13 In enkele kerken vindt men in het muurwerk nog verwijzingen naar de altaren. In hoofdzaak betreft het nissen die dienden voor het opbergen van vaat werk en ander misgerei. Soms gebeurde dat in losse houten kasten of in een sacristie als die aanwezig was. Dikwijls echter binnen een nis in het koor. Men Hulst. Oostmuur van de westelijke zijkapel aan de zuidzijde van het koor. In de drie vierkan ten was waarschijnlijk een altaarretabel aan gebracht. kon hierin allerlei zaken opbergen die men tijdens de misviering nodig had maar die niet zo waardevol waren dat ze achter slot en grendel bewaard moesten worden. Te denken is hierbij met name aan wierook, wierookvaten, boeken, altaarbei, kaarsen, kaarsendover en kan delaars. Deze nissen zijn meestal recht hoekig en hebben soms sporen van een verdwenen deurtje. De kerk in Tholen heeft een bergnis in de noordmuur van elk van de drie tra veeën van het noordkoor. In dit koor stonden dus drie altaren waarvan twee met de zijkant tegen de muur en de der de met de achterkant tegen de oostmuur. In Hulst bleven twee nissen bewaard in de oostmuur van het noordelijke dvvars- pand: deze twee altaren stonden met de rug tegen de dwarspandmuur. De kerk in Goes heeft een nis in de oostmuur van een zijkapel aan de zuidzijde van het koor. Verder vinden we in deze kerk een nis in de zijmuren van beide kapel achtige ruimten aan de oostzijde van de sacristie. Plaats en vorm doen vermoeden dat ook hier altaren stonden, hoewel in de sacristie een bergnis zonder meer ook mogelijk is. Uit de grondige studie van C. Dekker over de geschiedenis van Goes is gebleken dat er in de Maria Magdalenakerk naast het hoofdaltaar ongeveer dertig zijaltaren geweest moe ten zijn." Een andersoortige verwijzing naar zijalta ren biedt de kerk in Hulst. In de oost- muur van de meest westelijke zijkapel ten zuiden van het koor zijn op onge veer twee meter hoogte drie vierkante vakken aangebracht, een steen diep en aan de bovenzijde afgesloten door een geprofileerde rand. Waarschijnlijk was hierin het altaarretabel aangebracht, be staande uit drie (paneel)schilderingen. Eenzelfde stel van drie vakken vinden we in de oostmuur van het dwarspand, zowel ten zuiden als ten noorden van de toegang tot het koor. Hierin heeft men nu de roosters voor de verwarming aan gebracht. Zijaltaren in dorpskerken Een geliefkoosde plaats voor de plaatsing van een zijaltaar in een dorpskerk was de oostmuur van het dwarspand, dat dik wijls juist om die reden werd gebouwd. 's-Heer Abtskerke. Zicht naar het koor met rechts van de triomfboog een nis die plaats bood aan een retabel boven een zijaltaar. Geheel rechts de doorgang naar het zuidelijke dwarspand. Het altaar had daar een muur aan de achterzijde wat voor de plaatsing van een beeld of retabel stevigheid bood. In 's- Heer Abtskerke vinden we in de oost muur van het dwarspand, zowel in de noordelijke als de zuidelijke ami, een kleine spitsbogige nis. Het betreft een nis voor de ampullen met wijn en met water. Volgens kerkelijk voorschrift was het niet toegestaan om de ampullen op het altaa r zelf te plaatsen. Laatmiddel eeuwse miniaturen tonen dikwijls twee ampullen in een minimis bij het altaar of in een nis in het altaarblok. In de zuid- muur van het zuidelijke dwarspand in 's-Heer Abtskerke tekent zich vlak bij de

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2006 | | pagina 13