6 Tholen. De schilderingen op een zuil in het koor. Uiterst links een miskelk met hostie. Links het Lam Gods met kruisstaf. Hierboven een engel met miskelk op de schei boog aan de noordzijde van het koor. Herkenbaar zijn het begin en het einde van 'Ecce panis angelorum'. moet dan hier de sacramentsnis als be huizing van de hostie hebben vervangen, een verschijnsel dat in verschillende ker ken in Westfalen nog aantoonbaar is. Zo vinden we bijvoorbeeld in Datteln en Havixbeek zowel een nis als een latere toren." Deze ontwikkeling vond aldaar plaats in de tweede helft van de vijftien- Wemeldinge. Met afwijkende tegels is aan de noordzijde van het koor de plaats gemarkeerd van een cirkelvormig fundament waarop waar schijnlijk een sacramentstoren stond. Te zien naar het westen. de en eerste helft van de zestiende eeuw en dat lijkt mij ook voor Kloetinge de meest plausibele datering. Van Straalen en Oele denken voor de bouw in Kloe tinge aan 13So tot 1390, echter zonder enig nader argument." Honderd jaar later is waarschijnlijker. Het fundament is nu in de vloer aangegeven met licht grijze tegels. In het naburige Wemeldinge vond men tijdens de restauratie (tySy-'Sp) aan de noordzijde van het koor een cirkelvor mig fundament dat gefundeerd was tot een meter diepte. Het bestond uit bak steen, binnen opgevuld met puin en mortel. Het werd door Van Heeringen geïnterpreteerd als fundament van een sacramentstoren, mede omdat de zwaarte van de fundering en de diameter over eenkomen met die in Kloetinge." Het fundament in Wemeldinge wijkt af wegens de ronde vorm en omdat het op enige afstand van de muur ligt. Toch lijkt mij de suggestie van een torenfun dament op deze plaats de meest juiste. Het is nu zichtbaar gemaakt met een ander formaat tegel. Miskelken en godslammeren in Tholen De grote kerken hadden in dc late Mid deleeuwen meestal een vrijstaand sacra mentshuis in de vorm van een torenach tig bouwwerk. In kerken met een koor omgang stond de toren als regel aan de noordoostzijde van het koor tussen twee pijlers van de omgang. Een fraai voor beeld van een dergelijke situatie kan men nog aantreffen in de Pieterskerk in Leuven met een sacramentstoren van 12,50 m hoog. In Zeeland zijn ze alle verdwenen maar in enkele kerken wij zen muurschilderingen op hun vroegere aanwezigheid. In de kerk van Tholen zijn de twee oos telijke zuilen aan de noordzijde van het koor rood geschilderd, wat ook het geval is met de scheiboog tussen de zuilen en het muurvlak daarboven. Op de rode ondergrond zijn kleine figuratieve schil deringen aangebracht. Dit betreft onder en boven een miskelk en in het midden een godslam. Boven de miskelken is een hostie afgebeeld terwijl de godslammeren met hun rechtervoorpoot een kruisstaf met wapperende vaan dragen. Ook op het muurvlak boven de scheibogen is links en rechts een schildering aange bracht. Bij beide is het centrale onder deel een kelk met hostie. Deze wordt gedragen door een moeilijk te herken nen figuur, waarschijnlijk een engel, want links is nog een vleugel herkenbaar en het was gebruikelijk om engelen de kelk te laten dragen. Boven beide tafere len is een banderolle met een tekst ge schilderd. Van de teksten zijn forse frag menten bewaard gebleven en deze zijn voldoende om de gehele tekst te recon strueren.'" Links staat: "Ecce panis ange lorum" (Zie, het brood der engelen) en Tholen. Twee oostelijke zuilen aan de noord zijde van het koor waartussen de sacraments toren stond.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2006 | | pagina 6