Noodklok luidt voor Zeeuwse kerken 3 ^jSEBIBUO^. /<^BEW. EXj>\ "^-^ftopE LBUjS^ is overeengekomen dat hij het niet-ge- subsidieerde deel van de restauratiekos ten, alsmede de extra kosten in verband met de aanpassing van het gebouw voor de nieuwe bestemming (wonen) geheel voor zijn rekening neemt. Voor dit bedrag zal hij garanties stellen. Na voltooiing van restauratie en aanpassing (naar ver wachting begin 2007) zal het onroerend goed worden geleverd, waarbij de koop som aan de stichting zal worden betaald. De gemeente Sluis geeft goede mede werking en verwacht wordt dat in augus tus 2006 met het werk begonnen kan worden. De buitenzijde met de toren blijft intact en ook de preekstoel en enkele typische voorwerpen blijven in het gebouw. De kerk is het enige monument in Hoofdplaat. Hervormde kerk Waterlandkerkje Regelmatig worden er kerkdiensten (15), concerten, tentoonstellingen en open dagen voor het publiek gehouden. De torenspits verdient op korte termijn aan dacht en onderhoud; hierover is overleg met de gemeente Sluis. Hervormde kerk Kats (http://people.zeelandnet.nl/heelgoed/) Regelmatig kerkdiensten (25). De kerk wordt ook gebruikt als trouwzaal door de gemeente Noord-Beveland (9 x). Het aangebouwde verenigingsgebouw (Nieuw-Zeelandhuis) wordt verhuurd voor allerlei activiteiten. Het is in totaal 120 keer verhuurd aan vaste en andere gebruikers. In 2005 heeft de plaatselijke commissie het initiatief genomen tot enkele specifie ke acties gericht op het genereren van middelen voor de behandeling van de binnenzijde van de muren tegen de ge volgen van vochtoptrek, de zogenoemde 'bladders'. Donateurs Zoals in onderstaande tabel te zien is, loopt het bestand gestadig terug. Opzeg gingen veelal door overlijden en hoge leeftijd. Minimale bijdrage per jaar 22. 1 januari 2002 2003 2004 2005 2006 donaties normaal' 511 485 477 463 donaties 'voor het leven' 21 18 18 21 donaties zonder bulletin 1 2 2 1 totaal donateurs 533 505 497 485 gratis toezending bulletin 15 18 18 16 Het bestuur Een pleidooi voor meer samenwerking tussen burgerlijke en kerkelijke gemeenten Historische kerken zijn van belang voor het Zeeuwse landschap en voor de iden titeit van dorpen en steden. Ze vormen van oudsher het hart van de samenle ving. Maar de grootte van de kerkgebou wen verhoudt zich niet langer meer tot de grootte en de draagkracht van de kerkgemeenschappen die er samenko men. Sluiting van kerkgebouwen is dan ook onvermijdelijk geworden. Vanaf het begin van de ontkerkelijking in de samenleving zijn er in Zeeland al meer dan vijfentwintig historische kerken aan de eredienst onttrokken, waarvan enkele zelfs al zijn gesloopt. In de nabije toe komst echter zullen naar verwachting nog veel meer kerken aan de eredienst onttrokken worden. Momenteel telt Zee land nog circa 280 kerken die gebouwd zijn tot en met de wederopbouwperiode (1940-1965). Vanwege de zorg over deze bijzondere en belangwekkende categorie gebouwen heeft de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) in opdracht van de Provin cie Zeeland onderzoek verricht om de problemen ten aanzien van de instand houding van historische kerkgebouwen in kaart te brengen en aanbevelingen te formuleren voor de instandhouding van deze kwetsbare gebouwen. Naast litera tuuronderzoek en twee onderzochte casussen zijn meer dan dertig instanties geïnterviewd (o.a. kerkbesturen, bisdom, provincie, PKN). Ook zijn alle gemeenten geënquêteerd. Bij elkaar leverde dit een gedegen overzicht van de huidige staat van de Zeeuwse kerken en de proble men die er spelen. Wat zijn de proble men, waar en in welke situaties treden deze het meest naar voren en wat zou er eventueel aan gedaan kunnen wor den? En wat moet er gedaan worden om sloop van kerkgebouwen te voorkomen? Kerken zijn vaak zeer bepalend voor het aanzien van dorpen en steden. Hier de karakteristieke kerk van Scherpenisse.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2006 | | pagina 7