14 vlekkeloos in de omringende kerkruim te. Het orgel in gebruik genomen De plechtige inwijding en ingebruikna me van het orgel vond plaats door de predikant Petrus Wilhelmus Lamotte op zondag 27 mei 1787. De herinnering Diderik van der Bilt, schepen en raad der stad Goes. Mitsgaders Ambachtsheer van Cloetinge. Plegtig ingewijd den 27 Meij 1787 door den Weleerw. Heer Petrus Wilhelmus Lamotte, predikant alhier, met Psalm 104 vers 33 en 34." Vóór de ingebruikname werd het instru ment gekeurd en ingespeeld door de Heb dank o achtbaar Heer en Vrouw voor het bestuur in 't Kunstgebouw. God bragt de kerk in zulken stand dat zij het schonk uit eigen hand." Deze dicht regels zijn wat cryptisch, maar als we goed lezen blijkt ook hieruit dat de ambachtsheer met de eer ging strijken en dat de kerk het orgel betaalde. Niemand Nisse, 1788 Evenals dat in Kloetinge een jaar eerder het geval was, speelde bij de totstandko ming van het orgel in de kerk van Nisse de ambachtsheerlijke familie een grote rol. Er ging echter een merkwaardige geschiedenis aan vooraf. Deel van de verantwoording in de kerkenreke- ning van Kloetinge voor de kosten van het orgel. Behalve de aan de orgelbouwer Hess betaalde bedragen zien we hier de kosten van het vervoer per schip vanuit Gouda, inclusief de betaling aan de arbeiders voor het uitladen. hieraan wordt levend gehouden door het volgende opschrift op de voorzijde van het doksaal: "Dit orgel is gesticht op order van den welegestr. Heer Zijwert Klaviatuur van het Hess-orgel te Kloetinge. (Foto F.H. de Klerk, 1986. Collectie gemeentear chief Goes) Totaaloverzicht van de kerk en de toren te Kloetinge vanuit het noordoosten. (Foto M. de Goffau, 1980) Goese organist J.F. Hcinrichs. Deze was ook verantwoordelijk voor de opleiding van Hubrecht Vroonland, die als eerste organist werd benoemd. Op het doksaal zijn ook de volgende dichtregels aangebracht: "Dit heerlijk speeltuig zij gewijd aan d'allerhoogste majesteit. Ten voorzang van het hemel werk en cieraad in dees Cloetings kerk. zal daar enige moeite mee gehad heb ben. De financiële middelen van de kerk lieten een dergelijke uitgave zonder meer toe, zonder dat er iets anders door in het gedrang kwam. Al zal in het begin het spel van de beginnende organist nog niet vlekkeloos geweest zijn, de kerkgan gers zullen met de ambachtsheer trots geweest zijn op zo'11 prachtige aanwinst voor hun kerk. Op andere dorpen kon men daar alleen maar met jaloerse blik ken naar kijken. Eén kleine tekst op het doksaal roept vragen op. Dat is op de zijkant aan de noordzijde: "Maria van der Hagen geb. Wagenaar". Deze Maria Wagenaar was de schoonzuster van de ambachtsheer Zijwert Diederik van der Bilt. De ambachtsheer was op 1 augustus 1785 in tweede huwelijk getrouwd met Adriana Wagenaar, een zestien jaar jongere zuster van Maria Wagenaar. Deze familierelatie zal met de vermelding te maken hebben. Het waarom hiervan is echter tot nu toe niet achterhaald.2"

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2007 | | pagina 14