21 dit transept tot doopkapel bestemd. Tegen de oostmuur van deze ruimte stond een altaar. De verplaatsing van de doopruimte naar een transept is voor Nederland vrij uniek. In Sint Maartens dijk bevindt zich aan de noordzijde tegen de westtravee van de noordbeuk een vierkante aanbouw uit ca. 1520. Gapinge. Sporen van een driezijdig gesloten doopkapel ten zuiden van de toren. Deze staat bekend als portaal maar kreeg die functie pas in de jaren dertig van de vorige eeuw. Bij de restauratie werd de ingang die toen gemaakt werd weer gedicht en hij is nu aan de buitenzijde geheel gesloten. De bestemming die voor de hand ligt, is die van doopkapel. Op dezelfde plaats als in Sint Maartens dijk heeft zich waarschijnlijk ook in Haamstede een doopkapel bevonden.47 Orgels '|S Reeds in de vijftiende eeuw hadden ver schillende kerken in Zeeland een orgel. Het oudste bericht heeft betrekking op Hulst, waar in 1409/'10 melding wordt gemaakt van een orgel en 111 de jaren i46s/'57 werd een nieuw orgel ge- Dreischor. Interieur van de vijfzijdige doop kapel. De doopkapel De doopvont werd om symbolische redenen in het westen van de kerk ge plaatst, dicht bij de hoofdingang. Door de doop kreeg de gelovige toegang tot de gemeenschap van christenen, dus ook tot de kerk. De opstelling kon in het schip zijn of, bij meerbeukige kerken, in de noord- of zuidbeuk. In de late Mid deleeuwen werd aan de westzijde van verschillende kerken een aparte doop kapel gebouwd. Daarvan zijn ook in Zeeland enkele voorbeelden bewaard gebleven. In Kapelle is de zuidbeuk naar het wes ten verlengd langs de toren en werd deze ruimte bestemd als doopkapel. Curieus is de oplossing in Dreischor waar op de dat opnieuw nadat de grote laatgotische kerk was verrezen.4' In Gapinge werden bij de restauratie de sporen van een drie zijdig gesloten kapel blootgelegd, die ten zuiden van de toren aansloot bij de west muur van de zuidbeuk. Zonder dat hierin een bepaald patroon is aan te wijzen, werd bij andere kerken de kapel aan de noordzijde geplaatst. In het begin van de vijftiende eeuw werd in 's-Gravenpolder een toren gebouwd met aan weerszijden een dwarse aanbouw. Daarvan werd de noordelijke, die iets groter is dan de zuidelijke, bestemd tot doopkapel.4'1 Tegen 1 500 werd bij deze kerk een noordtransept gebouwd en hierin heeft men tijdens de restauratie een achthoekig bakstenen fundament ge vonden dat kennelijk diende om de doopvont te dragen.44 De vont in deze kerk dateert uit 1553. Mogelijk heeft men in dat jaar de noordoosthoek van zuidwesthoek van de zuidbeuk een vijf zijdige kapel is uitgebouwd. In Brou wershaven werd de doopkapel tweemaal tegen de zuidzijde van de zuidbeuk ge bouwd. In het begin van de veertiende eeuw bouwde men hier een vijfzijdige kapel bij de westtravee en in het derde kwart van de zestiende eeuw gebeurde heeft binnenwerks een doorsnee van slechts 23 cm. De hoogte is 13,5 cm." Deze maten maken het onwaarschijnlijk dat we hier met de rest van een doop vont te doen hebben. Als het al uit een kerk komt, ligt de functie van (losstaand) wijwaterbakje meer voor de hand.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2006 | | pagina 21