13 van de kerk in talloze kleine perceeltjes werd verpacht, zorgde voor voldoende inkomsten. Onder leiding van de ren- dant voerden de kerkmeesters een streng beleid. Zoals het ging, ging het goed. De ongehuwd gebleven mr. Diederik Schippers overleed op 24 november 1763. Zijn erfgenaam was mr. Willem van der Bilt. de in 1720 geboren zoon van Zijwert van der Bilt en Diederiks zuster Maria Schippers. Ook de functies van rentmeester van de kerk en van de ambachtsgerechtigden kwamen daarmee in handen van mr. Willem van der Bilt. Rond dezelfde tijd kwam de ambachts heerlijkheid Kloetinge te koop. Op 30 juni 1763 dienden de voogden van de mindeijarige erfgenaam van A.J.B. Baron van Huffel bij de Staten van Zeeland een verzoek in om tot verkoop te mogen overgaan. Dit verzoek werd ingewil ligd." Volgens de transport- en verlei- brieven van 6 juni 1765 werd mr. Wil lem van der Bilt de nieuwe eigenaar en daarmee ambachtsheer van Kloetinge. Het majestueuze ambachtsherenhuis midden in het dorp (mogelijk gebouwd in opdracht van de nieuwe ambachts heer) werd naast de woning aan de Grote Markt in Goes de residentie van de familie Van der Bilt. De nieuwe ambachtsheer bleef de functies van ren- dant van de kerk en rentmeester uitoefe nen. Het vloeide geruisloos in elkaar over. Vanaf 1775 was het Zijwert Die derik van der Bilt, zoon van mr. Willem van der Bilt, die de taken van rendant van de kerk van zijn vader overnam. Mr. Willem van der Bilt kwam op 15 april 1786 te overlijden. Zijwert Diede rik van der Bilt volgde als oudste zoon en eerste erfopvolger zijn vader op als ambachtsheer van Kloetinge. De reke ningen van de kerk sloot hij nu af met de tekst: "Overgebracht door den ren dant (Z.D. van der Bilt van Cloetinge) aan sigselfs als Heer van Cloetinge, ten overstaan en bijwesen van kerkmeesters alhier, in de Parochie-regtkamer van Cloetinge.""' De aanwezigheid van de De noordzijde van de Grote Markt te Goes, met recht vooruit op de hoek van de Lombard straat het woonhuis van de familie Van der Bilt. (Tekening J. Bulthuis omstreeks 1785, koper gravure uit Bachiene, Vaderlandsche geographie, deel II. Collectie gemeentearchief Goes) Onder: Gravure van het dominante ambachts herenhuis te Kloetinge, bij uitstek toonbeeld van de status van de bewoner. (Uit: W.A. Bachiene, Beschrijving der Vereenigde Nederlan den, omstreeks 1785. Collectie gemeentearchief Goes) kerkmeesters bij de afsluiting van de rekeningen zal niet meer dan een forma liteit geweest zijn. Het is evident dat in materieel en finan cieel opzicht de kerk van Kloetinge gedurende een lange reeks van jaren geheel in handen was van de families Schippers en Van der Bilt.-4 Een ovgel besteld Zijwert Diederik van der Bilt kwam onmiddellijk nadat hij ambachtsheer geworden was in actie. Zonder twijfel was hij van het begin af op de hoogte van de plannen van zijn overbuurman aan de Grote Markt, Martinus Slabber, ten aanzien van Baarland. De kerk van Kloetinge moest en zou een mooi orgel krijgen. Niet een tweedehands huisorgel, maar een echt, speciaal voor deze kerk gebouwd instrument. De keuze voor de levering van het orgel viel op Hendrik Hermanus Hess, orgel bouwer te Gouda.2" De datum waarop de afspraak met de orgelbouwer werd gemaakt, kennen we niet, maar de eerste betaling w*erd al op 22 augustus 1786 gedaan. In totaal ontving de orgelbou wer Hess voor het instrument 890.6.10 ponden Vlaams. Inclusief de bijkomende kosten van transport, bouwen van het doksaal, schilderwerk, enz. kostte het orgel Vis. 1256.7.2. (3.421 euro) Voor die tijd was dat zeker een aanzien lijk bedrag. De kosten zijn tot in detail in de rekening van de kerk verant woord.27 Het instrument is nog altijd een lust voor het oog. De orgelkas is van een prachtige harmonische vormgeving met decoratie in Louis xvi-stijl. Het past

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2007 | | pagina 13