15 De ambachtsheer, heer van Nisse en Waarde, die resideerde op het Hof ter Nisse, was omstreeks 1730 jhr. mr. Gillis Cornelis van der Nisse, geboren te Mid delburg in 1Ó7S. Door zijn frivole levenshouding kwam hij regelmatig in botsing met de predikant en de kerken raad. Bij zijn vriendin, de ongehuwde Barbara Potvliet, verwekte hij twee dochters, Johanna in 1732 en Geertruida in 1733. Zij wer den opgevoed bij Elisabeth de Rode te Bergen op Zoom. Beide dochters werden op het verzoek van hun vader in 1758 door de Staten van Zeeland gewettigd. De gespannen verhouding tus sen ambachtsheer en kerk esca leerde vanaf het moment dat na het overlijden van dominee Van Schermbeek als nieuwe predi kant in 1744 dominee Johan Balthasar Bennet aantrad. Deze predikant werd onmiddellijk door de ambachtsheer aange klaagd wegens ergerlijke dron kenschap. Omdat Van der Nisse echter weigerde officieel te ge tuigen, werd de zaak gesepo neerd. De onderlinge verhou ding liet daarna alles te wensen over en de verwijten over en weer bleven aanhouden. Van de zijde van de predikant en de kerkenraad bleef men pogingen aanwenden om tot verzoening te komen. Dat dit weinig succesvol was, illustreren wij aan de hand van een citaat uit de notulen van de vergadering van de kerkenraad op 3 januari 1748. De predikant was met een van de leden van de kerkenraad op huisbezoek geweest ten einde vol gens ampt en pligt met sijri HoogEd. te spreeken, maar haar verzoek wierd afge slagen, en de gemelde Heer van Nisse ontkwam uit haare 00gen eer zij het bijna selve wisten. Zig dan alleen bevin dende bij Susanna IJermeet, die bij den Heer van Nisse in de een of andere qua- litijd woont, vermaande zij haar over haar aanhoudende ongodsdienstigheid, waarop deselve in sodanige onbetamelij ke en honende uitdrukkingen ten opsig- te van den predikant uitvoer, dat men sig nauwelijks kon verbeelden aan het Hof van een HoogEd. Heer van Nisse, Borgemeester der stad Goes te wezen, veel min imand voor te hebben, die het van de ambachtsheer." Het vertrouwen van de ambachtsheer in haar was zelfs zo groot dat hij op 31 januari 1748 in een notariële akte liet vastleggen dat wegens "lichaams indispositie" (ongesteldheid) Susanna Eijermeet volledige volmacht kreeg om voor hem op te treden en hem te verbinden.3i Hoe de relatie tussen de ambachtsheer en Susanna Eijermeet tot stand is geko men, weten we niet. Waar schijnlijk heeft het te maken met zijn veelvuldig verblijf in Goes in verband met zijn langjarige functies in het stads bestuur. Op 4 december 1754 traden ze in het huwelijk: de vrijgezel G.C. van der Nisse, 7jaar oud, met Susanna Eijermeet, "bejaarde burger dochter uit Goes". Voor de ambachtsheer een huwelijk beneden zijn stand, aldus Van der Baan. Als echtgenote van de ambachtsheer verkreeg Susanna Eijermeet haar leen goederen bij octrooi van de Staten van Zeeland van 2 sep tember 1755. Gillis Cornelis van der Nisse overleed op 17 oktober 1757." Het overlijden van Gillis Cor nelis van der Nisse hield niet direct een verbetering van de verstandhouding tussen zijn weduwe en de kerkenraad in. Tot haar overlijden in 1762 zijn de aantekeningen in de notulen van de kerkenraad overwegend negatief. Ook stiefdochter Geertruida, die al geruime tijd op het Hof woonde, speel de hierin een rol. Pas in de notulen van de vergadering van 14 april 1763 lezen wij voor het eerst over een bezoek van de gedeputeerden dat sij bij de juf frouw van Ternisse geweest en vriende lijk ontfangen waren, hij haar vermaant en alle het nodige toegewenscht had den".3'Jonkvrouw Geertruida van der Nisse, ondertussen dertig jaar oud, ging, nu zij eindelijk haar eigen verantwoor delijkheid had, duidelijk een meer posi tieve koers varen. Aangaande Susanna Eijermeet is er spra ke van een onverklaarbaar gegeven. Op alle plaatsen waar erover geschreven is lezen we dat zij een legaat vermaakte aan de kerk van Nisse, bestemd voor de plaatsing van een orgel. Onverklaarbaar, geluk heeft in de gunst van een Heer van so een geboorte en rang te staan. De gedeputeerde oordeelden sulke behande lingen haare veragting waardig en hadde die eerder in een agterstratie als op so een plaats verwagt. Egter vind de verga dering goed, om alle verdere scheurin gen en moejelijkheeden voor te koomen Kerk en toren te Nisse, met rechts op de voor grond de toegangspoort van het Hof ter Nisse. (Foto 1987. Collectie gemeentearchief Goes). dit geduldig te oversien En terwijl gemelde Susanna IJermeet voor t'vervolg aan de gedeputeerde het Hof verbood, met geen minder autoritijd dan of zij vrouw van Nisse was."29 Nu had dominee Bennet het kort daar voor ook wel erg verbruid. Toen op 31 mei 1747 de Prins Stadhouder op het Hof logeerde, kreeg hij gelegenheid de Prins toe te spreken. Hij kon het bij die gelegenheid niet laten om de gastheer in een wijdlopig betoog van allerlei ondeugden te betichten.30 Susanna Eijermeet In bovenstaand citaat maken wij kennis met Susanna Eijermeet, vertrouwelinge

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2007 | | pagina 15