r 10 In Nisse zijn in de westmuur van de sacristie twee piscina's aangebracht. De ene is een hoge spitsboognis met een weinig verdiept bovendeel en een vier kant bekken met afvoer in de hoek. De andere ernaast is een eenvoudiger uitge voerde korfboognis, waarvan de bodem bestaat uit een plaat natuursteen, met in Nisse. Dubbele piscina in de sacristie. De linker heeft een hoge spitsboognis, een ketelhaak en een vierkant bekken met afvoer in de hoek. De rechter heeft een eenvoudige korfboognis en een ronde afvoer in het midden van het bekken. het midden een trechtervormig rond gat. Het is een fors gat waar men water in kon gieten, terwijl het gat in de eerste nis slechts weg kon lopen door een inkeping in de achterrand. Waarschijnlijk hebben we hier te maken met een ver andering in bestemming van de dubbele piscina in die zin dat de ene diende voor de afvoer van het water waarmee de priester zijn vingers reinigde en de ande re een bestemming had als 'heilig putje'. Samen vormen ze een fraai ensemble waardoor deze dubbele piscina in Nisse tot de toptien van Nederland behoort. Bekken en ketelhaak In acht kerken bleet in de piscina het bekken bewaard. In vijf kerken betreft dit een rechthoekige plaat natuursteen met een opstaande rand aan de voorzij de: Dreischor (sacristie), 's-Gravenpol- der, Haamstede, Nisse en Wemeldinge. In. Wemeldinge is de rand afgebroken. De bekkens in 's-Gravenpolder en Nisse hebben rondom een opstaande rand. Deze bekkens hebben in de rand aan de achterzijde een gat voor de afvoer van het water door de muur naar buiten op het kerkhof. In Nisse is dat gat in het bekken zelf gemaakt en loopt het water naar beneden in de muur. Een opstaande rand ontbreekt bij de bekkens in Kloe- tinge (zijkapel), Kloosterzande (sacristie) Kloosterzande. Piscina in de sacristie met dub bele afvoer. en Sint Maartensdijk, alle drie met ronde uitsparingen in de bodem. Bij bet bek ken in de zijkapel in Kloetinge is nu geen afvoer in de uitsparing aanwezig. Dit bekken bevindt zich onder het niveau van de vloer die in deze kerk in de loop der tijd ca. 75 cm is opgehoogd. Dit is de reden dat van de piscina in het koor de bodem niet meer is te zien. In Veere is in een van de noordelijke zijka pellen een fors vierkant bekken van don kergrijze hardsteen op een gemetseld voetstuk geplaatst. Het kan dienstgedaan hebben als sacrale waterafvoer, maar het kan ook een profaan bekken zijn. In de nis hing dikwijls een lavaboketel die gebruikt werd voor de wassingen. Deze had als regel twee S-vormig gebo gen tuiten die vlak boven de bodem aanvingen en soms eindigden in een slangenkop. Als de ketel schuin gehou den werd stroomde het water eruit. De ketel kon op twee manieren worden opgehangen: aan een horizontale stang of aan een haak in bovenkant. Alleen van de laatste mogelijkheid vinden we in Zeeland een voorbeeld, namelijk in Nisse. De ketelhaak bevindt zich hier in de 'eigenlijke' piscina met het vierkante bekken. Een curieuze variatie van de ketel kan men aantreffen in 's-Gravenpolder. Hier is tegen de achterwand van de piscina een stenen ossekopje aangebracht waar door men water kan gieten. Het ziet er erg nieuw uit en is kennelijk een vrije Dreischor. Piscina in de sacristie. De twee nis sen rechts dienden mogelijk voor ampullen. fantasie van de restauratiearchitect. Dat geldt ook voor het boogje boven de waterafvoer in het bekken. Plaats voor de ampullen Voor de wijn en het water dat met de wijn vermengd moest worden, gebruikte men als regel een tinnen kan of ampul met een dikbuikig benedendeel, een smal le hals, een gebogen handvat dat vastge maakt was aan de bovenrand en het buik- deel, en een klapdeksel. Dikwijls was de wijnkan op het deksel gemerkt niet een V(inum) en de waterkan met een A(qu.a). Voor de plaatsing van de ampullen waren er verschillende mogelijkheden. Men kon ze op de bodem van de piscina zetten, op een stenen lijst of een plank halverwege de piscina, in een nis in de zijkant van het altaarblok of in een apar te kleine nis naast de piscina. Bij drie piscina's treffen we een kleine nis aan die we mogelijk als ampullennis kunnen be schouwen. Dat betreft in het koor van Dreischor een vierkante nis en in de sacristie aldaar twee smalle verticale nis jes. Dat laatste is ook het geval in Ove- zande.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2006 | | pagina 10