5 dient zoveel mogelijk Van onderaf' geno men te worden. Een belangrijk punt voor het wel of niet onttrekken van een kerk aan de eredienst is de eventuele be schikbaarheid van een lokaal alternatief. In dat geval kan de vraag worden ge steld of het wel verstandig is veel in een (kerk)gebouw te investeren; de geloofs gemeenschap wordt daar niet altijd beter van. Er zijn voorbeelden bekend van ker ken waar zo zeer werd ingezet op res tauratie dat de hele kerkelijke organisatie uit het oog dreigde te raken. Het bisdom Breda is dan ook van mening dat het beter is in te zetten op de geloofsge meenschap dan op een gebouw. Onderhoud en bouwtechnische staat Kerken zijn complexe en lastige gebou wen om te onderhouden. Regelmatige bouwkundige inspectie door bijvoorbeeld de Monumentenwacht is een vereiste om een goed beeld te krijgen van de nood zakelijke onderhoudswerkzaamheden. Onderhoudsachterstanden accumuleren snel en gevolgschade heeft vaak grote financiële consequenties. Over het alge meen zijn katholieke kerken slechter onderhouden dan protestantse kerken. Regionaal gezien doen de grootste pro blemen zich voor in Zeeuws-Vlaanderen. De onderhoudssituatie aldaar is te kwali ficeren als zorgelijk. Het onderhoud van de kerken op Zuid-Beveland lijkt redelijk, maar kan beter. Op Walcheren en Schouwen-Duiveland zijn de kerken over het algemeen goed onderhouden. Om de stijgende onderhoudskosten het hoofd te bieden, hebben kerkgenoot schappen verschillende opties. Ze kun nen nevenactiviteiten organiseren als lezingen, tentoonstellingen en concerten; ook kan het kerkgebouw ter beschikking worden gesteld voor borrels, presenta ties en symposia. Voorts bestaan er mogelijkheden inkomsten te verwerven met de toren (zendinstallatie) en een begraafplaats (normale bedrijfseconomi sche exploitatie). Het kan een overwe ging zijn het eigendom van de kerk over te dragen aan een exploitatiestichting die de instandhouding van de kerk op lange termijn zou moeten kunnen garanderen. Diverse kerken in Zeeland hebben voor deze eigendomsvariant gekozen. Een drastischer oplossing om inkomsten te verwerven is het permanent toelaten van een andere functie in de kerk, waardoor de vaste kosten gedeeld kunnen worden. Een voorbeeld is het toelaten van een bankfiliaal of een VVV-kantoor in een deel van de kerk. Eventueel kunnen kerkgenootschappen een samenwerking aangaan, met als doel het gezamenlijk gebruik van een kerkgebouw. Veelal ligt dit echter gevoelig. Nieuw subsidieregime Naast de oplopende kosten is ook de verminderde toegang tot rijkssubsidies een groot probleem. De bestaande rijks subsidieregelingen voor onderhoud en restauratie hebben per 1 januari 2006 plaatsgemaakt voor één regeling voor instandhouding, het BRIM (Besluit rijks subsidiëring instandhouding monumen ten). Onder dit nieuwe regime kunnen kerken aanspraak maken op subsidie op basis van een zesjarig periodiek instand houdingsplan. De nieuwe regeling wordt echter gefaseerd ingevoerd, waarbij de kerken als laatste (2009, 2010 en 2011) aan bod komen. Tot die tijd is er geen geld voor grootschalige ingrepen of res tauratie, zodat er vier a vijf jaar geen nieuwe projecten worden aangepakt, buiten de reeds in gang gezette projec ten. Daarbij is het bedrag dat voor in standhouding van een object beschik baar komt, betrekkelijk gering: minder dan de bedragen in de huidige onder houdsregeling, het BROM. Ook kampen diverse kerken met restau ratieachterstanden, iets waarin de nieu we regeling op papier lijkt te gaan voor zien maar waar op dit moment nog geen enkele duidelijkheid over bestaat. Hier moeten oplossingen voor worden ge zocht. Ook is er nog onvoldoende zeker heid over ingrepen die buiten het bestek van regulier onderhoud (of instandhou ding) vallen: wat te doen met een leien dak dat over tien jaar vervangen moet worden? Een lichtpuntje is dat in de provincie Zeeland in 2005 het Cultuurfonds voor Monumenten van start is gegaan. Uit dit fonds worden laagrentende leningen ver strekt voor restauraties van gemeente lijke monumenten en beeldbepalende panden, gelegen in een beschermd stads- en dorpsgezicht en voor de res tauratie van geïnventariseerde histori sche boerderijen in Zeeland. Ook voor de restauratie van kerken - niet zijnde rijksmonumenten - kan hier gebruik van worden gemaakt. Daarnaast is de provincie Zeeland van zins kerken op een andere wijze finan cieel tegemoet te komen, door middel van subsidies. De presentatie van het nieuwe provinciale beleid op 14 juni aan staande zal hier meer duidelijkheid over verschaffen. Hergebruik, herbestemming of sloop Als een kerk dan toch aan de eredienst onttrokken wordt en leeg komt te staan, zijn er drie mogelijkheden: hergebruik, herbestemming of sloop. Hergebruik, waarbij de functie van ere- Inspectie door de Monumentenwacht: een goede manier om de staat van onderhoud in de gaten te blijven houden. Hier wordt de rooms-katholieke kerk te Lamswaarde geïnspecteerd. dienst gehandhaafd blijft, is de beste oplossing; dan zijn er geen ingrijpende aanpassingen nodig. Hoewel het bij veel geloofsgemeenschappen heel gevoelig ligt, is het op zichzelf een goede oplos sing. Vooral ook omdat diverse, veelal orthodox-christelijke en evangelische geloofsgemeenschappen op zoek zijn naar een ruimte van samenkomst. Deze geloofsrichtingen hebben in tegenstelling tot de traditionele hoofdstromingen niet te kampen met teruggang van het aantal gelovigen, maar juist met een enorme en voortdurende stijging. Hoewel vraag en aanbod niet altijd op elkaar lijken aan te sluiten, is het zinvol te constateren dat er ook een duidelijke behoefte bestaat aan kerkgebouwen, waardoor er in potentie kansen liggen voor hergebruik. Herbestemming is een complex proces waarbij zowel de kerkelijke gemeente als de burgerlijke gemeente betrokken zijn. Het is belangrijk dat er de gezamenlijke wil is om het proces te doen slagen. Voor de kerkelijke gemeente is het van belang dat er een passende herbestemming wordt gevonden die recht doet aan de religieuze functie. Idealiter houdt het gebouw dan een gemeenschapsfunctie

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2006 | | pagina 9