20 tijd van het romaans dateert.4" De vont- bleef bewaard omdat hij lange tijd dienst deed als drinkbak in een paardenstal. Hij staal' nu in de kerk op een gemetselde kolom van tufsteen. In Haamstede is op het terrein van doopvonten iets bijzon ders aan de hand. De preekstoel rust op de voet van een zestiende-eeuws hard- kerk in 1962 een nieuwe voet en dat ge beurde ook in 's-Heer Abtskerke.47 Bij de vont in Baarland ontbreekt van de voet de verbinding tussen basement en kuip. Het Zeeuws Museum bezit een hardstenen kuip van een vont, die af komstig is uit een kerk in Vlissingen.4" Bijzondere aandacht verdient de vont in burg.'" De vont in 's-Gravenpolder keer de eveneens terug uit deze collectie. De vonten in "s-I-Ieer Abtskerke en Noord- gouwe bleven bewaard omdat ze benut werden als steunkolom onder de kansel- kuip. I11 Haamstede en Seherpenisse is dat nu nog het geval, maar hier betreft het alleen de voet van de vont en is de 's-Gravenpolder, want hier is de kuip voorzien van een opschrift met een jaar tal, luidende: "Dit heeft ghegeve lysbeth cornelis willemssz weduwe ae xv'liij" (1553). Dit opschrift is met forse letters in de rand van de kuip gehakt. Dat bete kent dat bij de doop van een kind de pastoor, de ouders, de peter en de meter steeds herinnerd werden aan de weldaad van Lysbeth. Het opschrift tekent de be wustwording van de leken aan het einde van de Middeleeuwen. De omvang van de kuip is met buitenwerks 55 cm en binnenwerks 42 cm tamelijk gering. Stuk voor stuk zijn deze vonten na J950 in ere hersteld, want alle hebben ze een tijd van andersoortig gebruik achter de rug. De vont in Schore deed lange tijd dienst als bloembak4" en die in Baarland als drinkbak voor vee voordat hij rond 1860 werd overgebracht naar do collectie van het Zeeuws Genootschap in Middel- 's-Gravenpolder. Kuip van de doopvont uit 1553. De voet is nieuw. stenen vont en dat betekent dat men in die eeuw de romaanse vont door een modern gotisch exemplaar heeft vervan gen. Ook elders zal dat gebeurd zijn, maar ontbreken de bewijzen. Vijf vonten dateren uit de late Middel eeuwen, waarschijnlijk alle uit de eerste helft of het midden van de zestiende eeuw: Baarland, 's-Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke, Noordgouwe en Schore. Ze zijn gemaakt van hardsteen en hebben een achtzijdige kuip met een geprofileer de buitenzijde. De maten van de kuip zijn ongeveer als die in Schore waar ze buitenwerks 85 cm en binnenwerks 65 cm zijn. De kuip rust op een smalle geprofileerde voet. De vont in 's-Graven polder kreeg bij de herplaatsing in de Dreischor. Vijfzijdige doopkapel op de zuid westhoek van de zuidbeuk; herbouwd bij de restauratie van 1959-1968. kuip verdwenen. In Seherpenisse staat in de toren nog een soortgelijk voetstuk. Mogelijk deed het dienst als drager van een wijwaterbekken.s' Verder bleef in Brouwershaven de voet bewaard die van een vont geweest zou kunnen zijn. Ten slotte is er nog de zogenaamde vont in Yerscke. In deze kerk staat op een nieuw voetstuk een kuip van grijze zandsteen. Deze is jaren geleden opgevist uit de Oosterschelde op de plaats waar vroeger Reimerswaal lag. De kuip is achtzijdig en mede gelet op deze vorm heeft men gedacht dat het een doopvont geweest moet zijn. Hiertegen pleit ech ter de geringe omvang. De kuip meet buitenwerks over de vlakken 29 cm en

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2006 | | pagina 20