17 schrijven aan de orgelbouwer H.H. Hess te Gouda." Naderhand is uit de Disposi- tieverzameling Broekhuyzen echter ge bleken dat deze veronderstelling niet juist is geweest. De bouwers van het orgel in Nisse waren vader Johannes en zoon Paulus van Overbeek. Deze orgel bouwers waren gevestigd in Middel burg.4" De opmerkelijke over eenkomst met de Hess-orgels te Rotterdam-Charlois (1784) en Kloetinge (1787) wijst erop dat hier vermoedelijk dezelfde beeldsnijder aan het werk ge weest is. Het blijft een vraag die niet te beantwoorden is, maar heeft de ambachtsheer van Nisse op dracht gegeven om een voor beeld aan Kloetinge te nemen? Dat kan haast niet anders. In tegenstelling tot Baarland en Kloetinge is het orgel niet in Nisse gebleven. In iyii werd 111 de kerk van Nisse door A. Stan daan te Rotterdam een nieuw orgci geplaatst. Her Overbeek- orgel werd door de orgelbou wer ingenomen en in hetzelfde jaar heeft het orgclfront, 111 een min of meer verminkte vorm. een plaats gekregen in de her vormde kerk te Heinkenszand. Het binnenwerk is jammer genoeg verloren gegaan. Het wapenbord van de ambachts heer Spijker dat vroeger aan het orgel prijkte, is thans nog in de kerk van Nisse aanwezig. In historisch opzicht moeten we de beslissing om het orgel door een nieuw instrument te ver vangen, als zeer spijtig beschouwen." Wemeldinge In de periode dat de kerken van Baar land, Kloetinge en Nisse van een orgel werden voorzien, was dit in Wemel dinge niet het geval. Integendeel, hier was het de ambachtsvrouw Maria Coomans die het plaatsen van een orgel juist pertinent verbood, tenzij de kerk meesters geen prijs zouden stellen op het legaat dat zij in haar testament voor de kerk had bestemd. 'Het verhaal Wemeldinge' is zo nauw verbonden met het voorgaande dat het binnen het kader van dit artikel past om het hier beknopt uiteen te zetten. Ambachtsvrouw Maria Coomans Maria Coomans werd op 19 december 1717 in Goes gedoopt als het vierde en jongste kind van Jacob Coomans en Johanna Dumon. Doctor in de medicij nen Pieter Coomans, de oudste broer van Maria, verwierf de ambachtsheerlijke rechten van Wemeldinge door op 28 Het woonhuis van Maria Coomans aan de oostzijde van de Grote Markt te Goes. (Foto T. Lepoeter-Boes, 1997) juni 1739 in het huwelijk te treden met de 22 jaar oudere, schatrijke en kinder loze weduwe Isabella Westerwijk. Pieter Coomans overleed zonder kinderen 11a te laten in 1757. Zijn ongehuwde broer Jacobus volgde hem als ambachtsheer op. Na diens overlijden in 1771 werd de eveneens ongehuwde Maria ambachts vrouw. Maria's zuster Cornelia trouwde met doctor in de medicijnen Cornelis Lopsse. Ook dit huwelijk bleef kinderloos. Als laatste van de naaste familieleden van Maria Coomans overleed op 10 mei 1776 haar zwager Cornelis Lopsse. Het niet geringe vermogen van de familie was vanaf dat tijdstip volledig in haar handen.4" Naast haar aanzienlijke liquide en beleg de middelen bezat ze in Goes meerdere panden en had ze belangen in de zout- industrie. Buiten de stad had ze aan de Oostsingel haar buitenhuis. Verder had ze een zestal boerderijen in eigendom. Die lagen verspreid over Zuid-Beveland. Betrokken bij Wemeldinge Als we pogingen doen om ons een beeld te vormen van de handel en wandel van Maria Coomans, dan zien we een bekwame, kordate en betrok ken vrouw die wist wat ze wilde en haar zaakjes goed op orde had. Ze regelde zoveel mogelijk alles zelf en liefst van tevoren. We zien dat bijvoor beeld aan het afhoren van de rekeningen. Dit betrof het onderzoek, de goedkeuring en de vaststelling van de financië le verslaglegging. Het was wat Wemeldinge betreft een drie tal rekeningen die tegelijker tijd door de desbetreffende rendanten werden overgelegd: ten eerste de kerkenrekening, ten tweede de rekening van de Grote Armen en ten derde de rekening van de parochiemid delen (de burgerlijke over heid). Ondertekening door of namens de ambachtsheer c.q. de ambachtsvrouw betekende dat de rekening definitief gesloten was en dat de rendant als verantwoordelijke voor het beheer van de geldmiddelen, decharge was ver leend. Meestal werd aan dit gebeuren eenmaal per twee jaar een zitting gewijd. Het was gebruikelijk dat de ambachts heer zich hiermee niet direct bemoeide. Hij stelde gecommitteerden aan die bevoegd waren namens hem kwijting te verlenen. Dit vond dan plaats in het schuttershof (de schutterie van de Edele handboge) te Goes. Vanaf de eerste afhoring onder het be wind van Maria Coomans, op 8 oktober 1772, kwam hierin evenwel verandering. De plaats van handeling was vanaf dit moment steeds de parochieherberg te Wemeldinge en de ondertekening van de rekeningen vond plaats door Maria Coomans in eigen persoon. Het afhoren van de rekeningen was een echt evenement, met naast een zakelijk gebeuren ook een feestelijke bijeen-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2007 | | pagina 17