24 de beide twee wangstukken en het hoge achterschot. Op het voorschot met de lezenaars staan schilddragende leeuwtjes. Deze bank staat nog op zijn oude plaats in het koor, maar het is geen koorbank als die in Kapelle voor het koorgebed van geestelijken. Hij heeft geen afzon derlijke zitplaatsen met klapbankjes en andere banken. Mogelijk hebben die gestaan in het koor dat hier in 1859 is afgebroken. In 's-Gravenpolder staat tegen de oost- wand van het koor een beschot waarvan de benedenzone uit gotische briefpane- len bestaat en de bovenzone uit panelen met dezelfde cirkelmotieven als in het ook in Zeeland geweest zijn, maar er bleef er geen bewaard. Ze kwamen voor in stads- en in dorpskerken. In de voor malige Sint-Lievensmonsterkerk in Zie- rikzee stond liet orgel op het doksaal en ook van de kerk in Heinkenszand, die in 1842 werd afgebroken, is bekend dat deze een doksaal bezat.7'1 Soms vindt men Kapelle. Kopje op de koorbank tussen twee zitplaatsen. armsteunen. Banken als die te Nisse werden gebruikt door voorname leken, vaak leden van een adellijk geslacht. Er zijn waarschijnlijk in Zeeland meer van dergelijke banken geweest, gelet op de stukken die we in twee andere ker ken in dezelfde streek aantreffen. In 's-Heer Arendskerke staat tegen de noordwand van het schip een lange bank waarbij in het achterschot een serie laat gotische panelen is verwerkt. Het betreft deels briefpanelen, deels panelen met vier naar buiten zwaaiende voluutvor- men. Het voorschot van de bank is eveneens voorzien van briefpanelen. Ze dateren van ca. 1525. Een en ander maakt de indruk dat de panelen oor spronkelijk behoorden tot een of meer naburige 's-Heer Arendskerke. De ont staanstijd zal dan ook dezelfde zijn. Dat het vanouds een beschot op deze plaats is geweest is niet geheel uit te sluiten doch wel onwaarschijnlijk daar het zich dan achter het altaar bevond. Waarschijnlijk was het voorheen het achterschot van een voorname bank. Koorafscheidingen In de Middeleeuwen was de koorgrens steeds voorzien van een afscheiding tus sen de ruimte voor de leken en die voor de geestelijkheid. Dat kon een laag hek werk zijn, een hoog hek of een doksaal. Het laatste is een galerij of tribune op de deels geopende scheidingswand. Aan de schipzijde bood het doksaal plaats voor een of meer zijaltaren waaronder het kruis- of leken altaar, en de tribune kon gebruikt worden door voorlezers of musici."4 Doksalen zullen er ongetwijfeld Nisse. Bank tegen de noordmuur van het koor, ca. 1500. bij een restauratie aanwijzingen die op een verdwenen doksaal duiden. Zo kon men in preischor langs een doorgang op ongeveer drieënhalve meter boven de vloer van het koor in de kerkruimte komen, vermoedelijk op een doksaal."' I11 Kapelle bevond zich in de wand tus sen het hoofdkoor en de sacristie een deur ter hoogte van zoldervloer van de sacristie.77 Dit is kennelijk de doorgang geweest van de verdieping van de sacris tie naar een evenhoog gelegen vloer in het koor, zeer waarschijnlijk een doksaal. De hekken waren van hout of van koper. In 1535 kreeg de Grote Kerk in Veere een koperen hek voor het koor en koperen hekken voor de kapellen.7" Van de Zeeuwse koorhekken bleef in één

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2006 | | pagina 24