16 van de Gasthuiskerk in Tholen zijn twee nissen aangebracht, hier dus ter weerszij den van het altaar. Hoogelande en Nisse hebben één nis, beide in de oostmuur. De hier genoemde nissen waren in het koor bij het hoofdaltaar aangebracht. Op andere plaatsen in de kerk verwijzen ze naar zijaltaren. Wij waternissen In sommige kerken vinden we een klei ne nis naast de ingang. Het betreft hier een nis voor wijwater. Dit is speciaal ge wijd water waaraan zout toegevoegd was en dat geacht werd een zuiverende wer king te hebben. De betekenis van de bij menging van zout ligt in de exorciseren- de functie, dat wil zeggen de bezwering van de duivel. Om die reden werd een wij waterbekken, losstaand of in een nis, bij voorkeur vlak bij de ingang aange bracht: door even de handen in het water te dopen en een kruis te slaan kon de kerkbezoeker zich zuiveren van mo gelijke duivelse gevoelens of gedachten. In Kapelle vinden we naast de ingang in de noordbeuk van het schip een recht hoekige nis met daarin een wijwaterbak je. Daarvan bleef alleen het deel binnen de muur bewaard, want het uitstekende deel is kapot geslagen. In 's-Heer Abts- kerke treft men zowel bij de noordelijke als de zuidelijke schipingang een nisje aan dat vrij zeker als wijwaternisjc be schouwd mag worden, hoewel de water bakjes verdwenen zijn. Waarschijnlijk geldt dit ook voor het nisje bij de zuide Kapelle. IMaast de ingang in de noordbeuk een rechthoekige nis met een deel van het vroege re wijwaterbakje. Wemeldinge. Nis in de noordmuur van het schip waarin waarschijnlijk een kaars stond. lijke ingang in Sint Maartensdijk. Deze nisjes bevinden zich alle ten oosten van de ingang, zodat de kerkbezoeker de blik naar het altaar kon richten als hij met wijwater een kruisje sloeg. In Renesse bevindt zich bij de noordelijke ingang het gehavende restant van een wijwater bakje, echter aan de westzijde. Het is 's-Heer Abtskerke. Oost- en zuidzijde van het koor met onder elk raam een bergnis, rechts van de bank de piscina en geheel rechts dui den bogen waarschijnlijk op de sedilia. gevonden bij de restauratie en toen her plaatst aan de verkeerde zijde van de ingang. In KIoetinge vinden we een wij waterbakje aan de zuidwestelijke muur bij de entree van het schip. Het is een fraai compleet bakje, maar is hier tijdens de restauratie (i 969-73) geplaatst.10 Waarschijnlijk heeft men het tijdens de restauratie gevonden en het een passende plaats willen geven. Wij wa te rba kj es kwanten ook voor, staande op een stenen voetstuk, dus niet in de muur gemetseld. In het Zeeuws Museum staat een achtzijdige zand stenen kom, die volgens overlevering afkomstig is uit de kerk van Zoute- lande." Men vermoedt dat deze kom als wijwa terbakje heeft gediend. Kaarsennissen In de sacristie van de kerk in Dreischor zijn in de oostmuur zes smalle verticale nissen aange bracht, steeds twee bij twee en alle afgesloten door een eenvoudige driepas. Waarschijnlijk betreft het hier in hoofdzaak nissen ten dienste van de ver lichting, dus 0111 er een kaars of lamp in te plaatsen. Het is ook mogelijk dat de twee naast de piscina gediend hebben

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2006 | | pagina 16