11 Is er in deze gevallen aanleiding voor een lichte twijfel, die hoeft er niet te zijn inzake Wenieldinge. De piscina in deze kerk heeft aan weerszijden twee nisjes boven elkaar. Alle vier zijn het smalle verticale nisjes die worden afgesloten door een driepasboog. Zij vormen één geheel met de centrale nis die een extra bestemd geweest zijn, maar de functie van de bovenste twee is onzeker. Lepoe- ter heeft de suggestie gedaan dat ze mo gelijk dienden voor de handdoeken die de priester vóór en na de mis gebruikte, dit met de bordjes "ante" en "post".2-1 Ik acht dit niet onmogelijk maar heb tot nu toe geen aanwijzing gevonden dat dit al Boven: Voor het altaar een priester die de mis opdraagt. Op de voorgrond een geestelijke bij een lezenaar. Links in de muur een piscina waarin een lavaboketel hangt en waarin twee ampullen en een schaal op de bodem staan. Laatmiddeleeuws schilderij. Rechts: Sint Maartensdijk. Piscina aan de zuid oostzijde van het koor met dubbele afvoer en gleuven voor een plankje waarop de ampullen konden staan. accent heeft gekregen door de geprofi leerde omlijsting. Het geheel is een zeer fraai piscina-ensemble dat in Nederland zijns gelijke bijna niet kent. De vraag is wel waartoe die vier nisjes dienden. De onderste twee zullen voor de ampullen in de Middeleeuwen voorkwam. De mogelijkheid voor de plaatsing van de ampullen op een plankje halverwege de hoogte van de piscina vinden we in Sint Maartensdijk waar de gleuven voor de plank nog aanwezig zijn. Zijaltaren Zielemissen Oorspronkelijk stond er in iedere kerk slechts één altaar. Vanaf de zesde eeuw begon dat te veranderen en kwamen er naast het altaar in het koor ook altaren elders in de kerk. In de late Middeleeu wen. stonden er in dorpskerken meest twee, vier of zes zijaltaren, en in stads kerken dikwijls dentallen. De belangrijkste reden 0111 meer dan één altaar op te richten was de groei van het aantal op te dragen missen, in het hij- zonder missen ter bewerking van het zieleheil van een overledene. In de late Middeleeuwen waren er veel priesters die enkel tot taak hadden elke dag de mis te lezen. Ze waren daartoe aange steld door families, gilden of genoot schappen die op deze wijze zorg droegen voor het eeuwig heil van gestorven ver wanten, vakgenoten of vrienden. Ook Wemeldinge. Rijk piscina-ensemble aan de zuidoostzijde van het koor. In het midden beneden de eigenlijke piscina met afvoer. De onderste nissen links en rechts dienden waar schijnlijk voor de ampullen, de bovenste mogelijk voor handdoeken.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2006 | | pagina 11