16 omdat zij tot haar dood toe bleef volhar den in een vijandige houding tegenover de kerk en ook omdat het fenomeen orgel in de desbetreffende periode nog geen enkele actualiteit had. Het belang rijkste is echter dat er in haar laatste tes tament, opgemaakt op 18 september 1760 voor het gerecht van Ovezande, nieuwe ambachtsheer. Op 26 maart 1773 werd uit het huwelijk van Jan Tieleman Spijker en Geertrui da van der Nisse een dochter Cornelia Wemerina Spijker geboren."' Dat Jan Tieleman Spijker het vertrou wen genoot van Susanna Eijenneet, blijkt uit haar verklaring van 3 december 1757 waarin zij hem aanwees als admi nistrateur van haar leengoederen, voor zolang na haar overlijden Johanna en Geertruida van der Nisse niet in het genot hiervan gesteld zouden zijn." We kunnen ervan uitgaan dat het initia tief voor de plaatsing van een orgel in de kerk van Nisse, "waarvan de eerste toonpijp is ingezet den 21 Junij 1787 door hun i-pjarig dochtertje, Cornelia Wemerina Spijker", is genomen door het echtpaar Spijker-van der Nisse.JS Geen sprake van toeval, nog geen maand nadat het orgel in de kerk van Kloetinge in gebruik was genomen. Voor de ambachtsvrouw een mooie gelegenheid 0111 de herinnering aan het wangedrag tegenover de kerk van wijlen haar vader en stiefmoeder te doen vergeten. Het is zelfs niet denkbeeldig dat met de bedoe ling om achteraf nog wat goed te maken, het verhaal over het in de vorige para graaf genoemde legaat van Susanna Eijermeet met opzet in de wereld is gebracht. Het blijft gissen of de betaling van het orgel geheel door de ambachtsheer voor zijn rekening is genomen of dat er ook nog sprake geweest is van een bijdrage van de kerk. De kerkenrekeningen over de desbetreffende periode zijn namelijk niet bewaard gebleven. Op zondag 25 mei 1788 werd het orgel door dominee Joost Izaak Cremer ingewijd en in gebruik genomen. Hij deed dit "met eene Leerrede, over den geheelen honderdsten Psalm" (Juich aarde; juicht alom den Heer; Dient God met blijdschap, geeft Hem eer; Komt, nadert voor zijn aangezicht; Zingt Hem een vrolijk lofgedicht).39 Portretten van Jan Tieleman Spijker en jonkvrouw Geertruida van der Nisse, geschilderd in olie verf door Johan Baptist van Aerde. (Rijksdienst voor beeldende kunsten, inv.nrs. 1523 en 1524. Collectie gemeentearchief Goes) met geen woord over gerept werd. Haar nalatenschap werd in dit testament bestemd voor Johanna (gehuwd met mr. Willem Nijssen) en Geertruida van der Nisse, de beide dochters van haar overleden echtgenoot. Dit onder voorwaarde van een jaarlijkse uitkering aan haar zuster Dina Eijermeet, op de wijze zoals die door wijlen haar broer Jan eerder was vastgesteld." Jan Tieleman Spijker de nieuwe ambachtsheer Bij octrooi van 1$ september 1763 van de Staten van Zeeland verkreeg jonkvrouw Geertruida van der Nisse haar leengoederen. Op 1) april 1771 trad zij in liet huwelijk met Jan Tieleman Spijker, weduwnaar van Johanna Hendrina van der Meijer. Vroe ger was hij schout en secretaris van Waarde geweest. In Nisse wasjan Tieleman Spijker a*. lang geen onbekende meer. Vanaf 1758 was hij er baljuw en secreta ris, nu door zijn huwelijk de Het orgel In zijn studie over de histori sche orgels in Zeeland schreef Kluiver: "Op grond van de grote gelijkenis met het orgel in de Hervormde Kerk te Kloe tinge valt dit orgel echter met vrij grote zekerheid toe te Links: Het in 1911 nieuw in de kerk te Nisse geplaatste orgel. Het uit 1788 daterende wapenbord van de ambachtsheer Jan Tieleman Spijker is aanwezig gebleven. (Foto J. de Ruiter, 1996).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2007 | | pagina 16