12 Klaviatuur van het Moreau-orgel te Baarland. (Collectie J. de Ruiter) gebleven. Het is een der meest waarde volle exemplaren van de kleinere monu mentale orgels van Nederland. Ook nu nog kunnen we zeggen dat Martin us Slabber er goed aan heeft gedaan om dit instrument naar Baarland te halen. Qua volume zou het overigens niet op zijn plaats geweest zijn in de oorspronkelijke kerkruimte."" Kloetinge, 1787" Het kan geen toeval geweest zijn dat de kerk van Kloetinge in 1787 van een orgel werd voorzien. De hoofdrol in deze geschiedenis was weggelegd voor (of wellicht beter gezegd: werd opgeëist door) de kersverse ambachtsheer Zijwert Diederik van der Bilt. Voor het schetsen van de achtergronden en om het geheel in een begrijpelijke context te plaatsen, duiken we wat ver der in het verleden. Het verhaal begint bij Abraham Schippers die, op 7 mei 1655 geboren te Waarde, zich omstreeks 1700 in Kloetinge vestigde. Abraham Schippers was een man van gezag. Op 1 oktober 1685 was hij door de Hoogbal juw en Rentmeester Generaal van Zee land Bewesten Schelde benoemd tot stadhouder op het eiland Zuid-Beveland (uitgezonderd het rechtsgebied van de stad Goes). Deze functie oefende hij uit tot 1721." Kort nadat hij in Kloetinge was komen wonen, werd Abraham Schippers onder andere rentmeester van de kerk. In die functie voerde hij, terzijde gestaan door de kerkmeesters, het beheer en de admi nistratie van de goederen en de financië le middelen van de kerk. Abraham Schippers overleed op 23 april 172S. Enkele jaren voor zijn overlijden werd hij om gezondheidsredenen als rentmeester van de kerk opgevolgd door zijn in 1690 te Waarde geboren zoon Diederik. I11 deze periode werd door de rentmees ter om de twee jaar over het beheer en de gevoerde administratie verantwoor ding afgelegd ten overstaan van de rent meester van de ambachtsheerlijke familie De Jonge van Ellemeet. De desbetreffen de rentmeester, Zijwert van der Bilt, was gehuwd met Maria Schippers, dochter van Abraham Schippers en dus de zwa ger van de rendant mr. Diederik Schippers. De lijnen waren op deze wijze erg kort. Door het huwelijk met Cornelia Maria de Jonge van Ellemeet (1716-1747) kwa men de ambachtsheerlijke rechten van Kloetinge in handen van Adolf Julius Burchard baron van Huffel, landdrost van Salland in Overijssel (1712-1762). Na de dood van Cornelia Maria her trouwde Van Huffel in 1755 met Hennanna Cornelia Vriesen. De rent meester Zijwert van der Bilt was al in 1730 overleden. Diederik Schippers volgde hem in deze functie op en had zodoende alle financiële touwtjes van de kerk van Kloetinge stevig in handen. Hij was zowel rendant als rentmeester van de ambachtsheer, die ver weg woonde en zich niet veel 0111 zijn Zeeuwse bezittin gen bekommerde. Diederik Schippers sloot de jaarlijkse rekening dan ook at met het onderschrift "Overgebracht aan sigselfs als rentmeester van baron van Huffel, ambachtsheer van Cloetinge". Iedere vorm van controle op beheer en administratie ontbrak. Niemand zal dat echter als een probleem hebben ervaren. De kerk van Kloetinge was meer dan voldoende kapitaalkrachtig. De bijna honderd hectare grond die als eigendom

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2007 | | pagina 12