiten. Daar waar in sommige dorpen nog drie kerkgebouwen aanwe zig zijn, kan in de nabije toekomst soms met één gebouw worden volstaan. bestuur, beheer, onderhoud, organisatie, maar ook voor zaken met betrekking tot liturgie, diaconie en catechese. Zonder vrijwilligers komt het voortbestaan van de geloofsgemeenschap in gevaar. Met name in de katholieke kerk worden pro jecten georganiseerd die de vitaliteit van de geloofsgemeenschap via vrijwilligers proberen te versterken. De vele gerefor meerde kerkgenootschappen hebben over het algemeen ook een tamelijk grote en vitale schare vrijwilligers. Dat dit aantal lager is bij de Nederlandse her vormde kerk, is te verklaren uit het feit dat deze van oudsher de staatskerk was en daarom ook het minst verzuild. Hier door had deze kerk minder greep op haar leden dan bijvoorbeeld de rooms- katholieke en gereformeerde kerk. Laatstgenoemde geloofsgemeenschap pen hebben hun positie in de Nederland se samenleving immers moeten bevech ten en hierdoor is de actiebereidheid onder deze gelovigen van oudsher gro ter. Een hieraan gerelateerd aspect is het draagvlak in de samenleving. Niet alleen ting op een breed draagvlak kunnen rekenen, ook financiële middelen van buiten de eigen geloofsgemeenschap weten te genereren. Deelname van een kerk aan een open monumentendag kan letterlijk voor veel mensen de deuren (en ogen) openen. Ook het toerisme kan extra draagvlak creëren, zowel vanwege de gelovigen onder hen, als de potentië le (betalende) bezoekers voor culturele manifestaties die in het kerkgebouw georganiseerd kunnen worden. Uit de casus van Hoofdplaat bleek dat een kerk die lokaal op een beperkt draagvlak kan rekenen, het moeilijker heeft dan kerken die daar wél over beschikken, zoals de vele rooms-katholieke dorpskerken in Oost-Zeeuws-Vlaanderen In Oost-Zeeuws-Vlaanderen proberen veel rooms-katholieke geloofsgemeen schappen zo goed en zo kwaad als het kan, op basis van vitaliteit en draagvlak, de problemen het hoofd te bieden. Des alniettemin is verdergaande samenwer king noodzakelijk vanwege het tekort aan pastores en andere problemen. Een eventuele fusie of sluiting van kerken

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2006 | | pagina 8