25 kerk een substantieel deel bewaard en wel in Nisse. Mier staat voor de noorde lijke dwarsarm een bouten hek waarvan de gesloten benedenzone bestaat uit panelen met gotisch traceerwerk en vis- blaasmotieven. Tweederde van het hek is geopend met balusters die uitlopen op over elkaar geplaatste ezelsrugbogen met verplaatst en ingekort. In Kapelle staat voor de grafkapel aan de noordzijde een hek van eikenhout met ranke balusters in het bovendeel. Op grond van de orna menten aan de bovenzijde wordt dit hek gedateerd op ca. 1560. Conclusie In de ca. 54 kerken in Zeeland die nog uit de Middeleeuwen dateren, is nog veel te vinden dat herinnert aan hun ge bruik voor de katholieke eredienst. Schilderingen in Tholen en de sacra mentsnis in Kloetinge verwijzen naar de eerbied voor het sacrament van de ertussen fijn maaswerk. De ontstaanstijd is het eerste kwart van de zestiende eeuw. De deur zit in het linkerdeel en niet in het midden, hetgeen bij koorhek ken gebruikelijk is. Een en ander maakt het waarschijnlijk dat het hek oorspron kelijk voor het koor stond en later is Boven: 's-Gravenpolder. Schotwerk tegen de oostmuur van het koor, mogelijk afkomstig van een bank. Daaronder: Nisse. Hek vóór het noordelijke dwarspand dat waarschijnlijk eerst vóór het koor heeft gestaan; eerste kwart zestiende eeuw. eucharistie. Opvallend is de rijkdom en variatie bij de piscina, een nis voor de rituele wassingen. Zijkapellen in de stadskerken maken duidelijk dat hier eer tijds vele nevenaltaren stonden. Altaar stenen in vloeren herinneren aan de ingrijpende veranderingen bij de Refor matie. Uniek voor Nederland is het grote aantal priesterzerken in Zeeland met zeer gedetailleerde voorstellingen van geestelijken in vol ornaat. Het doop- sacrament vinden we terug bij een vijftal gotische vonten en enkele doopkapellen. Kapelle bezit nog een fraaie koorbank voor geestelijken, terwijl een bank in het koor van Nisse duidelijk maakt dat voor name leken hier ook toegang hadden. Dr. Regnerus Steensma schreef diverse studies over kerkgebouwen; adres: Poelruit 24, 9285 LH Buitenpost; r.steensma@kpnplanet.nl. De foto's in deze uitgave zijn, mits anders vermeld, van de auteur. Stichting Oude Zeeuwse Kerken 2006

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2006 | | pagina 25