9 Dit was geen kerkelijk voorschrift maar een door de traditie gevormde gewoon te. Soms vormt hij een tegenhanger van de sacramentsnis aan de noord- of noordoostzijde. Dit patroon is in Zee land duidelijk herkenbaar in Noordgou- we, een kerk met een rijk en goed be waard nissen pa troon Haamstede. Piscina aan de buitenzijde van de kerk in het restant van de zuidelijke koormuur. In vier kerken vinden we een piscina in de sacristie. In drie gevallen betreft dit de aanleg van de tweede piscina toen latei- bij het bestaande koor een sacristie werd gebouwd. De kerk in Dreischor heeft een piscina in de zuidoostzijde van het koor uit de veertiende eeuw en een tweede in de sacristie die rond 1550 tot stand kwam. Naast de dertiende-eeuwse piscina in het koor van Kloosterzande vinden we de tweede in de laatgotische sacristie. In Kloetinge bouwde men rond 1500 een sacristie tegen de zuidzijde van het koor. Hierin bevindt zich in de zuid oosthoek een diepe nis die qua vorm sterk op een piscina lijkt, hoewel er geen bekken (meer) aanwezig is. In deze kerk waren reeds twee piscina's aanwezig. Nisse heett alleen in de sacristie een pis cina, maar in deze kerk gaat de zuidoost- zijde van het koor schuil achter een hoog bankschot, waarachter een piscina verborgen zou kunnen zijn. Waarschijn lijk is dat echter niet, daar koor en sacristie hier beide tegelijk rond 1470 gebouwd werden. Dit doet vermoeden dat er in de late Middeleeuwen een ten dens bestond om de piscina te verplaat sen van het koor naar de sacristie, een reden waarom men in Dreischor en Kloosterzande een tweede piscina plaat ste en in Kloetinge een derde. In Kloetinge vinden we naast die in het koor een tweede piscina in de zuidmuur van de O.L.Vrouwekapel die aan het einde van de dertiende eeuw tegelijk Kloetinge. Piscina in de zuidmuur van het koor. met het koor werd gebouwd. Tegen de oostmuur van dit koor stond een altaar en dit belangrijke zijaltaar had dus ook een eigen piscina. We komen dit ook elders tegen, bijvoorbeeld in de kapellen rond het koor van de Dom in Utrecht. I11 enkele kerken vinden we de piscina op een afwijkende plaats. I11 Haamstede werd het koor van de kerk uit het begin van de zestiende eeuw in 1606 afgebro ken. Daarbij liet men van de noord- en zuidmuur van het koor een deel van enkele meters breed staan, dit ter verste viging van de wand die 1111 aan de oost zijde het schip afsluit. Het fragment van de zuidelijke koormuur bevat een piscina die zich nu aan de buitenzijde van de kerk bevindt. Toen het koor nog be stond was deze aan de zuidwestzijde van het koor aangebracht. De kerk in Oost-Souburg heeft in het westelijke deel van de zuidmuur een nis die door zijn vormgeving onmiskenbaar als piscina beschouwd mag worden, on danks het feit dat er geen bekken (meer) aanwezig is. Naar alle waarschijnlijkheid bevond zich aan het westelijke uiteinde van de zuidbeuk een doopkapel en in een dergelijke kapel werd dikwijls een piscina-achtige nis aangebracht voor de afvoer van 'sacraal' water. I11 de Laurens- kerk in Alkmaar vinden we een piscina met bekken in de doopkapel. De kerk in Oude Tonge heeft op dezelfde plaats als Oost-Souburg een nis met bekken, dus een piscina. 's-Gravenpolder. Piscina in de zuidmuur van het koor. De omlijsting van de afvoer en het ossekopje zijn nieuw. I11 twee kerken treft men in de zuidoost zijde van het koor een nis aan die als pis cina gediend kan hebben maar waarover tot nu toe geen voldoende zekerheid be staat. I11 Gapinge is dat een rechthoekige nis die deels schuilgaat achter het achter schot van een bank, en in Noordwelle een brede van de grond opgaande nis. Dubbele piscina's In het voorgaande is erop gewezen dat paus Innocentius in in 1204 bepaalde dat er twee bekkens gebruikt moesten wor den: een voor reiniging van de handen en vingers van de priester vóór de mis en een voor de reiniging van de vingers en de kelk na de mis. De gescheiden afvoer van het water kon gerealiseerd worden door twee gaten in hetzelfde bekken of door twee aparte piscina's. Van beide vinden we in Zeeland voor beelden. De piscina in de sacristie van Kloosterzande heeft een bekken met in de bodem twee ronde uitsparingen, bei de met een gaatje voor de afvoer van het water. De piscina in Sint Maartensdijk heeft een bekken met twee ronde trech tervormige gaten.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2006 | | pagina 9